Reklama

Kościół

Św. Benedykt: człowiek szkoły służby Pańskiej

11 lipca 2022 roku w tynieckim opactwie obchodzono uroczystość św. Ojca Benedykta, Opata. Mszy pontyfikalnej przewodniczył i homilię wygłosił opat Szymon Hiżycki. Podkreślił, że św. Benedykt był człowiekiem służby Pańskiej, który wszystko to, co miał, potrafił obrócić na Bożą chwałę. Wolność od przywiązania do rzeczy ziemskich nadawała życiu św. Benedykta właściwy kierunek. Jak podkreślał kaznodzieja, dzięki swym cnotom św. Benedykt oraz patroni kościoła w Tyńcu, Święci Apostołowie Piotr i Paweł, do dziś podpowiadają, jak służyć Bogu.

[ TEMATY ]

Tyniec

Aleksandra Mieczyńska

Aleksandra Mieczyńska

Podczas Eucharystii miał miejsce obrzęd przyjęcia – po okresie nowicjatu – dwóch osób do wspólnoty oblatów tynieckich. Przyrzeczenia stałe oblatów świeckich Opactwa Świętych Apostołów Piotra I Pawła w Tyńcu złożyli Marlena i Krzysztof Kordalscy.

Oblaci z rąk opata Szymona Hiżyckiego otrzymali Regułę św. Benedykta. To symboliczny gest, bowiem tekst Reguły dobrze jest znany nie tylko benedyktyńskim mnichom, ale także oblatom, a słowa prologu: Słuchaj, synu, nauk mistrza i nakłoń [ku nim] ucho swego serca. Napomnienia łaskawego ojca przyjmuj chętnie i wypełniaj skutecznie… i mnisi i oblaci recytować mogą z pamięci w każdym miejscu i czasie.

Aleksandra Mieczyńska

Oblaci tynieccy mają swoją stronę internetową, na której znaleźć można m.in. wyjaśnienie tego, kim jest oblat benedyktyński: Święty Benedykt z Nursji (ok. 480–547) proponuje, aby z całą świadomością i zdecydowaniem podjąć to zasadnicze dążenie i uczynić z niego program życia. Kandydatom zgłaszającym się do klasztoru stawia tylko jedno pytanie: Czy prawdziwie szukają Boga? Ci, którzy nie mają powołania monastycznego, ale pragną na swej drodze życia podjąć ten sam program, mają możliwość zostać oblatami benedyktyńskimi (łac. oblatio = oddanie, ofiarowanie, poświęcenie). Jest to forma życia, w której człowiek, nie zmieniając swego stanu, ale wiążąc się przyrzeczeniami z konkretną wspólnotą benedyktyńską, kieruje się w codzienności tą samą Regułą, co mnisi żyjący w klasztorze.

Aleksandra Mieczyńska

Aleksandra Mieczyńska

2022-07-14 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nad opactwem benedyktynów w Tyńcu rozpętała się nawałnica

[ TEMATY ]

Tyniec

Ks. Mariusz Bakalarz

O godzinie 17.00 w sobotę nad opactwem benedyktynów w Tyńcu rozpętała się nawałnica.

W wyniku gwałtownego wiatru została powalona akacja rosnąca na dziedzińcu opactwa oraz zabytkowe lipy na drodze dojazdowej. Jedno z drzew upadło na zaparkowany tam samochód, w którym na szczęście nikogo nie było. Został także uszkodzony dach nad Opatówką. Straż pożarna rozpoczęła usuwanie powalonych drzew. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Polska delegatka na zgromadzenie w Pradze: oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół

2023-02-07 15:24

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół – podkreśliła w rozmowie z KAI s. Mirona Turzyńska OSF, polska delegatka na kontynentalne zgromadzenie synodalne, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze.

KAI: Jakie są siostry wrażenia po dwóch dniach europejskiego zgromadzenia synodalnego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję