Reklama

Wiadomości

Interweniowaliśmy, by Polska nie poparła aborcji

ONZ przegłosowała rezolucję, w której zaliczono aborcję do "praw człowieka". Dokument powstał między innymi z inicjatywy Polski, a w zeszłym tygodniu MSZ rekomendował jeszcze poparcie tej rezolucji.

[ TEMATY ]

aborcja

Artur Stelmasiak

Bartłomiej Wróblewski

Bartłomiej Wróblewski

Rekomendacja MSZ ws. aborcji zmieniła się dopiero po interwencji konserwatywnych posłów z Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. - Źle się stało, ze polska dyplomacja - jak widzimy z przebiegu dyskusji - nie broniła wartości wyrażonych w polskiej konstytucji. Na prawne ryzyka związane z rezolucją zwróciłem uwagę MSZ w ostatni piątek. Grupa konserwatywnych posłów z PiS oraz Solidarnej Polski wyraziła sprzeciw, który spowodował, że Polska wbrew pierwotnemu planowi nie poparła rezolucji - mówi "Niedzieli" poseł dr Bartłomiej Wróblewski, który reprezentował posłów przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. aborcji eugenicznej w 2020 roku.

Rezolucja przyjęta przez ONZ przy cichym wsparciu Polski jest sprzeczna z polskim prawem konstytucyjnym oraz orzeczeniami TK z 1997 i 2020 roku w sprawie aborcji. W polskim systemie prawnym człowiek nienarodzony ma taką godność jak osoba dorosła i z tego tytułu przysługuje mu prawna ochrona życia przed aborcją. - Zachowanie MSZ jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe, bo okazało się, że polska dyplomacja nie jest wstanie bronić wartości zapisanych w polskiej konstytucji. Pasywna postawa sprawia, że przegrywamy wartości za które warto walczyć - mówi Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości. - Tak jakby osoby za to odpowiedzialne nic nie rozumiały ze sporów prawnych i ideologicznych ostatnich dziesięcioleci albo jakby było im to w gruncie rzeczy obojętne. Jak się nie walczy albo pozoruje starania nigdy w żadnej sprawie nie można wygrać. Dotyczy to ochrony życia i rodziny, suwerenności państwa i każdej innej sprawy -dodaje.

Polityk mówi, że zgadza się z deklarowanym celem rezolucji i potępia jakąkolwiek formę przemocy wobec kobiet. Problemem, podobnie jak w przypadku konwencji stambulskiej, są niektóre fragmenty dotyczące tzw. praw reprodukcyjnych obejmujących aborcję, aprobatę środków wczesnoporonnych.

2022-09-07 18:39

Ocena: +6 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: ruch wspierający aborcję nie może nazywać się chrześcijańskim

[ TEMATY ]

aborcja

ruch

Ordynariusz diecezji Montauban we Francji bp Bernard Ginoux przestał uważać Wiejski Ruch Młodzieży Chrześcijańskiej (MRCJ) za organizację chrześcijańską po tym, jak odcięła się ona od Marszu dla Życia, który 21 stycznia przeszedł ulicami Paryża i uznała aborcję za jedno z „praw podstawowych”.

- Ruch, który nazywa siebie chrześcijańskim, otrzymuje subwencje od Kościoła katolickiego i głosi aborcję pozostaje w całkowitej sprzeczności z nauczaniem Kościoła - napisał hierarcha w liście skierowanym do sekretariatu MRCJ.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Policja apeluje: nie wchodźmy na lód

2022-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ostrzeżenie

pixabay.com

Nie wchodźmy na zamarznięte zbiorniki wodne. Z brzegu nie widać, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie lód jest cienki i może się pod nami załamać - podkreśla mł. asp. Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Mł. asp. Wasiak przypomniała w rozmowie z PAP, że grubość lodu może być różna w zależności od zbiornika wodnego, prądów, a także roślinności na dnie. "Kiedy stoimy na brzegu, nie widzimy takich rzeczy, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które miejsce jest bezpieczne, a które nie" - zauważyła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję