Reklama

Franciszek

Papież do zgromadzenia ogólnego ŚRK: wspólnie dawajmy świadectwo Ewangelii

Papież Franciszek wezwał chrześcijan na całym świecie do walki z niesprawiedliwością i podziałami społecznymi oraz do większego zaangażowania na rzecz pokoju. „Ciągle trwają wojny, dyskryminacja, różne formy niesprawiedliwości i podziały, nawet wśród samych wyznawców wiary chrześcijańskiej. Zglobalizowany świat, w którym żyjemy, wymaga od nas wspólnego świadectwa Ewangelii w odpowiedzi na pilne potrzeby naszych czasów” - napisał papież w pozdrowieniu do obradującego w Karlsruhe zgromadzenia ogólnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK).

[ TEMATY ]

Ewangelia

papież Franciszek

świadectwa

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Napisane po hiszpańsku pozdrowienie od Franciszka odczytał 1 września przewodniczący delegacji watykańskiej, kard. Kurt Koch. Słowa papieża przyjęto długimi oklaskami. Pełniący obowiązki sekretarza generalnego ŚRK ks. Ioan Sauca podziękował papieżowi i wyraził uznanie dla pełnej zaufania współpracy między Stolicą Apostolską a ŚRK.

W swoim liście Franciszek podkreślił następnie, że spotkanie w Karlsruhe, w którym uczestniczą przedstawiciele ponad 100 państw oraz 350 Kościołów i wspólnot kościelnych, jest już samo w sobie „symbolem ich pojednanej różnorodności”. Wyraził nadzieję, że spotkanie może jeszcze bardziej umocnić komunię, aby „jedność chrześcijan stała się jeszcze bardziej promiennym znakiem nadziei i pociechy dla ludzkości”.

Wcześniej swoją fascynację dialogiem wyraził na forum zgromadzenia generalnego ŚRK niemiecki biskup katolicki Gerhard Feige, w episkopacie swego kraju odpowiedzialny za sprawy ekumenizmu. Podkreślił, że „różnorodność kulturowa i międzynarodowość prezentowana przez chrześcijan z ponad 100 krajów, jest inspirująca”. „Mam nadzieję, że zgromadzeniu uda się znaleźć wspólne odpowiedzi na ogromne aktualne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne, wojna i rasizm”, powiedział biskup Magdeburga niemieckiej agencji katolickiej KNA. Zwrócił też uwagę, że nad obradami zgromadzenia panuje wielkie napięcie, także ze względu na możliwość starć między delegatami z Rosji i Ukrainy.

Reklama

Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 r. blisko z nią współpracuje. Przewodniczący Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, stoi na czele 20-osobowej delegacji watykańskiej zaproszonej do Karlsruhe w charakterze obserwatorów.

W zgromadzeniu generalnym ŚRK dniach od 31 sierpnia do 8 września pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” uczestniczy około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK i kilkuset współpracowników oraz ekspertów Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z ponad 100 krajów świata. Wraz z gośćmi i przedstawicielami mediów jest to w sumie około 4 tys. osób

2022-09-01 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękuję ci, Teresito

Niedziela Ogólnopolska 12/2021, str. 19

[ TEMATY ]

świadectwo

świadectwo wiary

świadectwa

Teresita, el día de su Primera Comunión/regnumchristi.es

Taka oto historia, odnaleziona w czeluściach internetu. Historia z dalekiego kraju o niezwykłej osobie. W sam raz na Wielki Post.

W madryckim szpitalu La Paz 9 marca 2021 r. dobiegło kresu ziemskie życie dziesięcioletniej dziewczynki Teresity Castillo de Diego. Życie naznaczone cierpieniem z miłością do Boga i ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Właściciel sklepu w Betlejem: dzięki zamówieniom z Polski od Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomogliśmy wielu rodzinom Ziemi Świętej

2022-11-30 09:25

[ TEMATY ]

Betlejem

PKWP

W pandemii przez dwa lata nie mieliśmy żadnej pracy i nagle otrzymaliśmy duże zamówienie z Polski od Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie; dzięki niemu mogliśmy pomóc blisko trzydziestu palestyńskim rodzinom z Betlejem – mówi PAP Roni Tabash właściciel sklepu w Betlejem.

Każdy Polak przechadzający się uliczkami Betlejem zwróci uwagę na sklep Roniego Tabasha. Nie tylko dzięki zdjęciu pary prezydenckiej – Andrzeja i Agaty Dudy - kupujących tutaj pamiątki z Ziemi Świętej, ale także dzięki plakatom zachęcającym do wejścia do środka. „Taniej niż w Biedronce tylko w Betlejem” lub „Roni kocha Polskę i Polaków” - głoszą hasła z witryny sklepowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję