Reklama

Aktualności

Papież Franciszek z wizytą w L'Aquili

Papież Franciszek rozpoczął kilkugodzinną wizytę w L'Aquili. Ojciec Święty przybył śmigłowcem z Watykanu o godz. 8.30 na stadion Gran Sasso i udał się samochodem na plac katedralny (Piazza Duomo). Miasto w roku 2009 zostało dotknięte katastrofalnym trzęsieniem ziemi. W jego wyniku niemal zupełnie została zniszczona historyczna zabudowa miasta, zginęło 308 osób, a ok. 1500 osób zostało rannych.

[ TEMATY ]

Franciszek

Włochy

pixabay

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W stolicy Abruzji w środkowych Włoszech papież bierze udział w bogatej w tradycje pielgrzymce odpustowej „Perdonanza Celestiniana” w tym mieście. Tradycja dorocznej pielgrzymki w dniach 28 i 29 sierpnia nawiązuje do papieża Celestyna V, który z okazji koronacji 29 sierpnia 1294 w Santa Maria di Collemaggio zapowiedział, że w przyszłości w te dwa dni każdy wierzący katolik będzie mógł uzyskać całkowite odpuszczenie kary za grzechy. Arcybiskup miasta L’Aquila kard. Giuseppe Petrocchi podkreślił, że Franciszek jako pierwszy papież od czasów Celestyna po 728 latach otworzy Drzwi Święte.

Na placu katedralnym (Piazza Duomo) Ojca Świętego powita kard. Petrocchi oraz przedstawiciele miejscowych władz. Papież wejdzie na chwilę modlitwy do katedry, która jest wciąż w ruinie po trzęsieniu ziemi w 2009 roku.

O 9.15 na dziedzińcu przed katedrą Franciszek skieruje pozdrowienie do rodzin ofiar, władz i obywateli obecnych na placu, a następnie uda się samochodem do bazyliki Santa Maria in Collemaggio.

Reklama

O godz. 10.00 papież będzie przewodniczył Mszy św. na dziedzińcu bazyliki i tam też odmówi modlitwę „Anioł Pański”

Wczesnym popołudniem papież jest spodziewany z powrotem w Watykanie, gdzie w poniedziałek i wtorek w Nowej Auli Synodalnej zgromadzą się na konsystorzu nadzwyczajnym wszyscy kardynałowie, aby „zastanowić się nad nową konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium”, o reformie Kurii Rzymskiej.

W 2009 r. L'Aquila odwiedził Benedykt XVI, gdzie w Santa Maria di Collemaggio spoczywają szczątki św. papieża Celestyna V, który ustąpił z papieskiego urzędu w 1294 roku. Św. papież Celestyn V, który zgodnie z tradycją odmówił błogosławienia chrześcijańskich żołnierzy na wyprawy krzyżowe i który jako pierwszy papież w historii dobrowolnie złożył papieski urząd, był przez wieki traktowany we Włoszech jako słaby i tchórzliwy przywódca Kościoła.

Za pontyfikatu Benedykta XVI rozpoczęła się ponowna ocena tej historycznej postaci. W przemówieniu z lipca 2010 roku Benedykt pochwalił go jako papieża, który "działał zgodnie ze swoim sumieniem i dlatego był wolny od strachu i miał wielką odwagę". Jak się zauważa papież Franciszek najwyraźniej chce swoją wizytą kontynuować to pozytywne spojrzenie na Celestyna V.

2022-08-28 10:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: coraz mniej ślubów

[ TEMATY ]

małżeństwo

Włochy

AJ Cotton/Africa Rising/Fotolia

W 2014 roku zawarto we Włoszech tylko 189 765 małżeństw, czyli o prawie 60 tys. mniej niż sześć lat wcześniej – podał 13 listopada rzymski dziennik „Il Messaggero”, powołując się na dane urzędu statystycznego ISTAT. Wynika z nich, że ponad milion par – dziesięciokrotnie więcej niż ponad 20 lat temu – żyje w związkach nieformalnych. Jedna czwarta wszystkich noworodków urodziła się w związkach pozamałżeńskich.

Zmniejszyła się też liczba ślubów kościelnych wśród ludzi ochrzczonych. W ubiegłym roku 57 proc. wszystkich nowych małżeństw zawarto w kościele, a 43 proc. – w urzędach stanu cywilnego.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2023-01-27 07:17

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Hasłem tegorocznych obchodów i związanych z nimi programów edukacyjnych w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest „Dom i przynależność”. Jak wyjaśnia ONZ: „Hasło przewodnie podkreśla człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, a także poczucie przynależności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję