Reklama

Kościół

Katolickie Dni Młodzieży polskiej w Szumsku na Litwie

Katolickie Dni Młodzieży (KDM) to największa katolickie wydarzenie w języku polskim na Litwie. Spotkanie w dniach 26-28 sierpnia w Szumsku koło Wilna odbyło się pod hasłem „Uzdrówcie rany przeszłości miłością”. Dla polskiej młodzieży z Litwy był to czas modlitwy, refleksji, spotkań z rówieśnikami, zwierania nowych przyjaźni, ale także zajęć sportowych, muzyki, tańca i dobrej zabawy.

[ TEMATY ]

modlitwa

Litwa

Katolickie Dni Młodzieży

Karol Porwich/Niedziela

Katolickie Dni Młodzieży w Szumsku organizowane są od 2006 roku. Do małego miasteczka 30 km na południe od Wilna przy granicy z Białorusią zjeżdża polska młodzież w ostatni weekend sierpnia, by wzmocnić siły duchowe przed czekającym ją nowym rokiem szkolnym i akademickim. Spotkanie adresowane jest do młodzieży w wieku od 14 lat w górę, dominują nastolatkowie, ale na imprezę przyjeżdżają także „weterani”, dziś już 30-latkowie.

„Najważniejszym celem Katolickich Dni Młodzieży jest pogłębienie relacji z Bogiem” – mówi Joanna Zawalska z Fundacji „Wileńszczyzna”, która jest głównym organizatorem spotkań. Pomocą ku temu służy codzienna Msza święta, konferencje głoszone przez księży i osoby świeckie, adoracja, Droga Krzyżowa, różaniec w językach narodowych, gdyż polska impreza przyciąga także młodzież innych narodowości.

Ważnym punktem tegorocznego KDM była wspólna Msza święta z parafianami z Szumska w niedzielę o godz. 12.00. Jak co roku, program religijny powiązano z aktywnym wypoczynkiem: młodzież podzielona na sekcje zgodnie z zainteresowaniami uczestniczyła w zajęciach sportowych, muzycznych i tanecznych.

Reklama

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 100 młodych ludzi z polskich rodzin, choć cykliczna polska impreza budzi także zainteresowanie wśród młodzieży litewskiej i białoruskiej.

Uczestnicy zostali zakwaterowani w szumskiej szkole, program religijny realizowany był przy kościele św. Michała Archanioła w Szumsku.

Katolickie Dni Młodzieży zakończył koncert finałowy w niedzielny wieczór (28 sierpnia), podczas którego wystąpiły zespoły „Next” z Wileńszczyzny i „Bongostan” z Polski.

Hasłem polonijnego spotkania młodych były słowa św. Jana Pawła II: „Uzdrówcie rany przeszłości miłością”.

Organizatorem tegorocznego KDM jest Fundacja „Wileńszczyzna”, przy wsparciu: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i parafii św. Michała Archanioła w Szumsku.

2022-08-29 17:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litwa/ Rozpoczęły 16. Katolickie Dni Młodzieży zorganizowane przy współudziale Polski

[ TEMATY ]

Litwa

Katolickie Dni Młodzieży

Karol Porwich/Niedziela

Około 100 osób, Polaków z Litwy, uczestniczy w 16. Katolickich Dniach Młodzieży, które rozpoczęły się w piątek w podwileńskiej miejscowości Szumsk, tuż przy granicy z Białorusią. Partnerem projektu jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP oraz Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Hasłem tegorocznego spotkania, które zainaugurowała msza święta, są słowa św. Jana Pawła II: „Uzdrówcie rany przeszłości miłością”. Msze święte odbędą się też w następnych dniach. Będzie też adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej; przewidziane są konferencje, dyskusje, zajęcia sportowe, taneczne oraz koncert.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Maryja jest zapowiedzią daru odkupienia w Chrystusie

2022-12-08 13:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

niepokalane poczęcie NMP

Twitter @JasnaGóraNews

– Mimo całej swej jedyności i wyjątkowości Maryja pozostaje sobą – powiedział abp Wacław Depo. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze z udziałem przedstawicieli obrońców życia.

W homilii podkreślił, że „tajemnica obdarowania niepokalanym poczęciem Maryi jest dowodem uprzedzającej miłości Boga, który po raz kolejny od czasu dzieła stworzenia zaufał człowiekowi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję