Reklama

Niedziela Sandomierska

W służbie bliźnim

W Sandomierzu odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego.

[ TEMATY ]

jubileusz

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego. Koncelebrowali ją ks. Tadeusz Pawłowski SAC, kapelan sandomierskiego szpitala, ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas oraz ks. Jacek Marchewka, proboszcz parafii. We wspólnej modlitwie wzięli udział pracownicy szpitala w Sandomierzu na czele z dyrektorem dr. n. med. Markiem Kosem, samorządowcy na czele z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem oraz zaproszeni goście.

W homilii bp Frankowski zachęcał, aby w pacjentach widzieć Miłosiernego Chrystusa. – Jezus Chrystus jest obecny przy chorych i cierpiących, ale również posługuje im poprzez tych, którzy im służą. Niech ta wasza posługa będzie wołaniem o obecność Chrystusa Miłosiernego w naszej Ojczyźnie – mówił kaznodzieja. Dziękując za posługę personelu medycznego podkreślił jednocześnie rolę szpitalnego kapelana, który troszczy się ofiarnie o potrzeby duchowe zarówno chorych jak i pracowników placówki.

Dalsza część uroczystości odbyła się na Zamku Królewskim, gdzie zebrani wysłuchali historii szpitala. O obecnych działaniach lecznicy mówił zaproszonym gościom dr n. med. Marek Kos. W trakcie uroczystości wręczone zostały także medale i odznaczenia dla pracowników służby zdrowia.

Historia sandomierskiego szpitala im. Ducha Świętego sięga XV wieku i związana jest z zakonem duchaczy, który w obrębie Starego Miasta opiekował się opuszczonymi dziećmi. Do roku 1982 szpital mieścił się w budynkach przy kościele Świętego Ducha. Po wybudowaniu nowej siedziby został przeniesiony do gmachu przy ul. Schinzla.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Druga część uroczystości odbyła się na Zamku Królewskim.

Druga część uroczystości odbyła się na Zamku Królewskim.
2022-09-03 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

70-lecie szkoły w Przyrowie

[ TEMATY ]

szkoła

jubileusz

Anna Jaworowska

14 października 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Przyrowie odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 70-lecia szkoły oraz nadania sztandaru. Uświetniło ją wielu gości, m.in.: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, ks. kan. Antoni Kaczmarek, ks. Artur Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Śląskiego Stanisław Gmitruk, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alicja Janowska, wicestarosta Powiatu Częstochowskiego Henryk Kasiura, prezes Okręgu Śląskiego ZNP Jadwiga Rezler, wójt Gminy Przyrów Robert Nowak.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję