Reklama

Niedziela Świdnicka

Bolków. Festiwal Miodu - znakomitą promocją pszczelarstwa

Bolkowski Festiwal Miodu to nie tylko święto pszczelarzy, ale także znakomita promocja pszczelarstwa i doskonała przestrzeń do spotkań, dialogu i dobrej zabawy.

[ TEMATY ]

Bolków

ks. Wiesław Pisarski

festiwal miodu

ks. Mirosław Benedyk

Podczas Mszy św. członkowie związków i kół pszczelarskich reprezentowani byli przez poczty sztandarowe

Podczas Mszy św. członkowie związków i kół pszczelarskich reprezentowani byli przez poczty sztandarowe

Święto miodu i produktu regionalnego w Bolkowie cieszy się dużym zainteresowaniem i renomą już od 15 lat. W ostatnim czasie stało się też integralną częścią Dni Miasta i jest radością mieszkańców całej gminy. Dwudniowa impreza plenerowa 10 i 11 września zgromadziła wielu sympatyków pysznego miodu i wszelkich wyrobów z nim związanych, a także producentów, pszczelarzy i bartników. - W naszym mieście mamy bardzo dużą firmę o marce nie tylko polskiej, ale i europejskiej zajmującą się produkcją sprzętu pszczelarskiego. Stąd też w gminie i okolicach mamy wielu producentów miodu. Jest to wielki powód do dumy i śmiało można powiedzieć, że jesteśmy regionalną stolicą miodu i pszczelarstwa – mówił Grzegorz Kucab – burmistrz Bolkowa.

Tegoroczny Festiwal Miodu rozpoczął się od uroczystej Eucharystii, w kościele św. Jadwigi Śląskiej, sprawowanej pod przewodnictwem ks. kan. Wiesława Pisarskiego. Modlitwom towarzyszyła intencja dziękczynna za Bożą opiekę nad tymi, którzy na co dzień zajmują się pszczołami i pozyskują miód.

ks. Mirosław Benedyk

- Od tysięcy lat pszczoły miodne są nie tylko źródłem cennych produktów spożywczych i leczniczych, ale również są przedmiotem zachwytu i szacunku, chociaż są owadami. To one są cichymi bohaterkami naszego święta miodu obchodzonego uroczyście w naszej bolkowskiej gminie. Pszczoła zawsze cieszyła się doskonałą opinią. Od najdawniejszych czasów wychwalano słodycz miodu i zapał do pracy tych stworzeń – dlatego często się mówi - pracowity jak pszczoła - podkreślał w homilii miejscowy proboszcz, przypominając, że w Biblii znajdziemy wiele fragmentów mówiących o pszczołach, w kontekście ich pracowitości.

ks. Mirosław Benedyk

Wśród obecnych na uroczystościach w kościele byli przedstawiciele władz miejskich na czele z Burmistrzem miasta i przewodniczącym Rady Miejskiej, a także prezesi i członkowie związków i kół pszczelarskich z regionu wraz pocztami sztandarowymi, miejscowi pszczelarze, właściciel największej w regionie firmy pszczelarskiej Ryszard Sułkowski i zaproszeni goście.

Reklama

Po Mszy świętej w bolkowskiej Galerii Historyczno-Artystycznej "Ars et historia" odbył się wykład Tomasza Kędziory nauczyciela Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli koło Lublina, pod tytułem: Gospodarka pasieczna w zmieniających się warunkach klimatyczno – przyrodniczych Polski.

ks. Mirosław Benedyk

Festiwal Miodu w Bolkowie to także kiermasze, warsztaty, mnóstwo wystawców i stoisk. Do tego zapewniona aktywność fizyczna – akrobatyka, zumba, a nawet zawody wędkarskie oraz muzyczne gwiazdy wieczorów. Poza lokalnymi artystami na scenie wystąpili Gromee, Kombi oraz Manchester.

***

Czy proboszcz z Bolkowa hoduje pszczoły ? Dlaczego pszczoły w Bolkowie mają trudniejsze życie? Jak wygląda praca pszczelarza? Czy każdy może hodować pszczoły? Z ilu kwiatów pszczoły musza zebrać nektar, aby wyprodukować kilogram miodu? Ile żyje jedna pszczoła i jak dużo miodu może zebrać podczas swojego życia?

Na te i inne pytania zajdziemy odpowiedź w papierowym wydaniu Niedzieli Świdnickiej w numerze 39/2022 z dnia 25 września 2022r.

2022-09-10 20:29

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świeca, która tworzy Polską Wigilię

2022-11-25 13:49

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odpalił święcę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w Klubowym Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas na ul. Słowiańskiej.

Z pomocy korzysta tam 20 dzieci. – To dla nich bezpieczne miejsce, gdzie mogą zjeść gorący obiad, spokojnie odrobić lekcje lub po prostu odpocząć. Działamy tam też profilaktycznie przeciw uzależnieniom, ponieważ te dzieci pochodzą z grupy i rodzin ryzyka. I właśnie m.in. te dzieciaki korzystają ze wsparcia uzyskanego dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy. Państwo zapalają świecę na stole wigilijnym, a dzieci mają mnóstwo radości jadąc na wypoczynek wakacyjny, uczestnicząc w wycieczkach czy jedząc ciepły obiad – podkreśla Paweł Trawaka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – To bardzo konkretny gest naszej solidarności: my, którzy mamy wiele, dzielimy się z tymi, którzy mają bardzo mało. Dzieci pukają do naszych serc bardzo skromnie, za pomocą tej świecy. A my doskonale wiemy, że za tymi dziećmi kryje się Jedyne Dzieciątko, które tak bardzo chce wejść do naszych rodzin.

CZYTAJ DALEJ

„Czy po mnie przyjdziesz?” – usłysz wołanie rodzin ze Szlachetnej Paczki

2022-11-25 15:29

[ TEMATY ]

Kraków

szlachetna paczka

Materiał prasowy

„Czy po mnie przyjdziesz?” – tysiące rodzin Szlachetnej Paczki, również w tym roku, zadaje sobie to pytanie czekając na swoich darczyńców. Czasem jest ono tak ciche, że potrzeba dużej wrażliwości, żeby je usłyszeć. Ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR oraz himalaiści Kinga Baranowska, Andrzej Bargiel, Krzysztof Wielicki usłyszeli głos pani Anieli, która od lat samotnie wychowuje trójkę dzieci. Dla tej rodziny postanowili przygotować pomoc w ramach Szlachetnej Paczki. „Jest mnóstwo osób, które potrzebują pomocy i po prostu na nas liczą.” – mówi Kinga Baranowska.

W 2021 roku 1,6 mln osób żyło w Polsce poniżej minimum egzystencji, czyli w skrajnym ubóstwie. Ci ludzie w większości nie mieszkają w wysokich górach, przeszkodą w drodze do nich nie są zaspy ani oblodzenia – mieszkają na nizinach, gdzie łatwiej i bezpiecznie można do nich dotrzeć. Wystarczy kierować się odruchem serca.

CZYTAJ DALEJ

S.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

2022-11-26 10:00

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję