Reklama

Niedziela Świdnicka

Z Paryża do Polanicy-Zdrój

Polanicka wspólnota Chrystusa Króla prowadzona przez ojców sercanów białych, świętowała jubileusz 75. rocznicy objęcia parafii przez polskich zakonników oraz 5. rocznicę ustanowienia maryjnego sanktuarium.

[ TEMATY ]

Polanica‑Zdrój

o. Zdzisław Świniarski

Polanica Sokołówka

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju

Procesja wejścia figurką Matki Bożej Fatimskiej przy dźwiękach trąbek

Procesja wejścia figurką Matki Bożej Fatimskiej przy dźwiękach trąbek

Jubileuszowe obchody zainaugurowano podczas pierwszosobotniej wrześniowej Polanickiej Nocy Fatimskiej. Mszy świętej przewodniczył przełożony prowincji polskiej Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza o. Wojciech Kotowski.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju

Msza św. pod przewodnictwem o. Wojciecha Kotowskiego

Msza św. pod przewodnictwem o. Wojciecha Kotowskiego

Zamknięci na Królestwo Niebieskie

W homilii sercanin biały podkreślił, że był to szczególny czas, gdy zaraz po II wojnie światowej, która przyniosła tyle cierpień i zniszczeń, do polanickiego klasztoru, wcześniej zakupionego przez niemieckich sercanów, przybyli świeżo wyświęceni ich polscy bracia z Paryża, którzy tu zostali po prostu przesiedleni.

Kaznodzieja nawiązał motywu przechadzającego się pośród zbóż Jezusa. - Taki wizerunek Syna Bożego znajduje się w wielu polskich domach, na ściennych obrazach, choć niestety, często jest on dzisiaj wyrzucany, a z nim wyrzucany jest również Pan Jezus, który przecież pragnie nam przynieść dobrą nowinę o Królestwie Niebieskim. Podobnie jak uczeni faryzeusze, również wielu z nas nie chce Go przyjąć do swojego życia, choć zostali ochrzczeni w Chrystusowym Kościele – mówił o. Kotowski, podejmując następnie wątek maryjny. - Miłości do Chrystusa uczy nas Maryja, choć i kochającej Matki wielu nie chce słuchać, a wręcz przeciwnie, wielu w sercach małych dzieci najpierw zaszczepia obojętność do Maryi, a później często nienawiść – stwierdził.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju

Kustosz sanktuarium o. Zdzisław Świniarski

Kustosz sanktuarium o. Zdzisław Świniarski

Jak wynagradzać Maryi?

Ojciec prowincjał podziękował tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Maryi i przybyli 3 września do polanickiego sanktuarium, aby wynagradzać Niepokalanej poprzez modlitwę, za grzechy niewdzięcznych dzieci. Przypomniał, że Matka Boża prosząc o pierwsze soboty miesiąca wyraźnie nam „dyktuje”, jak one mają wyglądać. - Spowiedź wynagradzająca, Komunia Święta wynagradzająca, piętnastominutowa medytacja nad tajemnicą różańca i różaniec wynagradzający - oto prosi Maryja. A my staramy się w polanickim sanktuarium odpowiadać na Jej prośbę – przypomniał duchowny przewodnicząc następnie tym modlitwom i procesji światła.

Reklama

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju

Jubileuszowa, polowa Msza św. sprawowana w parafialnych ogrodach zgromadziła licznie wiernych terenu całej diecezji

Jubileuszowa, polowa Msza św. sprawowana w parafialnych ogrodach zgromadziła licznie wiernych terenu całej diecezji

Ludzie spragnieni Boga

Następnego dnia w niedzielę, w drugim dniu jubileuszu o. Kotowski przewodniczył również uroczystej polowej Eucharystii koncelebrowanej przez ks. prał. Romualda Brudnowskiego, kapłanów z dekanatu Polanica – Zdrój oraz ojców sercanów. We wprowadzeniu do liturgii kustosz polanickiego sanktuarium przypomniał, że czas II wojny światowej znacząco zmienił granice Polski przesuwając je na Zachód, a na teren zniszczonej przez wojnę i rozgrabionej przez Armię Radziecką Kotliny Kłodzkiej przybyli Polacy z Kresów Wschodnich i z Polski Centralnej. - Polacy przybywali na te ziemie najczęściej bez majątku, bez pieniędzy, schorowani i często bez nadziei na lepszą przyszłość. Ale byli to ludzie spragnieni Pana Boga, miłości, dobra i życzliwości. Na te potrzeby odpowiedział odradzający się polski Kościół.

W tworzeniu nowej rzeczywistości i „rodzenia się nowego” na tych ziemiach, ważną rolę odegrali polscy sercanie biali, którzy jesienią 1946 roku przybyli z Paryża na teren obecnego klasztoru. Ci pierwsi polscy ojcowie zastąpili niemieckich współbraci, którzy musieli opuścić klasztor.

Podziel się cytatem

Rok później przy klasztorze została erygowana nowa parafia pod wezwaniem Chrystusa Króla – mówił o. Zdzisław Świniarski, witając przybyłych uroczystość nie tylko parafian, kuracjuszy, ale również włodarzy Polanicy - Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej i gminy Kłodzko, na terenie których istnieje ta wspólnota. Sercanin biały zachęcił, by podczas jubileuszowej Eucharystii podziękować Panu Bogu za wszelkie otrzymane łaski w czasie działania parafii, modlić się za wszystkich parafian, tych którzy żyją i za tych, którzy już zostali odprowadzeni do Domu Ojca. Prosił także, by podziękować za wszystkich współbraci, którzy posługiwali w tej wspólnocie na krańcach ojczyzny oraz za ustanowienie przy tej parafii diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Zachęcał także do dziękowania za tegoroczne plony.

Kustosz sanktuarium o. Zdzisław Świniarski

Okolicznościowy list gratulacyjny dla parafii przekazała Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma

Okolicznościowy list gratulacyjny dla parafii przekazała Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma

Do sercańskich jubileuszy tego dnia nawiązał również w homilii o. Józef Kuciński – proboszcz zakonnej parafii św. Małgorzaty w Starej Łomnicy, wymieniając wszystkich współbraci posługujących dotąd w polanickiej wspólnocie, prosząc o modlitwę w ich intencji. Po Mszy św. dziekan dekanatu Polanica - Zdrój ks. kan. Wojciech Dąbrowski poświęcił nowo wybudowaną drogę, przy ul. Władysława Reymonta, prowadzącą do pobliskiego sanktuarium.

2022-09-12 06:52

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polanicka Noc Fatimska - Nikt nas nie pokona

[ TEMATY ]

o. Zdzisław Świniarski

Polanica Sokołówka

Ks. Grzegorz Umiński

obrzęd włączenia kandydatów do Różańcowej Armii Maryi

obrzęd włączenia kandydatów do Różańcowej Armii Maryi

„Już niedługo pójdę do nieba. Ty tu zostaniesz, aby ludziom powiedzieć, że Bóg chce wprowadzić na świecie nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi”.

Te słowa św. Hiacynty przypomniał na początku Eucharystii rozpoczynającej październikową Polanicką Noc Fatimską kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Sokołówce o. dr Zdzisław Świniarski SSCC. Pokreślił, że wypowiedziało je wprawdzie małe dziecko, ale przeniknięte mądrością Bożą. - Ile w tych słowach jest miłości do Pana Jezusa i do Maryj i ta niezwykła zachęta skierowana do starszej kuzynki Łucji - mów ludziom o tej miłości - wskazał o. Świniarski.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję