Reklama

Franciszek

Watykan: papież zachęca katolików i zielonoświątkowców do wspólnych działań na rzecz ewangelizacji

Z okazji 50. rocznicy nawiązania międzynarodowego dialogu pomiędzy Kościołami katolickim i pentekostalnymi, papież Franciszek zaapelował o odnowienie wspólnych wysiłków na rzecz głoszenia Ewangelii. Napisał o tym w przesłaniu, skierowanym do obradującej w Watykanie Komisji ds. Dialogu Katolicko-Zielonoświątkowego.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

W krótkim przesłaniu papież Franciszek przypomniał, że przez ostatnie 50 lat komisja ta, dzięki dialogowi i refleksji, wspólnie działała na rzecz zacieśniania "więzi przyjaźni, solidarności i wzajemnego zrozumienia" pomiędzy wspólnotami katolickimi i zielonoświątkowymi. "Mam nadzieję, że ta ważna rocznica umocni te więzi i odnowi wasz zapał do głoszenia, jako uczniowie misjonarze, radości Ewangelii w kościelnej wspólnocie i w całym społeczeństwie" - napisał Ojciec Święty - "W taki sposób, dając świadectwo modlitwie Pana, aby wszyscy byli jedno (Por. J 17,21), będziecie mogli wspierać naszych braci i siostry, aby w swych sercach i życiu doświadczali oni przemieniającej mocy Bożych miłości, miłosierdzia i łaski."

Międzynarodowy Dialog Katolicko-Pentekostalny został ustanowiony w roku 1972, a członkowie powołanej w tym celu komisji obradują w Rzymie w dn. 8-14 lipca br. Inicjatywa ta ma na celu promowanie wzajemnego zrozumienia i przezwyciężania uprzedzeń między katolikami i zielonoświątkowcami, a do 1996 r. była jedyną tego typu międzynarodową inicjatywą prowadzoną przez przedstawicieli zielonoświątkowców wraz z inną wspólnotą chrześcijańską. Jednym z jego twórców był południowoafrykański pastor David du Plessis, który uczestniczył w trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II jako gość ówczesnego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan i który uznawany jest za jednego z promotorów ruchów charyzmatycznych.

Obecnie, działaniami tymi, prowadzonymi pod auspicjami Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kierują prof. Cecil M. Robeck i bp Joseph Bambera, z diecezji Scranton w Stanach Zjednoczonych, przy wsparciu pastora Davida Cole, przewodniczącego Komisji ds. Jedności Chrześcijan Kościołów Zielonoświątkowych i Charyzmatycznych Ameryki Północnej, USA, oraz bp Juan Usmy Gómeza z watykańskiej dykasterii.

2022-07-12 11:24

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: bawarska szopka dla papieża Franciszka i Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

szopka

szopka

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Stowarzyszenie Bawarskich Przyjaciół Szopek i biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer przekazali w środę 8 grudnia arcybiskupowi Georgowi Gänsweinowi w Rzymie dwie szopki - jedną dla papieża Franciszka, a drugą dla papieża-seniora Benedykta XVI. Biskup Ratyzbony spotkał się z tej okazji osobiście z papieżem- seniorem.

Delegacja Bawarskich Stowarzyszenia Przyjaciół Szopek pod przewodnictwem swego prezesa, ks. prał. Martina Martlreitera, wyruszyła na pielgrzymkę jasełkową do Rzymu. Dołączył do tej grupy na kilka dni biskup Rudolf Voderholzer. Grupa wzięła udział w Międzynarodowej Wystawie Szopek pod kolumnadami Berniniego.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

S.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

2022-11-26 10:00

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję