Reklama

Kościół

Abp Gudziak: modlitwa o pokój to też modlitwa o sprawiedliwość

Na dzisiejszej audiencji generalnej, podczas której Papież Franciszek obszernie odwołał się do wojny na Ukrainie, był obecny abp Borys Gudziak, ordynariusz greckokatolickiej Archieparchii Filadelfii. „Putin bardzo chce wyprowadzić Ukraińców i wszystkich innych z równowagi. Dzięki modlitwie skupiamy się na Źródle naszego życia” – powiedział Radiu Watykańskiemu duszpasterz amerykańskiej diaspory ukraińskiej.

[ TEMATY ]

modlitwa

Piotr Drzewiecki

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Były rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie zaznaczył, że od początku agresji w lutym, cała społeczność ukraińska zjednoczyła się jak nigdy dotąd. Ludzie starają się rozpowszechniać informacje o wydarzeniach w ojczyźnie. Potężnym wsparciem jest pomoc humanitarna, różne organizacje zebrały jak dotąd ponad 100 mln dolarów. Na każdym kroku widać wdzięczność Ukraińców do Amerykanów.

Ukraińcy za oceanem trwają też przede wszystkim w modlitwie o pokój i o siłę do toczenia walki, także duchowej. „Musimy pamiętać, że modlitwa o pokój to także modlitwa o sprawiedliwość” – zaznaczył abp Gudziak.

„Pokój wymaga uczciwości. Pokój nie jest sprzedajny, sprawiedliwość jest niezbędna. Musi być jasność, co do sprawiedliwości, aby pokój naprawdę zapanował. Tak więc nasza modlitwa o pokój jest również modlitwą o sprawiedliwość. Modlimy się za tych, którzy bronią niewinnych, oddają życie, za uchodźców, za rannych, za sieroty, wdowy. Modlimy się o odwagę i mądrość dla liderów politycznych, ale i dla duchowych przywódców. Biskupi i księża są na duchowej linii frontu. Modlimy się o pokój w sercu i duchową siłę dla każdego. Nie można pozwolić, by wróg ludzkości wdarł się do naszych dusz. Putin bardzo chce wyprowadzić Ukraińców i innych z równowagi. Dzięki modlitwie skupiamy się na Źródle naszego życia. Myślę, że właśnie dlatego cały świat obserwuje dzielność walczących za Ukrainę, bo mamy perspektywę życia wiecznego. Oni poświęcają swoje życie, bo wiedzą, że ono nie jest najważniejsze i śmierć nie jest końcem. A to jest bardzo głęboki proces duchowy. Ludzie doświadczają traumy, grzechu wojny, jest płacz i żałoba. Ale w tym wszystkim mają w sobie coś inspirującego. W dzisiejszym świecie, gdzie prawda i dobro są relatywizowane, Ukraińcy pokazują, że istnieją obiektywne dobro i zło, prawda i fałsz, że przykazania są ważne: nie zabijaj nas. Nie kradnij, nie gwałć i nie rozpowiadaj kłamstw. Z powodu swojej ciężkiej historii Ukraińcy rozumieją, że Rosja ma ludobójcze zamiary. Widzieliśmy to teraz w Buczy, Borodziance, Mariupolu, w tysiącach okupowanych miejsc“ - powiedział duszpasterz ukraińskich grekokatolików mieszkających w USA.

Reklama

Jak zaznaczył duchowny, to, co dzieje się na Ukrainie, jest bezpośrednim zagrożeniem także dla istnienia w tym kraju Kościoła katolickiego. Aby zapobiec ostatecznej zagładzie trzeba przeciwstawić się zdegenerowanej Rosji, w duchu ewangelicznym.

„Ukraińscy katolicy wiedzą także, po wydarzeniach na przestrzeni stuleci, że Kościół będzie zduszony. Pod okupacją Rosji nie będzie na Ukrainie żadnego katolickiego Kościoła, nie pozwolą na ani jedną parafię. Nieszczęście wisi w powietrzu, więc modlimy się o boską interwencję, która uwolni Rosję od jej patologicznego imperializmu, uleczy ją z tej choroby. 70 proc. Rosjan popiera wojnę. Dlatego Ukraina jest epicentrum globalnej przemiany: dyplomatycznej, militarnej, ekonomicznej. To wszystko zostało zainfekowane rosyjską inwazją. Jednocześnie widzimy, że w milionach ludzi na świecie zrodziła się solidarność w duchu stwierdzenia „zło zwyciężaj dobrem”. Pomoc ofiarom, przyjmowanie uchodźców, karmienie głodnych, pocieszanie płaczących. Imperialiści chcą demoralizować ludzi. Odebrać im wiarę, nadzieję, miłość. A tylko one mogą pokonać zło, dzięki nim możemy stawić czoła złoczyńcom. Tak właśnie starają się postępować zarówno Ukraińcy, jak i ci, którzy im pomagają“ zapewnił abp Gudziak.

2022-08-24 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent z Dziełem Duchowej Adopcji Kapłanów

Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów (DDAK) to inicjatywa, która ma na celu zrzeszanie osób pragnących wspierać kapłanów w ich posłudze, przede wszystkim poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień duchowych lub fizycznych, czy udział we Mszy Świętej.

Jak informują Organizatorzy:

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję