Reklama

Niedziela Świdnicka

Egzamin wstępny do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej

Pierwsi kandydaci do świdnickiego seminarium

Trzech kandydatów zgłosiło się do świdnickiego seminarium. Dwóch z nich 12 lipca przystąpiło do egzaminu kwalifikacyjnego.

[ TEMATY ]

Świdnica

wsd świdnica

ks. Julian Nastałek

egzamin do seminarium

ks. Dominik Ostrowski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Szymon i Marcin jaki pierwsi zgłosili się do świdnickiego seminarium

Szymon i Marcin jaki pierwsi zgłosili się do świdnickiego seminarium

W pierwszym etapie rekrutacji kandydaci odbyli rozmowę z przełożonymi seminarium. - Rozmowa wstępnie rozeznaje motywację formacji do kapłaństwa oraz zdolność kandydata do podjęcia formacji i studiów teologicznych – mówi ks. dr hab. Dominik Ostrowski, rektor świdnickiego seminarium.

Po pozytywnym wyniku rozmów, do drugiego etapu rekrutacji zostało dopuszczonych trzech kandydatów. Przyszli seminarzyści weryfikowali swoją dotychczasową wiedzę teologiczną. - W nowej formie egzamin obejmował zakres treści zawartych w Katechizmie Kościoła Katolickiego dla młodych „Youcat”. Pytania zostały opracowane przez bp Macieja Małygę, biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej – poinformował we wprowadzeniu do egzaminu ks. dr Julian Nastałek, sekretarz studiów w świdnickim seminarium.

ks. Mirosław Benedyk

Ks. dr Julian Nastałek prezentuje test egzaminacyjny przygotowany przez bp Macieja Małygę

Ks. dr Julian Nastałek prezentuje test egzaminacyjny przygotowany przez bp Macieja Małygę

- Test był dosyć trudny, jednak informacja jest dobra, obaj kandydaci przeszli przez wymagany próg, jakim było uzyskanie co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi – oznajmił ks. rektor, komunikując, że obaj kandydaci zostali przyjęci do etapu propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, którego celem podstawowym jest rozeznanie drogi formacji. Jednocześnie kandydaci zostali zaliczeni do grona alumnów świdnickiego seminarium.

ks. Mirosław Benedyk

Szymon Makowski z par. Św. Jadwigi Śląskiej w Ząbkowicach

Szymon Makowski z par. Św. Jadwigi Śląskiej w Ząbkowicach

Nowi klerycy pochodzą z Ząbkowic Śląskich i Świdnicy. Szymon Makowski jest tegorocznym maturzystą, pochodzi z par. Św. Jadwigi Śląskiej. O powołaniu zaczął poważnie myśleć pięć lat temu, kiedy jeszcze był w gimnazjum. Decyzję jednak podjął będąc na pielgrzymce maturzystów na Jasnej Górze, zawierzając Matce Bożej swoje plany na przyszłość. – Jestem przekonany, że to jest ta droga, którą mam iść – mówił dla „Niedzieli Świdnickiej” Szymon.

Drugi z kandydatów to Tomasz Rogowski z par. Ducha Świętego, który jeszcze kilka dni temu bronił we Wrocławiu licencjat z historii. – Panie Boże jak mnie wzywasz, to idę do Ciebie – tak zadeklarował się świdniczanin, który w rozmowie z redakcją „Niedzieli Świdnickiej”, powiedział, że o kapłaństwie rozmyślał przez cały okres świeckich studiów.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Tomasz Rogowski podczas egzaminu kwalifikacyjnego

Tomasz Rogowski podczas egzaminu kwalifikacyjnego

Trzeci z kandydatów, pochodzący z par. Gościsław przystąpi do egzaminu w drugim terminie.

Przypomnijmy, ze zgodnie z dokumentem Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, w diecezji świdnickiej początek drogi formacyjnej nie ma charakteru akademickiego i trwa przez okres jednego roku, nazywanego „rokiem propedeutycznym” (przygotowawczym). Po zakończeniu roku propedeutycznego kandydaci rozpoczną studia teologiczne na wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym.

- W tym roku po wielkich zmianach rok propedeutyczny będzie się odbywał w Świdnicy. Aktualnie w Świdnicy i Legnicy na „roku zerowym” mamy po 3 alumnów, we Wrocławiu 4, więc już grupa jest dziesięcioosobowa, a czekamy na drugie tyle. Wszystko wyjaśni się jeszcze na drugim terminie, który w Świdnicy zaplanowany jest na 23 sierpnia na godz. 10 – poinformował ks. Ostrowski.

Rozpoczęcie formacji pod kierownictwem prefekta roku propedeutycznego i współpracującym z nim zespołem kapłanów, odpowiedzialnych za formację duchowieństwa zaplanowane jest na dzień 1 października br.

2022-07-12 12:00

Ocena: +9 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu na Adwent: Najważniejsze jest duchowe przygotowanie

2022-11-25 08:47

[ TEMATY ]

adwent

BP KEP

Życzę wszystkim dobrego przejścia przez Adwent i spotkania ze Zbawicielem w swoim sumieniu i w sercu – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki u progu Adwentu.

Zachęcając do owocnego przeżywania najbliższych dni, abp Gądecki przypomniał sens i wymiar Adwentu. „Jest to czas, który ma wiele znaczeń. Oznacza przyjście Zbawiciela w przeszłości, ale także Jego przychodzenie do każdego z nas, w teraźniejszości. Adwent zapowiada także ostateczne, eschatologiczne przyjście naszego Pana” – mówił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję