Reklama

Niedziela Świdnicka

Śmierć kapłana

Zmarł ks. kan. Stanisław Panewski

O śmierci emerytowanego kapłana poinformowała Świdnica Kuria Biskupia. Ks. Panewski przez ostatnie 23 lata posługiwał w parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie, w dekanacie Świebodzice.

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Mokrzeszów

ks. Stanisław Panewski

Arkadiusz Żebrowski

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego

Ks. kan. Stanisław Panewski urodził się w 2 stycznia 1952 roku w Chwalibożycach koło Oławy. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1977 roku w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza. Jako wikariusz posługiwał w par. Zesłania Ducha Św. w Boguszowie Gorcach (1977-1980), w par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie (1980-1982), w par. Św. Marcina w Jaworze (1982-1989). Następnie w Goliszowie pełnił funkcję Rektora w Samodzielnym Ośrodku Duszpasterskim. W tym samym roku został proboszczem w par. Św. Jadwigi Śląskiej w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie posługiwał przez 10 lat. W 1999 roku objął urząd proboszcza w Mokrzeszowie, który piastował do 31 marca 2022 roku. W 2018 roku został włączony do kapituły kolegiackiej w Wałbrzychu, otrzymując tytuł honorowego kanonika.

Ks. Stanisław w swojej pracy duszpasterskiej wiele zawdzięczał mieszkańcom. Przed laty, kiedy udzielał wywiadu jednemu z tygodników katolickich opowiadał, że jest oczarowany postawą swoich parafian. - Takiego zaangażowania zupełnie się nie spodziewałem – mówił, podkreślając, że wiele remontów, które odmieniły wizerunek kościoła nie mogłyby się odbyć, gdyby nie otwartość i życzliwość wiernych. Zdaniem proboszcza, przez te wiele lat, oddanie parafian zasługiwało na uznanie, zwłaszcza wtedy, gdy nie brakowało przeciwności, chociażby kiedy potężna wichura poważnie uszkodziła dach świątyni.

archiwum prywatne

Ks. Stanisław Panewski (1952-2022)

Ks. Stanisław Panewski (1952-2022)

27 marca br. pożegnał się z parafianami w Mokrzeszowie, przechodząc na emeryturę. Od 1 kwietnia zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Świdnicy. 21 maja w Wambierzycach wraz z kolegami kursowymi świętował 45-lecie przyjęcia sakramentu kapłaństwa.

Od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 13 lipca 2022 r. Uroczystości pogrzebowe zostały podzielone na dwa dni.

Reklama

***

Piątek 15 lipca 2022 r. 
Msza święta żałobna (Exporta)

Miejsce: Mokrzeszów, kościół św. Jadwigi Śląskiej
Czas: Godz. 18.00
Przewodniczy liturgii: Bp Marek Mendyk

***

Sobota 16 lipca 2022 r.
Msza święta pogrzebowa (Praesente corpore)

Miejsce: Mokrzeszów, kościół św. Jadwigi Śląskiej
Czas: Godz. 11.00
Przewodniczy liturgii: Bp Adam Bałabuch
Po Mszy św. złożenie ciała na przykościelnym cmentarzu parafialnym.


Zmarłego Kapłana polecajmy Miłosierdziu Bożemu. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Mu świeci.

2022-07-13 21:01

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mokrzeszów. Czas na kapłańską emeryturę

[ TEMATY ]

Mokrzeszów

ks. Stanisław Panewski

archiwum prywatne

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas Mszy św. dziękczynnej za 23 lata posługi w Mokrzeszowie

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas Mszy św. dziękczynnej za 23 lata posługi w Mokrzeszowie

Po 23 latach duszpasterskiej posługi w parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie, na zasłużoną, proboszczowską emeryturę odszedł ks. kan. Stanisław Panewski.

W ostatnią niedzielę marca parafianie i mieszkańcy Mokrzeszowa złożyli podziękowania odchodzącemu na emeryturę proboszczowi. – Jesteśmy wdzięczni za każdą odprawioną Mszę św., wygłoszone kazania i udzielone sakramenty. Za trud, pracę i włożone serce, aby nasza świątynia i jej otoczenie były coraz piękniejsze – dziękowali przedstawiciele wspólnot parafialnych, życząc przede wszystkim Bożego błogosławieństwa i łaski zdrowia, które w oczach współczesnego świata jest miarą szczęścia, optymizmu i radości.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda przyznał prezydentowi Łotwy Order Orła Białego

2023-02-01 11:35

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi; polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. W środę w Rydze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy.

Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę w Rydze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Levitsem. Według KPRP, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję