Reklama

Niedziela Sandomierska

Miłosierna służba potrzebującym

Caritas Diecezji Sandomierskiej świętuje jubileusz 30-lecia powstania.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Główne uroczystości odbyły się w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, ks. prał. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas oraz liczne grono kapłanów. We wspólnej modlitwie udział wzięli pracownicy Caritas, podopieczni placówek które prowadzi organizacja, darczyńcy, samorządowcy oraz zaproszeni goście.

W wygłoszonej homilii, biskup Nitkiewicz nawiązał do obchodzonego wspomnienia Matki Bożej Bolesnej. Podkreślił, że Maryja uczestniczy przez swoje cierpienia w ofierze Syna – Miłosiernego Zbawiciela. Ona także jest znakiem Bożego Miłosierdzia, sprawując macierzyńską pieczę nad Kościołem i wszystkimi, którzy znajdują się w potrzebie.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Ustanowiona przed 30-laty Caritas Diecezji Sandomierskiej, podąża drogą Chrystusa i Jego Matki. Koordynuje działalność charytatywną w diecezji, prowadzi różnorodne placówki i podejmuje inicjatywy związane z bieżącymi okolicznościami, jak straszliwa powódź przed dziesięciu laty, czy obecna wojna na Ukrainie. W ten sposób Caritas wychodzi naprzeciw siostrom i braciom znajdującym się w trudnym położeniu.

To wszystko buduje klimat miłosierdzia, w którym dorastamy do bycia dobrymi Samarytanami. Chodzi o gotowość podarowania drugiemu samego siebie, bezgranicznie i nieodwołalnie, jak Chrystus na krzyżu i Matka Boża u Jego stóp. Ludzie tego od nas oczekują, i słusznie, ale nawet ci, którzy mają niewiele mogą coś zrobić dla innych. Stąd do postawy dobrego Samarytanina trzeba wychowywać coraz szersze grono osób, zaczynając od najmłodszych. To także obowiązek odpowiedzialnych za formację kapłanów i katechetów. Nie możemy być kościelnym odpowiednikiem świeckich instytucji powołanych do niesienia pomocy społecznej, chociaż należy z nimi współpracować dla dobra wspólnego. Korzystając z okazji pragnę podziękować władzom samorządowym, instytucjom odpowiedzialnym za opiekę medyczną, służbom mundurowym oraz wszystkim darczyńcom. Niesiona przez nas pomoc powinna być instynktowna i powszechna – powiedział biskup.

Reklama

Po zakończonej Eucharystii zebrani w bazylice katedralnej mogli wysłuchać koncertu Artura Jaronia oraz Zespołu „Strauss Ensemble”.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Jak podkreślał ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas, w chwili obecnej poza działaniami wspierającymi potrzebujących na terenie naszej diecezji, ważnym zadaniem jest pomoc niesiona dla walczącej Ukrainy.

Za swoją pracę i zaangażowanie na rzecz potrzebujących Caritas Polska uhonorowała Złotym Medalem ks. prał. Bogusława Pituchę, dyrektora sandomierskiej Caritas oraz ks. Tomasza Szostka, kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem.

Caritas Diecezji Sandomierskiej zatrudnia obecnie ponad 300 osób. Swoją opieką obejmuje osoby niepełnosprawne w różnym wieku, prowadząc szkoły oraz Zakład Aktywności Zawodowej, gdzie młodzież uczy się zawodu oraz przygotowuje posiłki dla potrzebujących. Instytucja wspiera również chorych, samotnych, bezdomnych oraz osoby w trudnej sytuacji życiowej i finansowej. Przez trzydzieści lat istnienia Caritas Diecezji Sandomierskiej powstały schronisko dla bezdomnych mężczyzn i kobiet, ośrodek interwencji kryzysowej, centra pielęgniarstwa środowiskowego, rehabilitacji oraz pomocy doraźnej.

2022-09-15 16:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję