Reklama

Niedziela Sandomierska

Dziękczynienie za plony u Pani Janowskiej

W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim odbył się doroczny odpust Maryjny połączony z dożynkami powiatowymi.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na uroczystości przybyli wierni z dekanatu oraz starosta, burmistrz i delegacje gmin powiatu janowskiego z wójtami, chcąc podziękować za tegoroczne plony i prosić o Boże błogosławieństwo. Spotkanie na placu przy sanktuarium rozpoczęło się od prezentacji wieńców dożynkowych z parafii i gmin oraz dziękczynnej modlitwy różańcowej.

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. kan. Tomasz Lis, proboszcz parafii oraz kapłani przybyli wraz ze swoimi parafianami. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy oraz wielotysięczna rzesza pielgrzymów.

Biskup Nitkiewicz powiedział w kazaniu, że zebrane plony są darem od Boga. Ten dar nabrał kształtów przy współpracy człowieka. Rolę zwornika pomiędzy wymiarem Boskim i ludzkim pełniła modlitwa oraz nadzieja pokładana w Bożej Opatrzności.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Reklama

- Zdarza się jednak, że obowiązki związane z pracą na polu, z prowadzeniem domu czy jakieś inne doraźne problemy, powodują osłabienie życia religijnego. Jeżdżąc po diecezji widzę czasami rolników pracujących na polu w dni świąteczne, inni zaniedbują uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., bywa, że aprobują kaprys dziecka i wypisują je z lekcji religii. Wieś zmienia się podobnie jak miasto, choć trochę wolniej. Postępująca laicyzacja wynika nie tylko ze skandali ale może jeszcze bardziej z konsumpcyjnego stylu życia, z medialnej indoktrynacji czy wręcz z ateizujących zabiegów socjotechnicznych. W tej batalii przeciwko Bogu i człowiekowi, nie wystarczy sama pobożność albo przywiązanie do tradycji. One są piękne lecz mogą podzielić los ścierającego się złocenia. Co wtedy zostanie? Istota wiary tkwi w osobistej relacji z Chrystusem i tutaj Maryja jest dla nas najlepszą nauczycielką. Dlatego cieszę się moi drodzy, że przyszliście dzisiaj całymi rodzinami do janowskiego sanktuarium. Matko Boża Siewna, Matko dobrego początku, módl się za nami – zakończył biskup.

Po Eucharystii Biskup Ordynariusz poświęcił wieńce dożynkowe i ziarno siewne oraz poprowadził procesję.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

2022-09-08 18:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję