Reklama

Niedziela Sandomierska

Zbawienie dla ludzkości

– Kiedy dzisiaj razem z całym Kościołem wywyższamy krzyż, czynimy to dla siebie i dla innych – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz na Świętym Krzyżu.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ojcowie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na czele z prowincjałem Vitalijem Podolanem OMI, superiorem Delegatury Misjonarzy Oblatów na Ukrainie oraz kapłani przybyli z pielgrzymami. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych regionu Gór Świętokrzyskich. W tym dniu sporą część pielgrzymów zgromadzonych przy ołtarzu polowym stanowili pątnicy z diecezji sandomierskiej, dla których co roku dedykowany jest ten dzień modlitwy. Nie zabrakło także wiernych z diecezji kieleckiej i radomskiej, którzy szczególnie ukochali najstarsze polskie sanktuarium.

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o historii kultu relikwii Krzyża świętego i o jej biblijnych korzeniach.

– Kiedy dzisiaj razem z całym Kościołem wywyższamy krzyż, czynimy to dla siebie i dla innych. W dokonanej na nim ofierze Jezusa Chrystusa jest bowiem zbawienie dla całej ludzkości. Im bardziej świat okazuje wrogość krzyżowi, tym mamy unosić go wyżej i wyżej, zginając przez nim kolana i trwając w adoracji. Chodzi o otworzenie się na zbawczą moc Chrystusa, Który odpuszcza winy, a zarazem o to, by światło krzyża i płynące z niego przesłanie, oświeciło całe nasze życie, nasze decyzje i czyny. W przeciwnym razie ulegniemy pokusom złego i własnym słabościom. A przecież od tego, czy wyznamy, że Jezus Chrystus jest Panem, zależy zbawienie – powiedział kaznodzieja.

Reklama

Biskup Sandomierski wskazał następnie na dwóch złoczyńców ukrzyżowanych na Golgocie razem z Chrystusem i zachęcił do naśladowania postawy dobrego łotra.

Na zakończenie Eucharystii Biskup Ordynariusz udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie odbyło się indywidualne błogosławieństwo świętymi relikwiami każdego ze zgromadzonych. Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu rozpoczęły się w niedzielę, 11 września. Pierwszego dnia sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W kolejne dni na Świętym Krzyżu odbywała się modlitwa w poszczególnych intencjach: w poniedziałek modlono się za leśników i pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego, we wtorek za przedstawicieli służb mundurowych. Czwartek, 15 września jest dniem modlitwy za wspólnoty Żywego Różańca. Z kolei w piątek do świętokrzyskiego sanktuarium pielgrzymować będą leśnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze. W sobotę na Świętym Krzyżu modlić się będą członkowie grup Rycerstwa Niepokalanej całej Polski. Zakończenie tygodniowych obchodów odpustu nastąpi w niedzielę. Tego dnia ojcowie oblaci do najstarszego sanktuarium zapraszają osoby chore i starsze.

2022-09-15 07:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję