Reklama

Anioł Pański

Papież: niech skończy się szaleńcza wojna na Ukrainie

Papież Franciszek modlił się w niedzielę o to, aby skończyła się "szaleńcza wojna" na Ukrainie. Mówił o tym podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Zwracając się do tysięcy osób zebranych na placu Świętego Piotra papież powiedział: "Ponawiam moją bliskość z narodem ukraińskim, codziennie dręczonym przez brutalne ataki, przez które cierpią zwykli ludzie".

"Modlę się za wszystkie rodziny, szczególnie za ofiary, rannych, chorych. Modlę się za osoby starsze i dzieci i o to, by Bóg wskazał drogę, by położyć kres tej szaleńczej wojnie" - mówił Franciszek.

Nawiązując do obchodzonej Niedzieli Morza zapewnił o swej modlitwie także za marynarzy, którzy są "zablokowani z powodu wojny", aby mogli wrócić do domu.

Reklama

Papież oświadczył również, że przyłącza się do "bólu narodu Sri Lanki, który dalej odczuwa skutki niestabilności politycznej i gospodarczej". Tak podsumował sytuację w tym kraju, gdzie trwają masowe demonstracje, prezydent zapowiedział dymisję i podpalono rezydencję premiera. Franciszek zaapelował o pokój, a do rządzących o to, by nie lekceważyli wołania ubogich i potrzeb ludzi.

Papież skierował pozdrowienie do licznych obecnych na placu Polaków dodając, że rozszerza je na uczestników dorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

W rozważaniach poprzedzających południową modlitwę mówił wiernym: "Módlmy się do Boga, by sprawił, abyśmy wyszli z naszej egoistycznej obojętności" i mieli współczucie dla tych, którzy cierpią i są w potrzebie.

"Wiele razy, kiedy rozmawiam z chrześcijaninem czy chrześcijanką, pytam: dajesz jałmużnę? +Tak+ - odpowiadają. +A kiedy ją dajesz dotykasz ręki osoby, której dajesz monetę?+. +Nie, rzucam ją+" - relacjonował papież swoje rozmowy.

Dodał, że pyta też, czy dający jałmużnę patrzą ubogim w oczy i słyszy w odpowiedzi: "Nie przychodzi mi to do głowy".

"Jeśli nie dotykasz ręki takiej osoby, jeśli nie patrzysz jej w oczy, to ta jałmużna jest dla ciebie, a nie dla osoby, której pomagasz" - wyjaśnił.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/

2022-07-10 12:54

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Jezus przypomina nam, że nawet słowa mogą zabijać!

[ TEMATY ]

papież

Msza św.

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

"Jezus przypomina nam, że nawet słowa mogą zabijać! Dlatego nie tylko nie wolno nastawać na życie bliźniego, ale nawet wylewać na niego truciznę gniewu i ugodzić go oszczerstwami" - powiedział Franciszek w czasie dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. W swoim rozważaniu papież wyjaśniał, co znaczy wypełnianie prawa i podkreślił, że jego fundamentem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. Zachęcał tysiące zgromadzonych na placu św. Piotra wiernych z całego świata by na zawsze zrezygnowali z obmawiania bliźnich. "Jeśli zrezygnujemy z obmawiania innych zostaniemy świętymi" - przekonywał Ojciec Święty i pytał: "Czy chcecie zostać świętymi?". Rzesze ludzi odpowiedziały: "Tak".

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję