Reklama

Franciszek

Papież do zgromadzenia ogólnego ŚRK: wspólnie dawajmy świadectwo Ewangelii

Papież Franciszek wezwał chrześcijan na całym świecie do walki z niesprawiedliwością i podziałami społecznymi oraz do większego zaangażowania na rzecz pokoju. „Ciągle trwają wojny, dyskryminacja, różne formy niesprawiedliwości i podziały, nawet wśród samych wyznawców wiary chrześcijańskiej. Zglobalizowany świat, w którym żyjemy, wymaga od nas wspólnego świadectwa Ewangelii w odpowiedzi na pilne potrzeby naszych czasów” - napisał papież w pozdrowieniu do obradującego w Karlsruhe zgromadzenia ogólnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK).

[ TEMATY ]

Ewangelia

papież Franciszek

świadectwa

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Napisane po hiszpańsku pozdrowienie od Franciszka odczytał 1 września przewodniczący delegacji watykańskiej, kard. Kurt Koch. Słowa papieża przyjęto długimi oklaskami. Pełniący obowiązki sekretarza generalnego ŚRK ks. Ioan Sauca podziękował papieżowi i wyraził uznanie dla pełnej zaufania współpracy między Stolicą Apostolską a ŚRK.

W swoim liście Franciszek podkreślił następnie, że spotkanie w Karlsruhe, w którym uczestniczą przedstawiciele ponad 100 państw oraz 350 Kościołów i wspólnot kościelnych, jest już samo w sobie „symbolem ich pojednanej różnorodności”. Wyraził nadzieję, że spotkanie może jeszcze bardziej umocnić komunię, aby „jedność chrześcijan stała się jeszcze bardziej promiennym znakiem nadziei i pociechy dla ludzkości”.

Wcześniej swoją fascynację dialogiem wyraził na forum zgromadzenia generalnego ŚRK niemiecki biskup katolicki Gerhard Feige, w episkopacie swego kraju odpowiedzialny za sprawy ekumenizmu. Podkreślił, że „różnorodność kulturowa i międzynarodowość prezentowana przez chrześcijan z ponad 100 krajów, jest inspirująca”. „Mam nadzieję, że zgromadzeniu uda się znaleźć wspólne odpowiedzi na ogromne aktualne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne, wojna i rasizm”, powiedział biskup Magdeburga niemieckiej agencji katolickiej KNA. Zwrócił też uwagę, że nad obradami zgromadzenia panuje wielkie napięcie, także ze względu na możliwość starć między delegatami z Rosji i Ukrainy.

Reklama

Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 r. blisko z nią współpracuje. Przewodniczący Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, stoi na czele 20-osobowej delegacji watykańskiej zaproszonej do Karlsruhe w charakterze obserwatorów.

W zgromadzeniu generalnym ŚRK dniach od 31 sierpnia do 8 września pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” uczestniczy około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK i kilkuset współpracowników oraz ekspertów Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z ponad 100 krajów świata. Wraz z gośćmi i przedstawicielami mediów jest to w sumie około 4 tys. osób

2022-09-01 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powiedz tylko słowo

Archeologowie snują domysły co do tego, czy szczątki synagogi w Kafarnaum nie pochodzą z czasów Juliana Apostaty. Panował w cesarstwie rzymskim zaledwie dwa lata, od roku 361 do 363. Szukając środków finansowych na wyprawę wojenną do Persji, zwrócił się o pomoc do Żydów. W zamian obiecał odbudowę świątyni jerozolimskiej i rozbudowę sieci synagog. Zebrane materiały budowlane w Jerozolimie strawił pożar po trzęsieniu ziemi, a sam Apostata zginął w Persji. Jego plany spełzły na niczym, jednak synagoga w Kafarnaum powstała być może za jego aprobatą. A stanęła na ruinach tej, która pamięta czasy Jezusa, a która prawdopodobnie ufundowana została przez rzymskiego dowódcę – setnika.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję