Reklama

Niedziela Sandomierska

Służba dla Ojczyzny

Rocznicę utworzenia świętuje 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny w Sandomierzu.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczystości 65-lecia batalionu rozpoczęły się od Mszy św. polowej. Sprawował ją na nadwiślańskim bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, w koncelebrze z księdzem kapelanem i proboszczem katedry.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, generalicja z żołnierzami sandomierskiego batalionu pod dowództwem ppłk Grzegorza Kobylarza oraz komendanci policji i straży pożarnej.

Bp Nitkiewicz mówił w homilii o świadectwie chrześcijańskim, które wyraża się w służbie dla wspólnoty ludzkiej. Należy do niej działalność na polu obronności. Dziękując dowódcom, żołnierzom i cywilom batalionu, Ordynariusz sandomierski zauważył, że Wojsko Polskie pielęgnuje jednocześnie wartości.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Reklama

- W wydanych niedawno przez Znak wspomnieniach Karoliny Lanckorońskiej, ich autorka opowiada, jak po swoim uwolnieniu z obozu koncentracyjnego, szukała kotwicy w chaosie politycznym i moralnym wywołanym wojną. Tą kotwicą okazał się dla niej Drugi Korpus gen. Andersa we Włoszech, „zwycięski i nie dotknięty katastrofą”. Dzisiejsze czasy są także niespokojne, do tego jeszcze zdemoralizowane. Wojsko Polskie trzyma się w tym kontekście całkiem dobrze. Nic więc dziwnego, że młodzież szuka w nim swojego miejsca. Trzeba dołożyć starań, aby nasza armia była w dalszym ciągu szkołą życia i wartości – powiedział biskup.

Po Eucharystii odbył się uroczysty apel, okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości oraz zostały wręczone medale i odznaczenia dla wyróżniających się żołnierzy.

Po części oficjalnej chętni mogli zwiedzać wystawę sprzętu wojskowego. Organizatorzy przygotowali także stoiska promujące służbę w armii. Na zakończenie pikniku wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny został sformowany na podstawie rozkazu Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 lipca 1957 roku. Obecnie w składzie batalionu jest dwie kompanie przysztabowe, dwie kompanie radiotechniczne w terenie oraz dwa posterunki radiotechniczne dalekiego zasięgu. Do zadań jednostki należy obserwacja przestrzeni powietrznej RP, wykrywanie, śledzenie i nadzór nad samolotami będącymi w strefie kontrolowanej przez posterunki batalionu.

2022-09-09 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję