Reklama

Anioł Pański

Franciszek: słuchajcie słów Chrystusa i czytajcie codziennie Ewangelię

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Du słuchania słów Chrystusa, posiadania i codziennej lektury Ewangelii - zachęcił Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. „Jesteśmy wezwani, by tym naszym braciom, którzy przeżywają trudności nieść owoce naszego doświadczenia Boga, dzieląc z nimi skarby otrzymanych łask” - powiedział papież i zwrócił uwagę, że „misja ta dotyczy całego Kościoła, a odpowiadają za nią przede wszystkim pasterze – biskupi, kapłani – wezwani do zanurzenia się w potrzeby Ludu Bożego, zbliżając się z miłością i czułością szczególnie do najsłabszych i maluczkich, do ostatnich”.

Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii przedstawiającej wydarzenie Przemienienia Pańskiego i słów Boga Ojca, który ogłosił Jezusa swym umiłowanym Synem, mówiąc: "Jego słuchajcie”. „Bardzo ważna jest ta zachęta Ojca. My, uczniowie Jezusa jesteśmy wezwani, aby być ludźmi, którzy słuchają Jego głosu i biorą Jego słowa na serio. Aby słuchać Jezusa, trzeba za Nim iść, tak jak czyniły to tłumy w Ewangelii, które spieszyły za Nim drogami Palestyny” - przypomniał papież i zwrócił uwagę, że „Jezus nie miał stałej katedry czy ambony, ale był wędrownym nauczycielem, który przedstawiał swoje nauczanie na drogach, przemierzając drogi nie zawsze przewidywalne, a czasami mało wygodne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Interpretując wydarzenia Przemienienia Franciszek podkreślił dwa znaczące elementy streszczające się w dwóch słowach: „wejście i zejście”. „Potrzebujemy pójścia na miejsce odosobnione, wejścia na górę w przestrzeń milczenia, aby odnaleźć siebie samych i lepiej dostrzec głos Pana. Ale nie możemy tam pozostać! Spotkanie z Bogiem na modlitwie pobudza nas ponownie by "zejść z góry" i powrócić na niziny, na równinę, gdzie spotykamy wielu braci i siostry obciążonych trudami, niesprawiedliwością, ubóstwem materialnym i duchowym” – wyjaśniał papież i podkreślił: „Jesteśmy wezwani, by tym naszym braciom, którzy przeżywają trudności nieść owoce naszego doświadczenia Boga, dzieląc z nimi skarby otrzymanych łask”.

„Ale gdybyśmy nie byli z Bogiem, gdyby nasze serce nie było pocieszone, jak moglibyśmy pocieszyć?” – pytał Franciszek. „Ta misja dotyczy całego Kościoła, a odpowiadają za nią przede wszystkim Pasterze – biskupi, kapłani – wezwani do zanurzenia się w potrzeby Ludu Bożego, zbliżając się z miłością i czułością szczególnie do najsłabszych i maluczkich, do ostatnich. Ale aby wypełnić to dzieło duszpasterskie z radością i dyspozycyjnością, biskupi i kapłani potrzebują modlitwy całej wspólnoty chrześcijańskiej” – powiedział Franciszek.

Na zakończenie papież zachęcił: „Zwróćmy się teraz do naszej Matki Maryi, i powierzmy się Jej kierownictwu, aby kroczyć z wiarą i hojnością drogą Wielkiego Postu, ucząc się trochę bardziej modlitewnego `wspinania się` i `zstępowania` z miłością braterską.”

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Reklama

Dzisiaj Ewangelia przedstawia nam wydarzenie Przemienienia Pańskiego. Jest to drugi etap drogi Wielkiego Postu: pierwszym było kuszenie na pustyni, zaś drugim jest Przemienienie Pańskie. "Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką" (Mt 17,1 ). Góra jest miejscem bliskości z Bogiem i wewnętrznego spotkania z Nim, Jest miejscem modlitwy, gdzie można stanąć w obecności Pana. Tam na górze Jezus przemieniony, jaśniejący ukazuje się trzem uczniom. Następnie pojawiają się rozmawiający z Nim Mojżesz i Eliasz. Jego oblicze stało się tak jasne a jego odzienie tak białe, że Piotr zostaje oślepiony blaskiem, do tego stopnia, iż chciałby tam pozostać, jakby zatrzymać tę chwilę. Ale teraz rozbrzmiewa głos Ojca, który ogłosił Jezusa swym umiłowanym Synem, mówiąc: „Jego słuchajcie” (w. 5). To słowo jest ważne! Nasz Ojciec wypowiedział je do apostołów, ale mówi też do nas: „Słuchajcie Jezusa, bo On jest moim umiłowanym Synem”. Niech to słowo będzie w tym tygodniu w naszym sercu i umyśle: „Słuchajcie Jezusa!”. Tego nie mówi Papież, ale mówi to wszystkim Bóg Ojciec: mnie, tobie, wszystkim, wszystkim! Jest ono jakby pomocą, by kroczyć naprzód na drodze Wielkiego Postu. „Słuchajcie Jezusa”. Nie zapominajcie o tym.

Bardzo ważna jest ta zachęta Ojca. My, uczniowie Jezusa jesteśmy wezwani, aby być ludźmi, którzy słuchają Jego głosu i biorą Jego słowa na serio. Aby słuchać Jezusa, trzeba być blisko Niego, iść za Nim, tak jak czyniły to tłumy w Ewangelii, które spieszyły za Nim drogami Palestyny. Jezus nie miał stałej katedry czy ambony, ale był wędrownym nauczycielem, który przedstawiał swoje nauczanie na drogach, przemierzając drogi nie zawsze przewidywalne, a czasami mało wygodne. Iść za Jezusem, aby Go słuchać. Ale słuchamy Jezusa także w Jego słowie spisanym, w Ewangelii. Zadam wam pytanie: czy czytacie codziennie fragment z Ewangelii? Tak, czy nie? ... Pół na pół ...

Niektórzy tak, inni nie. Ale jest to ważne! Czy czytacie Ewangelię? Warto ją czytać. Dobrze mieć małą Ewangelię i nosić z sobą w kieszeni, w torebce i przeczytać mały jej fragment w dowolnej chwili dnia. O dowolnej porze dnia wyciągam z kieszeni Ewangelię i czytam niewielki jej fragment. Jest tam Jezus, który mówi do nas w Ewangelii! Pomyślcie o tym. To nie jest trudne, ani nie muszą też być cztery Ewangelie: wystarczy jedna z Ewangelii, niewielka książeczka, którą zawsze mamy przy sobie, ponieważ jest to słowo Jezusa, abyśmy mogli go słuchać.

Reklama

Z tego wydarzenia Przemienienia chciałbym wydobyć dwa elementy znaczące, które podsumuję w dwóch słowach: wejście i zejście. Potrzebujemy pójścia na miejsce odosobnione, wejścia na górę w przestrzeń milczenia, aby odnaleźć siebie samych i lepiej dostrzec głos Pana. Czynimy to w modlitwie. Ale na tym nie możemy poprzestać! Spotkanie z Bogiem na modlitwie pobudza nas ponownie by "zejść z góry" i powrócić na niziny, na równinę, gdzie spotykamy wielu braci i siostry obciążonych trudami, niesprawiedliwością, ubóstwem materialnym i duchowym. Jesteśmy wezwani, by tym naszym braciom, którzy przeżywają trudności nieść owoce naszego doświadczenia Boga, dzieląc z nimi skarby otrzymanej łaski. Jest to ciekawe. Kiedy słyszymy słowo Jezusa i mamy je w naszych sercach, to Słowo to wzrasta. A wiecie, jak rośnie? Dając je drugiemu! Słowo Chrystusa rośnie w nas, kiedy je głosimy, kiedy dajemy je innym! I to jest życie chrześcijańskie. Jest to misja dla całego Kościoła, dla wszystkich ochrzczonych, dla każdego z nas: słuchanie Jezusa i ofiarowanie Go innym. Nie zapominajcie, aby w tym tygodniu słuchać Jezusa! I pomyślcie o tym, by czytać Ewangelię: czy to uczynicie? Za tydzień, w następną niedzielę powiecie mi, czy tego dokonaliście: mieć małą Ewangelię w kieszeni lub torebce, aby przeczytać mały fragment w ciągu dnia.

Zwróćmy się teraz do naszej Matki Maryi, i powierzmy się Jej kierownictwu, aby kroczyć z wiarą i hojnością drogą Wielkiego Postu, ucząc się trochę bardziej modlitewnego „wspinania się” i „zstępowania” z miłością braterską, głosząc Jezusa.

Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty pozdrowił poszczególne obecne dziś grupy, w tym założone przez ks. Oreste Benzi, „Stowarzyszenia Papieża Jana XXIII”. Działalność należących do niego wolontariuszy obejmuje wyzwalanie kobiet z niewolnictwa prostytucji, przekonywanie matek, by nie dopuszczały się aborcji, opiekę nad niepełnosprawnymi, więźniami, narkomanami, obronę imigrantów i Cyganów. Papież przypomniał, że w najbliższy piątek ulicami centrum Rzymu przejdzie Droga Krzyżowa w intencji kobiet, ofiar handlu ludźmi i wyraził swoje uznanie dla działalności tego stowarzyszenia.

Franciszek wezwał też do modlitwy w intencji osób które znalazły się na pokładzie zaginionego przed ośmioma dniami samolotu Malaysia Airlines oraz ich rodzin.

2014-03-16 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież napisał modlitwę do książki o Całunie Turyńskim

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek ułożył własną modlitwę do nowej książki o Całunie Turyńskim. Watykański dziennik „L'Osservatore Romano” podał, iż faksymile tekstu odręcznie napisanej przez papieża modlitwy umieszczono na wstępie dzieła „Droga Krzyżowa od Biblii do Całunu”. Autorem książki, zawierającej rozważania o drodze Chrystusa na Krzyż, jest jeden z prywatnych sekretarzy Ojca Świętego katolicki teolog koptyjski z Egiptu Yoannis Lahzi Gaid.

Całun Turyński - płótno, w które, według prastarej tradycji, złożono w grobie zdjęte z krzyża ciało Jezusa - jest od 19 kwietnia wystawiony do adoracji w katedrze turyńskiej, po raz pierwszy od pięciu lat. Do Turynu przybędzie 21 czerwca papież, aby modlić się przed Całunem. Jego wystawienie potrwa do 24 czerwca.
CZYTAJ DALEJ

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

2025-05-16 13:59

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Watykan opublikował oficjalne zdjęcie Papieża Leona XIV. Jest to fotografia Ojca Świętego w białej sutannie, podobnie, jak poprzednich papieży.

©Vatican Media
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Czcicieli Maryi oraz Rycerstwa Niepokalanej

2025-05-17 20:03

Małgorzata Pabis

    W sobotę 17 maja do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach przybyła Pielgrzymka Czcicieli Maryi oraz Rycerstwa Niepokalanej.

    Mszy świętej sprawowanej w samo południe w bazylice przewodniczył franciszkanin - o. Tomasz Pawlik. Zebranych w świątyni przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że łagiewnicka bazylika jest kościołem jubileuszowym w Roku Świętym. - Dziś w tę sobotę majową pozdrawiam szczególnie uczestników Pielgrzymki Czcicieli Maryi oraz IX Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej – powiedział ks. rektor i dodał: - Na tablicy obok Bramy Miłosierdzia przed wejściem głównym do bazyliki umieściliśmy słowa z bulli papieża Franciszka „Niech w tym Roku Jubileuszowym Sanktuaria będą świętymi miejscami gościnności i uprzywilejowanymi przestrzeniami budzenia nadziei”. Niech dziś Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie dla Was, drodzy Pielgrzymi, właśnie miejscem gościnności i budzenia nadziei. Niech Jezus Miłosierny wszystkim Wam błogosławi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję