Reklama

Franciszek

Kard. Parolin: papież zdecydowany na podróż do Kijowa

Papież jest zdecydowany pojechać do Kijowa, co publicznie wyraził - gdy będą odpowiednie warunki, gdy wizyta będzie pożyteczna dla pokoju, a nie będzie jedynie okazją do zrobienia sobie zdjęć. Stolica Apostolska pozostaje jednak, z dyplomatycznego punktu widzenia, otwarta na wszystkich, na agresorów i zaatakowanych, pragnąc osiągnięcia rozejmu i trwałego pokoju – powiedział watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin. Najbliższy współpracownik Ojca Świętego wypowiedział się 2 września wieczorem na antenie włoskiej telewizji publicznej TG2 Post.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kardynał Parolin powołał się na Jana Pawła I i postawił go za wzór, zaznaczając, że pragnie dla Ukrainy pokoju „sprawiedliwego” i „całkowitego”, czyli takiego, który zadowoli wszystkich i uwzględni każdy aspekt, aby wyciszyć przyszłe ewentualne konflikty. Potępił wyścig zbrojeń i podkreślił prawa narodów do obrony w razie ataku. „Nie ma tu żadnej sprzeczności - wyjaśnił kardynał - dla Katechizmu Kościoła Katolickiego obrona zbrojna jest prawem, obowiązkiem jest powstrzymanie agresora, ale musi ona spełniać bardzo precyzyjne warunki, które wymienia Katechizm, trzeba też brać pod uwagę siłę nowoczesnych środków rażenia. Z tych powodów zaniepokojenie Papieża wyścigiem zbrojeń jest ogromne” - stwierdził kardynał Parolin.

Pytany o odwołane spotkanie Ojca Świętego z patriarchą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyrylem w Kazachstanie, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wyraził przekonanie, że wydarzenie tego rodzaju musi być dobrze przygotowane, aby było skuteczne. Dialog ten trwa także w obliczu tradycji, takiej jak w przypadku Kościoła prawosławnego, charakteryzującej się większą identyfikacją z władzami kraju, w którym działa. „Szanujemy tę rzeczywistość", gdy jest przeżywana z umiarem. „To nie unieważnia dialogu" - zaznaczył.

Inną kwestią poruszoną w rozmowie były relacje z Chinami. Kardynał Parolin wyraził przekonanie, że konieczne jest uznanie, iż partner przystępuje do negocjacji w dobrych intencjach, inaczej nie mają one sensu. Jest on przekonany, że tymczasowe porozumienie podpisane przez Stolicę Apostolską w 2018 r. z Chinami - aby doprowadzić do pełnej jedności wszystkich biskupów z papieżem zostanie odnowione.

Reklama

Patrząc na włoski kryzys polityczny, którego kulminacją będzie głosowanie 25 września, oraz na rolę Kościoła kardynał przyznał, że społeczeństwo ma tendencję do spychania religii do sfery prywatnej i że czasami katolicy są także spychani na margines. „Nie możemy tego zaakceptować ze względu na wymiar społeczny i historyczny, jaki posiada chrześcijaństwo. Obecność katolików w polityce jest ważna i ważny jest wkład, jaki mogą wnieść” – powiedział najbliższy współpracownik Ojca Świętego.

Odnosząc się do niedzielnej beatyfikacji Jana Pawła I kardynał Parolin zaznaczył, że był on duszpasterzem bliskim najuboższym, skoncentrowanym na podstawach wiary i Ewangelii. „Prosty i skromny, z pewnością nie konserwatysta, wręcz przeciwnie -prawdziwy promotor w swojej diecezji, w patriarchacie Wenecji, a potem w Kościele powszechnym, reform Soboru Watykańskiego II” – zaznaczył watykański sekretarz stanu. Po raz kolejny zaprzeczył różnym fantastycznym spekulacjom na temat jego śmierci „To była śmierć naturalna”, podkreślił, powołując się na dokumentację procesu beatyfikacyjnego. Zdaniem kardynała Parolina nauczanie papieża Lucianiego w kwestiach takich jak migracje, pandemie i wojny, na które zawsze odpowiedziałby trzymając się Nauki Społecznej Kościoła, jest nadal bardzo wymowne i aktualne.

2022-09-03 11:15

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do młodzieży: Biblia jest jak ogień

[ TEMATY ]

Biblia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Trzymacie w rękach coś boskiego: księgę jak ogień, księgę, w której mówi Bóg, dlatego pamiętajcie, że Biblia nie jest po to, aby leżeć na półce, ale trzeba brać ją do ręki i często czytać. Z tymi słowami zwrócił się Franciszek do młodzieży w przedmowie do przeznaczonego dla niej wydania Pisma Świętego. Zamieściła ją redakcja włoskiego dwutygodnika jezuickiego „La Civilta cattolica”.

Na wstępie bardzo osobistego tekstu papież napisał, że jest bardzo przywiązany do swej starej, zużytej Biblii, którą kocha i która towarzyszyła mu przez połowę jego ziemskiego życia. „Widziała moją radość, skąpały ją moje łzy, jest moim bezcennym skarbem. Żyję nią i za nic w świecie jej nie wyrzucę” – zapewnił Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2022-12-09 15:07

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną. Powołano postulatora procesu beatyfikacyjnego, którym został salwatorianin ks. Paweł Wróbel.

Ksiądz Paweł Wróbel SDS w kaplicy arcybiskupów krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra - delegata ds. kanonizacyjncyh archidiecezji krakowskiej - dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję