Reklama

Franciszek

Franciszek: niech nie zabraknie pragnienia Ewangelii

Franciszek przyjął dzisiaj na audiencji wiernych z diecezji Lodi na północy Włoch. Podkreślając swoje związki z tym regionem, Ojciec Święty poprosił zebranych o wierność korzeniom jak i kreatywne podążanie ku przyszłości w zmieniającym się świecie. „Niech na tej ziemi nigdy nie zabraknie pragnienia Ewangelii oraz mężczyzn i kobiet zdolnych do dawania jej wszystkim z radosnym świadectwem” – powiedział papież.

[ TEMATY ]

Ewangelia

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek wśród ministrantów

Papież Franciszek wśród ministrantów

Diecezja Lodi znajduje się w Lombardii, w regionie, który w marcu 2020 r. został objęty czerwoną strefą na początku pandemii. Franciszek podziękował zaangażowanym w walkę z koronawirusem. „Byliście przykładem. Znakiem, który przekazujecie jest wspólnota, która chce razem zacząć od nowa, ceniąc przeżyte doświadczenia, wykorzystując talenty, które ujawniły się w najtrudniejszych momentach próby” – powiedział papież.

Ojciec Święty w przemówieniu odwołał się do dwóch postaci, które są związane z diecezją Lodi, a z którymi łączy go osobista więź: o. Enrico Pozzoliego oraz św. Franciszki Ksawery Cabrini.

Pierwszy, jako salezjanin wyjechał do Argentyny, gdzie zaprzyjaźnił się z rodziną włoskich imigrantów Bergoglio. Ochrzcił małego Jorge oraz pomógł jego rodzicom zaakceptować decyzję syna o wstąpieniu do zakonu. „Człowiek mądry, dobry, pracowity; apostoł konfesjonału, miłosierny, umiejący słuchać i dawać dobre rady. Jesteśmy w pewnym sensie spokrewnieni, nie przez krew, nie. Nić, która nas łączy jest o wiele silniejsza i bardziej święta, bo ma związek z chrztem!” – powiedział papież.

Reklama

Z kolei św. Franciszka Cabrini, założycielka Sióstr Misjonarek Najświętszego Serca jest patronką migrantów. „Jestem synem migrantów: Dziś chcę wyrazić wam mój podziw i wdzięczność dla tej kobiety, która - wraz z bp. [Janem Chrzcicielem] Scalabrinim - jest świadkiem bliskości Kościoła wobec migrantów: jej charyzmat jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek! Proszę o jej wstawiennictwo, aby wasza wspólnota diecezjalna była zawsze uważna na znaki czasu i czerpała z miłości Chrystusa odwagę do przeżywania misji w dzisiejszych czasach” – stwierdził Ojciec Święty.

„Ojciec Pozzoli, a zwłaszcza św. Cabrini przypominają nam, że ewangelizacja dokonuje się zasadniczo poprzez świętość życia, dawanie świadectwa miłości w czynach i w prawdzie (por. 1 J 3, 18). Tak też odbywa się przekazywanie wiary w rodzinach, poprzez proste i przekonane, szczere świadectwo. Myślę o dziadkach i babciach, którzy przekazują wiarę przykładem i mądrością swoich rad. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dziś świat się zmienił, wręcz zmienia się nieustannie. Trzeba szukać nowych dróg, nowych metod, nowych języków. Bo wiara musi być przekazywana «w dialekcie», zawsze, w żaden inny sposób. Dziadkowie, ojciec, matka... Wiara musi być przekazywana w dialekcie. Wysoka droga pozostaje jednak ta sama: droga świadectwa, życia kształtowanego przez Ewangelię. Sobór Watykański II wskazał nam tę drogę, a Kościoły partykularne są wezwane do kroczenia nią z postawą wychodzącą, z misyjnym nawróceniem, które obejmuje wszystkich i wszystko. Obecnie podróż synodalna ma pomóc całemu Ludowi Bożemu wzrastać w tym istotnym wymiarze bycia Kościołem: chodzenia razem, słuchania się nawzajem, w różnorodności charyzmatów i posług, pod przewodnictwem Ducha Świętego, który tworzy harmonię i jedność. Zachęcam was, byście kontynuowali waszą drogę, wierni swoim korzeniom i otwarci na świat, z mądrością i cierpliwością rolników i kreatywnością rzemieślników; zaangażowani w opiekę nad ubogimi i troskę o ziemię, którą Bóg nam powierzył” - powiedział Franciszek.

2022-08-26 16:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Niedziela Ogólnopolska 8/2020, str. III

[ TEMATY ]

liturgia

Ewangelia

Adobe.stock.pl

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 5, 38-48)

Jezus powiedział do swoich uczniów:

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję