Reklama

Franciszek

Papież do zgromadzenia ogólnego ŚRK: wspólnie dawajmy świadectwo Ewangelii

Papież Franciszek wezwał chrześcijan na całym świecie do walki z niesprawiedliwością i podziałami społecznymi oraz do większego zaangażowania na rzecz pokoju. „Ciągle trwają wojny, dyskryminacja, różne formy niesprawiedliwości i podziały, nawet wśród samych wyznawców wiary chrześcijańskiej. Zglobalizowany świat, w którym żyjemy, wymaga od nas wspólnego świadectwa Ewangelii w odpowiedzi na pilne potrzeby naszych czasów” - napisał papież w pozdrowieniu do obradującego w Karlsruhe zgromadzenia ogólnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK).

[ TEMATY ]

Ewangelia

papież Franciszek

świadectwa

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Napisane po hiszpańsku pozdrowienie od Franciszka odczytał 1 września przewodniczący delegacji watykańskiej, kard. Kurt Koch. Słowa papieża przyjęto długimi oklaskami. Pełniący obowiązki sekretarza generalnego ŚRK ks. Ioan Sauca podziękował papieżowi i wyraził uznanie dla pełnej zaufania współpracy między Stolicą Apostolską a ŚRK.

W swoim liście Franciszek podkreślił następnie, że spotkanie w Karlsruhe, w którym uczestniczą przedstawiciele ponad 100 państw oraz 350 Kościołów i wspólnot kościelnych, jest już samo w sobie „symbolem ich pojednanej różnorodności”. Wyraził nadzieję, że spotkanie może jeszcze bardziej umocnić komunię, aby „jedność chrześcijan stała się jeszcze bardziej promiennym znakiem nadziei i pociechy dla ludzkości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wcześniej swoją fascynację dialogiem wyraził na forum zgromadzenia generalnego ŚRK niemiecki biskup katolicki Gerhard Feige, w episkopacie swego kraju odpowiedzialny za sprawy ekumenizmu. Podkreślił, że „różnorodność kulturowa i międzynarodowość prezentowana przez chrześcijan z ponad 100 krajów, jest inspirująca”. „Mam nadzieję, że zgromadzeniu uda się znaleźć wspólne odpowiedzi na ogromne aktualne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne, wojna i rasizm”, powiedział biskup Magdeburga niemieckiej agencji katolickiej KNA. Zwrócił też uwagę, że nad obradami zgromadzenia panuje wielkie napięcie, także ze względu na możliwość starć między delegatami z Rosji i Ukrainy.

Reklama

Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 r. blisko z nią współpracuje. Przewodniczący Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, stoi na czele 20-osobowej delegacji watykańskiej zaproszonej do Karlsruhe w charakterze obserwatorów.

W zgromadzeniu generalnym ŚRK dniach od 31 sierpnia do 8 września pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” uczestniczy około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK i kilkuset współpracowników oraz ekspertów Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z ponad 100 krajów świata. Wraz z gośćmi i przedstawicielami mediów jest to w sumie około 4 tys. osób

2022-09-01 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Chrystus jest źródłem prawdziwego pokoju

[ TEMATY ]

audiencja

papież Franciszek

„Prawdziwy szalom i prawdziwa równowaga wewnętrzna wypływają z Chrystusowego pokoju” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego przez media watykańskie. W swojej katechezie papież omówił siódme ewangeliczne błogosławieństwo, obiecane tym którzy „wprowadzają pokój”.

Oto tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Św. Kazimierz

4 marca obchodzimy święto naszego rodaka św. Kazimierza, królewicza, drugiego z kolei syna króla Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety. Żył w latach 1458-84, a kanonizowany został w roku 1521. Jak wyjaśnia ks. Piotr Skarga w swych „Żywotach Świętych Starego y Nowego Zakonu”: „Imię to zmieniło się w vżywaniu iedną literą i. postaremu z Słowieńska mianowało się Każemir: to jest roskazuie pokoy: Nie Kaźimir iakoby psował pokoy. Mir, to iest, co pokoy y przymierze zowiem”.

Atmosfera rodzinnego domu

CZYTAJ DALEJ

Ks. Krzysztof Nykiel o 35. kursie Penitencjarii Apostolskiej dla spowiedników

2024-03-04 16:39

[ TEMATY ]

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Każda spowiedź to zanurzenie w samym sercu tajemnicy Boga miłosiernego, Boga, który jest miłosierdziem - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Dziś rozpoczyna się 35. Kurs dla spowiedników i seminarzystów przygotowujących się do święceń. Jak zaznaczył ks. Nykiel, poprzez tę inicjatywę Penitencjaria pragnie zaoferować kapłanom pogłębienie formacji w aspekcie posługi spowiednika.

RV: Mając na celu pomoc młodym księżom i diakonom, którzy w najbliższym czasie otrzymają święcenia kapłańskie, w odpowiednim przygotowaniu do pełnienia posługi sakramentu pokuty, Penitencjaria Apostolska organizuje, już po raz trzydziesty czwarty, kurs poświęcony Forum Wewnętrznemu. Jaki jest program i cel tej inicjatywy?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję