Reklama

Niedziela Legnicka

Zakończenie 30 Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę

W poniedziałek, 8 sierpnia, zakończyła się XXX Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka z Legnicy na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

Legnica

piesza pielgrzymka

30 PPL

ks. Piotr Nowosielski

Początek

30 lipca z katedry, w drogę wybrało się około 500 pielgrzymów z różnych stron diecezji. W ciągu 10 dni przez pątniczy szlak przewinęło się około 700 osób. Na Jasną Górę wędrowało też 16 księży, 4 siostry zakonne i 7 kleryków. Najmłodszy pątnik – Witold z Legnicy ma niespełna rok, a najstarsi pielgrzymi ponad 70 lat. W tym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło: "Czekam".

Rekolekcje

Przez 10 dni rekolekcji w drodze, wracali do „korzeni”. Podczas katechez i rozważań skupiali się na wizerunku Czarnej Madonny z Jasnej Góry, a Ojciec duchowny ks. Mateusz Rycek przybliżał tajemnice i przesłanie jasnogórskiej ikony. Na trasie z powodu braku urlopu lub problemów ze zdrowiem, niektórzy pątnicy musieli opuścić pielgrzymkę. Jednak byli i tacy, którzy dołączali do poszczególnych grup na jeden, dwa lub kilka dni.

Droga z utrudnieniami

Pątnicy, którzy wybrali się na szlak z Legnicy wędrowali 10 dni i pokonali 260 km. Najdłużej szła grupa nr 5 ze Zgorzelca. Przez 2 tygodnie pokonała ponad 350 km. Niewiele mniej do przejścia miała bolesławiecka „3”. Grupa na szlak wybrała się w czwartek 28 lipca.

W tym roku pątnikom przyszło wędrować w bardzo trudnych warunkach. Już w pierwszym dniu, w sobotę (30 lipca), towarzyszył im ulewny deszcz. Był to deszcz łask, jak mówią jedni, inni dodają - oczyszczenie. Później wyszło słońce, dlatego też pielgrzymom przyszło czasem pokonywać kolejne etapy w 40. stopniowym upale. Walczyli z kurzem, pielgrzymkowymi bąblami, osłabieniem i zwątpieniem. Jednak w ostatnim dniu pielgrzymowania, zaświeciło słońce i pielgrzymi zapomnieli o wszystkich dolegliwościach. Co więcej z dna swoich plecaków wyciągnęli odświętne stroje i ze śpiewem na ustach weszli na jasnogórskie błonia.

Grupy

Legnicka pielgrzymka składała się z 9 grup. Maszerowała grupa lubińsko polkowicka (jako grupa 1), jeleniogórsko – kamiennogórska (grupa 2), bolesławiecka (grupa 3), legnicka (grupa 4), zgorzelecka (grupa 5), salezjańska (grupa 6), jaworsko – prochowicka (grupa 8), sióstr Magdalenek (grupa 9) i franciszkańska (grupa 10). Grupę 0, tworzyły osoby różnych służb pielgrzymkowych. Ponadto, w dniu wejścia pielgrzymów, Główny Przewodnik pozdrawiał też i dziękował grupie 11, którą tworzyły osoby Grupy Duchowego Uczestnictwa. W tym roku na szlaku zabrakło grupy 7 pokutnej.

Reklama

...

więcej, w 34 numerze legnickiej Niedzieli (21 VIII 2022)


  

2022-08-12 08:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z trasy 30. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej: Pierwsza Msza św.

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

piesza pielgrzymka

30 PPL

ks. Piotr Nowosielski

W dniu wyjścia Pieszej Pielgrzymki Legnickiej z Legnicy, 30 lipca 2022 r., pierwsza Msza św. sprawowana była diecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim.

Po deszczowej wędrówce, pielgrzymi w godzinach południowych dotarli do tego miejsca.

CZYTAJ DALEJ

Opluwał wiarę, hołdował złym duchom. Bł. Bartolo Longo nie od zawsze święty był...

Niedziela wrocławska 43/2018, str. IV

[ TEMATY ]

nowenna pompejańska

Bartolo Longo

Archiwum Sanktuarium w Pompejach

Każdy grzesznik, nawet najbardziej upadły, może znaleźć ocalenie w Różańcu – tę myśl zapisał bł. Bartolo Longo

Każdy grzesznik, nawet najbardziej upadły, może znaleźć ocalenie w Różańcu – tę myśl zapisał bł. Bartolo Longo

Wiele osób sięga po Nowennę Pompejańską, decydując się na trud wytrwania z paciorkami w dłoniach. Od Pompejanki ich kroki biegną do bł. Bartolo Longo...

Z prześladowcy w apostoła

CZYTAJ DALEJ

Lublin: Na KUL powstał Wydział Medyczny, 60 przyszłych lekarzy rozpocznie naukę w kolejnym roku akademickim

2022-10-05 18:15

[ TEMATY ]

KUL

lekarze

Adobe Stock

Chcemy widzieć całego człowieka – jego aspekt somatyczny, psychiczny i duchowy – powiedział Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas uroczystej inauguracji działalności Wydziału Medycznego, która odbyła się 5 października 2022 r.

Na nowym wydziale prowadzone jest już kształcenie na położnictwie, pielęgniarstwie, biotechnologii i dietetyce, a od października 2023 r. rozpocznie się również na kierunku lekarskim. Wsparcie dla nowego Wydziału zadeklarował Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który zaznaczył, że wzrost liczby studentów medycyny przełoży się w przyszłości na lepszą dostępność pacjentów do lekarza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję