Reklama

Niedziela w Warszawie

Wdzięczni za beatyfikację

Ks. infułat Jan Sikorski przewodniczył dziękczynnej Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w pierwszą rocznicę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

[ TEMATY ]

archikatedra warszawska

ks. inf. Jan Sikorski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. dr Andrzej Gałka, ks. Tadeusz Sowa, o. Wiesław Kulisz SJ, ks. Artur Chejnowski SDB i ks. Bogdan Bartołd.

W homilii ks. Sikorski nawiązał do fragmentu odczytanej Ewangelii o uzdrowieniu sługi setnika i jego słów: „Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój”. Wymienił trzy argumenty wskazujące na wyjątkowość tych słów.

- Wypowiedział je Rzymianin, który pochylił czoła przed Żydem. Również Żydzi prosili Jezusa, aby uzdrowił sługę setnika, ponieważ bardzo kocha ich naród. Wreszcie słowa te setnik wypowiedział z ogromną wiarą w moc Jezusa i Jego słowa – wyliczał kaznodzieja.

Ks. Sikorski przypomniał także o obchodzonej 12 września 339. rocznicy zwycięstwa wojsk króla Jana III Sobieskiego nad o wiele liczniejszą armią osmańską pod Wiedniem, po której polski król napisał do papieża słynne słowa: „Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”. Kaznodzieja porównał wiarę Jana III Sobieskiego, który przed wyruszeniem w bój służył do Mszy św., do wiary setnika z Ewangelii.

Odniósł się również do zeszłorocznej beatyfikacji w Świątyni Opatrzności Bożej. – Rok temu dwoje wielkich mocarzy ducha – kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostało umieszczonych w gronie świętych. Byli to ludzie ogromnej wiary. Słowo wypowiadane z wiarą może góry przenosić – zaznaczył ks. Sikorski, który w ciągu swojego życia miał bezpośredni kontakt z bł. Prymasem Tysiąclecia.

- Bł. kard. Wyszyński ukochał imię Maryi. Mówił, że aby lepiej umiłować Syna, trzeba bardziej poznać Matkę. On Jej zawierzył, uczynił z Jasnej Góry duchową stolicę Polski. Tam działy się wielkie cuda i znaki – podkreślił kaznodzieja i podzielił się swoim osobistym świadectwem, kiedy będąc w pierwszej klasie liceum po śmierci kard. Hlonda dowiedział się, że nowym prymasem Polski został młody bp Stefan Wyszyński z Lublina.

Reklama

- Mój prefekt z niezbyt pewną miną mówił, że bp Wyszyński jest bardzo słabego zdrowia, ledwo go wyświęcili. Tak zapamiętałem moje pierwsze zetknięcie się z postacią późniejszego Prymasa Tysiąclecia, który później przeprowadził naród przez czerwone morze komunizmu – wspominał ks. Sikorski. Zaznaczył, że kard. Wyszyński kochał Polskę bez pamięci, a Kościołowi gotów był w każdej chwili oddać życie. Wiedział, że bramy piekielne go nie przemogą. Z odwagą zamykał usta straszliwej propagandzie.

Jako kleryk w 1953 r. ks. Sikorski dostąpił zaszczytu niesienia w czasie procesji Bożego Ciała przed prymasem pastorału. – Zapamiętałem z jego kazania przed kościołem św. Anny odważne i wypowiedziane z mocą słowa „non possumus” – wspominał kapłan. Również w czasach kleryckich ks. Sikorski z kolegą wybrali się pieszo odwiedzić uwięzionego w Komańczy prymasa – o czym szerzej pisaliśmy w Niedzieli 44/2019 - https://www.niedziela.pl/artykul/145416/nd/Mowil-na-nas-Mlody-las.

Ks. Sikorski przywołał także słowa kard. Marcello Semeraro z homilii w czasie beatyfikacji 12 września ubiegłego roku, w których watykańskich hierarcha podkreślił, że święci są nam dani również jako orędownicy, do których możemy z ufnością się zwracać.

- Powiedzmy bł. kard. Wyszyńskiemu: Ojcze Prymasie, popatrz na nasze rodziny dzisiaj, po latach odzyskania wolności, tak bardzo zagrożonej, cierpiącej. Na naszą młodzież, tak bardzo manipulowaną i demoralizowaną. Na nasze życie społeczno-narodowe. Prosimy cię o pokój w Europie. W twoim sercu zawsze był niezmącony pokój. Tak bardzo ukochałeś Kościół – weź w swą opiekę nasz Kościół i nasz naród – prosił ks. Sikorski.

Po błogosławieństwie celebransi z asystą liturgiczną przeszli do sarkofagu bł. Prymasa Tysiąclecia, gdzie odmówiona została modlitwa o jego rychłą kanonizację. Wspólna modlitwa zakończyła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

2022-09-12 22:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: od lipca międzynarodowy festiwal muzyki organowej w katedrze

[ TEMATY ]

festiwal

Warszawa

organy

archikatedra warszawska

Aw58/Wikipedia

Warszawa, bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, organy

Warszawa, bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, organy

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8).

Festiwal rozpocznie się 5 lipca w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Podziel się cytatem
Podczas 12 koncertów usłyszymy czołówkę wybitnych muzyków z całej Europy (m.in. Włochy, Niemcy, Andora, Szwajcaria). Cały cykl potrwa do 20 września.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści (P. Kapituła i J. Erdman) eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją świadcząca o renesansie muzyki organowej we współczesnej Europie.

CZYTAJ DALEJ

Na Kogo czekamy w Adwencie?

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2001

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich /Niedziela

Chrystus, który przyszedł na świat w ciele tylko jeden raz,

gotów jest przyjść do nas powtórnie w każdej minucie,

jeśli nie będziemy Mu stawiać przeszkody.

(św. Karol Boromeusz)Wszyscy na coś ciągle czekamy: na rzeczy małe i wielkie, na to, co się zdarzyć może, na to, co nie zdarzy się nigdy. Uczucie oczekiwania i związana z nim tęsknota są egzystencjalnymi przeżyciami towarzyszącymi nam od kołyski aż po grób.

Każdy z nas ma jakieś ciche tęsknoty, tajemne wyczekiwania czy ukryte marzenia. Dręczą nas również - jako społeczność - pewne wspólne dążenia, pragnienia i przeżycia. Adwent jest właśnie czasem sposobnym, żeby nad tymi sprawami trochę się zastanowić.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję