Reklama

Wiadomości

Piontkowski o priorytetach MEiN: wychowanie patriotyczne, tradycyjna edukacja, nowe technologie i pomoc potrzebującym

Wychowanie patriotyczne, tradycyjna szkoła, tradycyjna edukacja, a jednocześnie innowacyjne rozwiązania technologiczne, a także pomoc potrzebującym specjalne opieki i uchodźcom to priorytety MEiN w nowym roku szkolnym – wskazał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

[ TEMATY ]

edukacja

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Dzięki ofiarodawcom, na Ukrainę pojechało już ponad 120 tirów z darami

Dzięki ofiarodawcom, na Ukrainę pojechało już ponad 120 tirów z darami

Piontkowski w czwartek w Programie I Polskiego Radia pytany był m.in. o to, jakie będą priorytety Ministerstwa Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2022/2023.

"Priorytety to postawienia na wychowanie patriotyczne, na tradycyjną szkołę, tradycyjną edukację, ale także niezapominanie o tym, że wokół nas świat się zmienia. Chcemy, aby także te innowacyjne rozwiązanie, elementy elektroniczne, które choćby w czasie pandemii mocno występowały, nadal były, ale nie dominowały. One nie zastąpią bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami" – odpowiedział Piontkowski.

"Musimy także pamiętać o tych uczniach, którzy potrzebują specjalnej opieki, sami sobie nie radzą albo są gośćmi spoza naszego kraju, jak uchodźcy z Ukrainy, którzy przecież w ostatnich miesiącach w sposób liczny zasilili szeregi polskich szkół" – dodał.

Wiceszef MEiN odniósł się do stwierdzenia, że w niektórych środowiskach słowo patriotyzm działa jak ukłucie szpilką.

"Nie wiem, dlaczego, ja nie widzę w słowie patriotyzm nic złego, wręcz przeciwnie. Uważam, że bez patriotyzmu (...) nie przetrwamy jako państwo i jako naród. Zresztą w innych państwach zachodnich nie widzę odchodzenia od wychowania patriotycznego. Nie wiem, dlaczego część naszych rodaków uważa to za coś wstydliwego" – powiedział.

"Między innymi wzrostowi poczucia patriotyzmu ma służyć wprowadzenie nowego przedmiotu w szkole – od września historii i teraźniejszości. Sądzę, że większość Polaków będzie zadowolona. Młodzi Polacy, i starsi zresztą też, powinni znać swoją historię, bo ona w największym stopniu wpływa na to, co się dzieje dzisiaj. Wiele procesów, zachowań ma swoje źródło w wydarzeniach sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat i jeżeli nie mamy takiej świadomości, to łatwo nami manipulować" – wskazał Piontkowski.

"Nie widzę nic złego, a wręcz przeciwnie. Uważam, że każdy powinien znać historię, a zwłaszcza historię swojego kraju i częściowo historię powszechną, bo to pozwala mu lepiej oceniać bieżącą sytuację" – podkreślił.

Reklama

Wiceminister pytany był także o dzieci i młodzież z Ukrainy, które po wybuchu wojny przybyły do Polski i rozpoczęły naukę w polskich przedszkolach i szkołach. Pytany był, jak z perspektywy MEiN to wygląda i jak przebiegają przygotowania do nowego roku szkolnego.

"Trudny okres dla tych dzieci i dla nauczycieli. Musieli przystosować się do pracy z uczniami, którzy często nie rozumieją języka polskiego. Zaproponowaliśmy takie formy prawne, które ułatwiają im wejście do polskiego systemu edukacji. Mam tu na myśli głównie możliwość tworzenia tzw. oddziałów przygotowawczych tak, aby ci uczniowie od razu nie wchodzili w pełni do polskich szkół, do polskich klas, tylko mieli okres na nauczenie się języka polskiego, zniwelowanie różnic między ukraińskim a polskim systemem edukacji, a jednocześnie mieli jakieś kontakty z polską młodzieżą" – mówił wiceszef resortu edukacji i nauki.

"Nie wszystkie szkoły, nie wszystkie samorządy z tego rozwiązania skorzystały. Wiem, że w części szkół były problemy, narzekanie części rodziców, że nauczyciele muszą więcej czasu poświęcić uczniom ukraińskim, bo muszą im wytłumaczyć, czego dotyczą zagadnienia omawiane na lekcji. Na tym mogli także tracić polscy uczniowie. Stąd zachęcamy samorządy, by korzystały z takiego rozwiązania" – dodał Piontkowski. Według niego "ci uczniowie, którzy chcą zostać w polskiej szkole, muszą jak najszybciej nauczyć się języka polskiego".

"Dajemy dodatkowe pieniądze samorządom, szkołom, aby tego typu rozwiązania prowadzić. Będziemy chcieli je wydłużać, także na kolejny rok szkolny, bo nie wiemy ostatecznie, ilu uczniów ukraińskich znajdzie się w naszych szkołach" – zaznaczył.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

2022-07-14 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszyli z przytupem

2022-09-27 13:11

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2022, str. VII

[ TEMATY ]

edukacja

Maja

Było gwarnie, pomysłowo i ciekawie

Było gwarnie, pomysłowo i ciekawie

Dominikańskie „Cafe Siena” w Korbielowie za sprawą fundacji Mai i Mata Kwiatkowskich rozszerza swoje portfolio.

Codziennie, od poniedziałku do środy, będą się w niej odbywać lektoraty językowe, a w wybrane dni miesiąca warsztaty, wykłady i koncerty. Oferta obejmuje zarówno najmłodszych, jak i najstarszych wiekiem parafian.

CZYTAJ DALEJ

Nowy kanał TVP Nauka ruszy w poniedziałek w telewizji naziemnej i kablówkach

2022-09-29 12:23

[ TEMATY ]

TVP

TVP NAUKA

Nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Nauka - rozpocznie nadawanie 3 października. Podzielony będzie na pasma tematyczne emitowane każdego dnia, skierowane do odbiorcy powyżej 14 roku życia - poinformował PAP dział PR TVP.

Jak wyjaśniono, "TVP Nauka to nowy kanał prezentujący treści oparte na faktach i dowodach naukowych, budujący stałą i lojalną widownię realizując misję mediów publicznych". Poinformowano, że nowy kanał wystartuje w poniedziałek i "będzie od początku dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej, a widzowie znajdą go wybierając numer 20 na pilocie".

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa różańcowa murem obronnym - rozpoczęły się rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

2022-09-29 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

różaniec

BPJG

O tym, że modlitwa różańcowa wiążąca ludzkie serca staje się „murem obronnym” rodziny, Kościoła i Ojczyzny pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej przypomniał za bł. kard. Stefana Wyszyńskim - o. Piotr Stanikowski. Przeor klasztoru i Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin prowadzi rekolekcje dla członków i sympatyków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Czterodniowe spotkanie odbywa się pod hasłem „Matka mojego Pana przychodzi do mnie”.

- To wielki przywilej przeżywać ten czas z Jasnogórską Rodziną Różańcową, która wpisuje się w misyjność Kościoła - powiedział o. Stanikowski i zauważył, że czas rekolekcji jest też okazją, uczyć się od Maryi, jak być posłańcem Bożej miłości do ludzi. Podkreślił, że takie spotkania pozwalają przyjrzeć się Maryi, by zobaczyć w jaki sposób Ona przychodzi do każdego człowieka, aby potem Ją naśladować w codzienności, odkrywać swoje własne powołanie we wspólnotach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję