Reklama

Niedziela Sandomierska

Złoty jubileusz

Bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył głównym uroczystościom 50-lecia powstania parafii pw. św. Wojciecha w Momotach.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wraz z Biskupem Sandomierskim, Mszę św. koncelebrowali proboszcz ks. Kazimierz Sagan oraz przybyli kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli miejscowy poseł, starosta, burmistrz, poczty sztandarowe strażaków oraz liczni parafianie.

Nawiązując do niedzielnej Ewangelii, biskup Nitkiewicz mówił o podejściu do bogactwa. Podkreślił, że nie można dopuścić do tego, aby rzeczy materialne zdominowały człowieka, lecz powinny mu służyć do czynienia większego dobra. Zachęcił proboszcza i wiernych, do zastanowienia się w związku z obchodzonym jubileuszem, w jaki sposób administrują dobrami otrzymanymi od Boga, z których najważniejszy jest dar życia oraz wiary. Kaznodzieja wspomniał jednocześnie o bogatym dziedzictwie pozostawionym przez poprzedników, jacy na przestrzeni lat tworzyli wspólnotę parafialną, kształtowali tradycję oraz wybudowali przepiękny kościół, otoczony na dodatek nieskażoną naturą.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Posiadacie skarb, z którego słusznie jesteście dumni. Uważajcie byście go nie roztrwonili, a jednocześnie nie zatrzymujcie tego wspaniałego dziedzictwa dla siebie. Zaradność, która cechuje was w sprawach doczesnych, niech wyraża się w trosce o zbawienie własne i innych – powiedział biskup.

Reklama

Jako dziękczynienie Bogu za pięćdziesiąt lat istnienia parafii odśpiewany został hymn Te Deum. Uroczystość swoim śpiewem uświetnił chór z Janowa Lubelskiego.

Starania o powstanie samodzielnej parafii w Momotach podjął ks. Kazimierz Pińciurek. W połowie lutego 1971 r., pomimo początkowej niechęci władz państwowych, udało się uzyskać odpowiednie pozwolenia. Parafię erygowano 9 września 1972 r. Kościół w Momotach Górnych został wybudowany jako kaplica w 1938 r., a jej rozbudowy podjął się ks. Kazimierz Pińciurek w latach 1972-1975. Ze względu na trudności z uzyskaniem pozwolenia władz państwowych na tę rozbudowę, duchowny sam kierował pracami. Świątynię powiększano nocami bez zezwolenia, bez planów, bez fachowców, jedynie za zgodą bpa P. Kałwy. Największą pomocą służyli Roman Pydo i Stefan Pachuta, mieszkańcy Momot. W latach 1975-1992 trwały prace przy wystroju kościoła, które projektował i sam realizował ks. Kazimierz Pińciurek. W ten sposób powstał nowy kościół o wystroju oryginalnym i niepowtarzalnym.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

2022-09-18 16:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję