Reklama

Niedziela Świdnicka

Bardo. Odpust według dawnej tradycji

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, od ponad pół wieku redemptoryści obchodzą wg starego kalendarza liturgicznego, kiedy to Nawiedzenie NMP przypadało 2 lipca.

[ TEMATY ]

Bardo

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Wieczorna procesja różańcowa, szlakiem maryjnych dróżek, w obecności cudownej figury Strażniczki Wiary

Wieczorna procesja różańcowa, szlakiem maryjnych dróżek, w obecności cudownej figury Strażniczki Wiary

Tradycja jest rzeczą świętą, więc choć reforma kalendarzowa wyznaczyła nowy czas świętowania Nawiedzenia Elżbiety przez Maryję (31 maja), takie bowiem wezwanie nosi bardzkie sanktuarium, to główny maryjny, odpust w jednym najstarszych sanktuariów w Polsce obchodzony jest i tak w lipcu i to niezwykle uroczyście.

Wszystko dzięki wierze

Tegorocznym, dwudniowym uroczystościom przewodniczył bp Adam Bałabuch, który w sobotę 2 lipca przewodniczył Mszy św., a następnie wziął udział w wieczornej procesji z figurą Matki Bożej i kolorowymi lampionami przechodząc trasą kaplic różańcowych. – Dziś wzrok nasz kierujemy ku Tej, «która uwierzyła». Maryja jako Dziewica zawierzyła Bogu, że pocznie i porodzi Syna Bożego. Oto wielkość i doskonałość wiary Maryi, przed którą Elżbieta wypowiada słowa podziwu. Nazywając Maryję «błogosławioną między niewiastami» wskazuje, że zyskała ona błogosławieństwo dzięki wierze – mówił bp Adam, podkreślając, że Maryja jest dla wszystkich szczególnym wzorem nowego człowieka, stworzonego w sprawiedliwości i prawdziwej świętości. Dlatego każdy z nas powinien się włączyć w to pielgrzymowanie wiary, która oznacza dla nas zaangażowanie i publiczne świadectwo. - Chrześcijanin nigdy nie może myśleć, że wiara jest sprawą prywatną. Wiara jest decyzją na to, żeby być z Panem, aby z Nim żyć i o Nim świadczyć – apelował.

Ofiarność udoskonala miłość

Sprawując niedzielną liturgię w maryjnej bazylice, biskup Bałabuch przypomniał, że miłość nie jest zapłatą, lecz darem. – Miłość nie jest zapłatą za zasługi, lecz darem mimo braku zasług. Jest darem niosącym oczyszczenie i uświęcenie. Najbardziej z osobą ukochaną wiąże nie to, co od niej otrzymujemy, lecz to, co jej możemy dać. Ofiarność pobudza i udoskonala miłość, bo dar naszego serca wraca do nas uświęcony i ubogacony przez Chrystusa – wyjaśniał biskup, przypominając, że takie jest prawo Miłości.

Reklama

Dzieje

Przypomnijmy, że bogata historia Barda jest historią nie tylko miasta, ale również wiąże się z nią historia całej naszej ojczyzny, a także Czech i Niemiec. Przeplatają się w niej losy Kościoła i dzieje konkretnych ludzi, którzy byli z tym miastem związani. W Bardzie od wieków rozwija się szczególny kult Maryi, a słynąca łaskami cudowna figurka Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej tzw. Madonna Tronująca jest najstarszym w Polsce drewnianym zabytkiem rzeźby romańskiej, której czas powstania datuje się na około 1011 r. Jej koronacja miała miejsce 3 lipca 1966 r. Aktu tego dokonał abp Bolesław Kominek w asyście 9 biskupów. W koronacji wzięło udział ok. 150 tys. pielgrzymów, 500 kapłanów i tyle samo sióstr zakonnych. Wydarzenie to miało tak doniosły charakter, że do dnia dzisiejszego, jest żywo wspominane.

2022-07-04 11:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy tu się odprawia Msze? Duszpasterska praca z młodzieżą

[ TEMATY ]

Bardo

Dzierżoniów

ks. Piotr Sipiorski

mlodzież

archiwum prywatne

Dzierżoniowska młodzież wraz księdzem opiekunem, podczas zwiedzania bazyliki w Bardzie

Dzierżoniowska młodzież wraz księdzem opiekunem, podczas zwiedzania bazyliki w Bardzie

O doświadczeniach podczas duszpasterskich wyjazdów z młodzieżą opowiada Niedzieli Świdnickiej ks. Piotr Sipiorski, wikariusz z par. Królowej Różańca Świętego.

- W przeddzień uroczystości Zwiastowania Pańskiego wraz z uczniami szkoły podstawowej wybrałem się do kina na projekcję filmu pt. „Cud Guadalupe”, który opowiada o najstarszym uznanym przez Kościół objawieniu Matki Bożej, które dokonało się blisko 500 lat temu na meksykańskim wzgórzu Tepeyac – relacjonuje ks. Sipiorski, dodając, że ponieważ film nie był dostępny w oficjalnym repertuarze kin, udało mu się zorganizować specjalny seans, który poprzedzony był specjalną katechezą w szkole.

CZYTAJ DALEJ

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci Helenki Kmieć

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Kochała ludzi. Miała chroniczny niedobór snu, bo zawsze wybierała bycie wśród ludzi. Zamiast odpoczywać, robiła miliony rzeczy - wspomina zamordowaną w Boliwii Helenę Kmieć Magdalena Kaczor, specjalistka ds. Promocji i Fundrisingu Wolontariatu Misyjnego Salvator i przyjaciółka misjonarki.

Publikujemy wspomnienie Magdaleny Kaczor o wolontariuszce Wolontariatu Misyjnego Salvator (WMS) Helenie Kmieć:

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję