Reklama

Niedziela Świdnicka

Wielka Sowa. Eucharystia na turystycznym szlaku

O kilku lat wakacyjna inicjatywa diecezji świdnickiej, połączenia górskich wypraw w paśmie Gór Sowich, z niedzielną Mszą świętą, cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

[ TEMATY ]

turystyka

Wielka Sowa

góry sowie

archiwum parafii

Grupa parafian z Dzierżoniowa wraz ks. Wojciechem Pawliną

Grupa parafian z Dzierżoniowa wraz ks. Wojciechem Pawliną

Od kiedy powstała kaplica mszalna na szczycie Wielkiej Sowy w 2015 roku, w okresie od czerwca do września, kapłani diecezji świdnickiej w każdą niedzielę o godz. 15. modlą się wspólnie zarówno z przybyłymi parafianami, jak i z obecnymi na szczycie turystami. – Piękno przyrody, którą można podziwiać na najwyższym szczycie Gór Sowich (1015 m n.p.m.) sprawia, że człowiek czuje wyjątkową bliskość Pana Boga – mówi ks. Wojciech Pawlina z parafii Chrystusa Króla w Dzierżoniowie, który wraz rodziną parafialną przybył na szczyt Wielkiej Sowy 10 lipca, aby w kapliczce pod wezwaniem Matki Bożej Słuchającej, św. Stanisława oraz św. Jana Gwalberta, patrona leśników sprawować święte obrzędy.

W czasie homilii ks. Pawlina nawiązując do słowa Bożego przypomniał, co należy czynić aby uzyskać życie wieczne. - Prawo Boże jest intuicyjne, jest wpisane w nasze sumienie. Każdy z nas korzystając z pomocy Ducha Świętego łatwo może odkryć co należy czynić. Nasza miłość powinna być zarówno do Boga i człowieka. Nikogo nie powinniśmy wyłączać z naszej miłości. To właśnie wykonując uczynki miłości najbardziej stajemy się podobni do Boga, który jest Miłością – przypominał.

Po wspólnej modlitwie na szczycie góry nie zabrakło wspólnego biesiadowania, palenia ogniska i pieczenia kiełbasek w serdecznej atmosferze.

2022-07-11 09:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wielkiej Sowie

[ TEMATY ]

Wielka Sowa

par. Św. Jerzego, Dzierżoniów

Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek na szczycie Wielkiej Sowy

Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek na szczycie Wielkiej Sowy

Msze św. na najwyższym szczycie Gór Sowich w Sudetach cieszą się nadal dużą popularnością i frekwencją.

5 lat temu na Wielkiej Sowie z inicjatywny bp. Ignacego Deca została wybudowana mała kapliczna z myślą o turystach. Bp Marek podtrzymał tradycję i zdecydował, aby nadal w sezonie turystycznym sprawowane były tam Msze św., w każdą niedzielę o godz. 15. Kapłani zgodnie z wyznaczonym grafikiem chętnie przybywają na szczyt, niektórzy po raz pierwszy, aby nie tylko się modlić z turystami, ale też podziwiać piękno Gór Sowich m.in. z liczącej sobie 114 lat kamiennej wieży widokowej. Dwa tygodnie temu w kapliczce górskiej, która nosi wezwanie Matki Bożej Słuchającej, św. Stanisława oraz św. Jana Gwalberta, patrona leśników, Eucharystię sprawowali dwaj młodzi kapłani jeszcze niedawno posługujący razem w par. Królowej Różańca w Dzierżoniowie: ks. Kamil Osiecki i ks. Karol Janik. Po modlitwach, jak nakazuje turystyczna tradycja, wspólnie z turystami piekli kiełbaski.

CZYTAJ DALEJ

#AdwentWdzięczności: rozpal w sobie światło - dziękując Bogu!

2022-11-25 11:13

[ TEMATY ]

duchowość

#AdwentWdzięczności

foto: CANVA

Dzisiejsze czasy sprzyjają narzekaniu. Inflacja, zagrożenie bezpieczeństwa, drożyzna, niepewne jutro… ale czy pośród tego wszystkiego, każdego dnia nie otrzymujemy naprawdę wiele? Życie z wdzięcznością to klucz do świętości. Może najwyższy czas go użyć i otworzyć drzwi do jeszcze bliższej relacji z Bogiem?

Na tegoroczny Adwent redakcja portalu niedziela.pl przygotowała szereg inicjatyw pobudzających wdzięczność. Przeżyjmy ten czas dziękując Panu Bogu za wszelkie otrzymywane łaski. Dostrzegając to co mamy, możemy widzieć więcej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: specjalny pokaz filmu „Prorok” o Prymasie Wyszyńskim

2022-11-26 08:11

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

Mat.prasowy

- Siła jest w jedności narodu i tego uczył nas Prymas Wyszyński. Ten człowiek pojednania byłby nam i dzisiaj bardzo potrzebny w naszym w podzielonym społeczeństwie - powiedział Michał Kondrat reżyser filmu „Prorok”. Specjalny pokaz obrazu o Prymasie Wyszyńskim, jego walce o godność i prawa Polaków w okresie terroru komunistycznego, odbył się dziś na Jasnej Górze. Spotkanie z reżyserem i projekcja filmu miały miejsce w symbolicznym i wymownym Bastionie św. Barbary, gdzie upamiętniona jest „Golgota Wschodu” i gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania. Organizatorem była Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego patronem jest bł. Prymas Wyszyński.

Kadry do filmu „Prorok” powstały też na Jasnej Górze, którą ukochał i przekształcił w duchową stolicę Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję