Reklama

Niedziela w Warszawie

Artyści, wspólnoty, duchowni młodzieży...

​ Uwaga! Już 17 września odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Qulturalne Bierzmowanie.

[ TEMATY ]

Dobre Miejsce

QB

Archiwum Organizatorów

Wydarzenie odbędzie się w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” na Bielanach. Rozpocznie je Msza św. o godz. 9:00.

Qulturalne Bierzmowanie to spotkania ewangelizacyjne artystów z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Spotkanie QB jest uzupełnieniem katechez przygotowujących młodzież do sakramentu bierzmowania poprzez zorganizowanie koncertu muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami w lokalnym Domu Kultury przy współpracy z lokalnymi wspólnotami. Dodatkowymi elementami wydarzenia są inscenizacje teatralne, wywiady oraz prezentacje multimedialne. Ponadto spotkanie poza świątynią jest okazją do pokazania młodzieży, że życie i wiara to dwa uzupełniające się światy.

Do tej pory w całej Polsce odbyło się w sumie ponad kilkanaście spotkań QB, w których uczestniczyło ponad 2000 młodych. - Naszym marzeniem jest by pewnego dnia inicjatywa QB mogła objąć wszystkie diecezje w Polsce - mówi Emil Niedziński autor i lider projektu.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają duchownych i świeckich liderów wspólnot. A także osoby którym bliska jest formacja młodych oraz organizatorów wydarzeń dla młodzieży do podsumowania dotychczasowych osiągnięć QB.

Program spotkania w „Dobrym Miejscu”:

​ 9:00 - 10:00 Eucharystia

​ 10:00 - 11:00 Blok 1: Świeccy i Artyści

• Wprowadzenie, Wyzwania i owoce QB -Emil Niedziński, koordynator krajowy QB

• Skąd pozyskać nowe zespoły do QB? Fundacja Chrześcijańskie Granie - Michał Guzek

• Czy można organizować wydarzenia kulturalno-religijne w objektach samorządowych? Przepisy, które umożliwiają taką aktywność. Rola muzyki chrześcijańskiej w przestrzeni publicznej - Paweł Makuch, prezydent Pruszkowa

• Warszawa równa dla wszystkich - Stanisław Dratkiewicz, radny m.st. Warszawy

• Dyskusja panelowa, pytania, odpowiedzi

• Paneliści: Bogusław Łopuszański, dyrektor Domu Kultury "Arsus", Barbara Galicz, burmistrz Tarczyna, Karol Nowacki, zespół Rock and Fire, koordynator QB w diecezjach (kaliskiej, włocławskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, bydgoskiej),  Urszula Bednarczyk, zespół BeU, koordynator QB w diecezjach (lubelskiej, sandomierskiej, zamojsko- lubaczowskiej),

Reklama

Przerwa kawowa (15 min)

​ 11:15 - 12:15 Blok 2: Wspólnoty

• Aby działać potrzebujemy się poznać i komunikować - o networkingu w Kościele opowie Weronika Romanik, liderka MIM (Międzywspólnotowej Integracji Młodych)

• Postcresima- Ewangelizacja oczami artysty - Artur Decyk, perkusista, wychowawca, ewangelizator

• Skauci Europy -charakterystyka -Stanisław Tabisz

• Ruchu Światło-Życie -charakterystyka, jak założyć nową wspólnotę?

• Inne wspólnoty

Przerwa kawowa (15 min)

​ 12:30-13:30 Blok 3: Duchowni

• QB oczami Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży. Kryteria eklezjalności wspólnot (dynamika ad intra, ad extra) - ks. Łukasz Przybylski

• Rola kleryków w moderowaniu inicjatyw ewangelizacyjnych. QB, muzyka chrześcijańska jako narzędzie ewangelizacji - ks. Aleksander Michalak, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie

• Rola katechety w aranżowaniu duszpasterstwa młodzieży oraz w organizacji QB- Mikołaj Grudziński- muzyk, katecheta

• Rola muzyki chrześcijańskiej w duszpasterstwie młodzieży. Czy artyści powinni pobierać honorarium? - ks Bogusław Jankowski Fundacja Chrześcijańskie Granie.

Paneliści: ks. dziekan ursuski Zbigniew Sajnóg, ks. dziekan lasecki Grzegorz Jankowski, ks. dziekan tarchomiński,

​ 14:00 - 15:00 Koncert zespołu Rock and Fire

2022-09-14 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rafał Sarnecki Quintet w Podziemiach Kamedulskich

Już dzisiaj o godz. 19.00 rozpocznie się koncert czołowego gitarzysty młodego pokolenia jazzowego. Wydarzenie organizowane jest zgodnie ze wszystkim obowiązującymi ograniczeniami wynikającymi ze stanu epidemii.

Rafał Sarnecki jest gitarzystą jazzowym, kompozytorem i aranżerem. Jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w wielu krajach Europy, Chinach, Korei Południowej, Malezji, Chile, Izraelu oraz na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. W latach 2005-2018 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie aktywnie uczestnicząc w życiu muzycznym miasta. Wystąpił na scenie obok takich gwiazd polskiej i światowej sceny jazzowej jak: Ben Wendel, Alex Sipiagin, Joel Frahm, Gary Thomas, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, czy Adam Pierończyk. Był dwukrotnie nominowany do nagrody FRYDERYK.

CZYTAJ DALEJ

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

[ TEMATY ]

nagroda

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Corocznie oprócz wyróżnień festiwalowych przewodnicząca Festiwalu Filmowego „Mirabile Dictu”, Liana Marabini, przyznaje nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną, dedykowaną instytucji lub osobie, która swoją postawą, działaniem czy słowem przyczynia się do poprawy świata, a żyjąc Ewangelią rozpowszechnia jej przesłanie i tym samym daje jej świadectwo. W tym roku wybrana została katolicka instytucja oświatowa w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję