Reklama

Niedziela w Warszawie

Na wodzie z Bogiem i drugim człowiekiem

Grupa wiernych pożegnała lato na kajakach. Zorganizowany przez ks. Pawła Paligę spływ Wkrą był wycieczką krajoznawczą, ale przede wszystkim czasem wypełnionym wspólną modlitwą oraz miejscem zawiązywania lepszych relacji.

Archiwum Organizatorów

- Są różne sposoby dochodzenia do wiary i wzrastania w niej: Kościół, muzyka, sztuka, wiedza. Ale może to być również wyprawa z księdzem na rower, lodowisko czy właśnie na kajaki – mówi „Niedzieli” ks. Paweł Paliga, wikariusz z parafii Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich. To właśnie wierni z tej parafii stanowili większość uczestników spływu, choć w gronie kajakarzy nie zabrakło m. in. wiernych z innych części Warszawy.

Zanim uczestnicy wyprawy dotarli do miejscowości Joniec, gdzie rozpoczynał się spływ, wcześniej uczestniczyli we Mszy św. w świątyni w Nowych Włochach.

- Każdy wyjazd, który organizuję bądź współorganizuję rozpoczynamy Mszą św. Robimy tak dlatego, że Eucharystia to najważniejszy punkt urzeczywistniania się Kościoła. To wtedy wspólnota najlepiej uświadamia sobie skąd pochodzi i dokąd zmierza - podkreśla ks. Paweł. - Natomiast już w trakcie wyjazdu jest czas na lepsze poznanie innych. Można wówczas np. spojrzeć na kapłana jak na normalnego człowieka, który ma swoje pasje, hobby, ma też swoje lęki i wady – dodaje.

Czy na spływie też tak było? - To był wspaniały czas poznania, integracji i zachwycenia się pięknem świata. A co za tym idzie zachwycenia się Stwórcą – ocenia w rozmowie z „Niedzielą” Agnieszka Szymajda i dodaje, że przecież sam Pan Jezus mówił: „Gdzie dwóch, albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich.”

Inna uczestniczka, Iza, zaznacza, że to nie była wyprawa dla osób letnich, ale dla „ludzi z charakterem, którzy zapraszając Pana Boga do swojego życia, ufają że wszystko musi się udać”.

Grzegorz Kmiecik „z księdzem na kajaki” wybrał się już drugi raz. Tym razem był z 17-letnim synem. - Dla Krystiana wspólne płynięcie kajakiem było nauką współpracy, słuchania i nawiązywania męskich relacji ojciec-syn – mówi ojciec nastolatka i ze śmiechem dodaje. - W domu syn zawsze mógłby pójść do swojego pokoju. W kajaku nie miał wyjścia, musiał mnie słuchać.

Reklama

Wkra jest jedyną w kraju rzeką płynącą z północy na południe, jej koryto jest nieuregulowane, a woda w niej płynąca należy do najczystszych w Polsce. Naturalny krajobraz dopełnia wiele gatunków ptaków mających swoje siedliska przy brzegach Wkry.

- Kiedy w takim miejscu jest się z kapłanem i razem się modlimy, dużo łatwiej patrzeć z wiarą na otaczający nas świat i dziękować Bogu za dar stworzenia - zauważa Grzegorz Kmiecik.

Podczas 17. kilometrowego spływu uczestnicy wyprawy kilkakrotnie łączyli kajaki, aby wspólnie odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego czy też dyskutować na ważne tematy. Po dotarciu do mety w miejscowości Śniadówka odmówili jeszcze modlitwę Brewiarzem.

Przed powrotem do Warszawy było ognisko, pieczone kiełbaski i przywiezione z domów smakołyki.

- Wyprawa na kajaki to forma jednocząca ludzi. Pokazanie, że można ciekawie spędzić czas bez telefonu, telewizji, radia, za to łącząc wysiłek fizyczny, rozmowy i modlitwę - podsumowuje ks. Paweł Paliga.

2022-09-19 07:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję