Reklama

Niedziela Świdnicka

Duszniki-Zdrój. Wprowadzili relikwie patrona Sybiraków

Dzięki dobrym kontaktom parafii św. Piotra i Pawła z relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, wierni mogą cieszyć się z otrzymania relikwii świętego Polaka.

[ TEMATY ]

Sybiracy

św. Rafał Kalinowski

Duszniki ‑ Zdrój

Dariusz Giemza

Dusznicki proboszcz ks. kan. Zbigniew Wichrowicz w procesji pod pomnik Sybiraków

Dusznicki proboszcz ks. kan. Zbigniew Wichrowicz w procesji pod pomnik Sybiraków

Przeżywana w ostatnich tygodniach kolejna rocznica agresji ZSRR na Polskę, stała się okazją do modlitwy za tych, którzy swoje życie oddali za cenę wolnej ojczyzny. W niedzielę 18 września dusznicka wspólnota parafialna, wraz Sybirakami, władzami miasta, turystami i mieszkańcami na czele z ks. kan. Zbigniewem Wichrowiczem, zgromadzili się na przykościelnym placu, aby przy pomniku Sybiraków, oddać cześć tym, którzy na nieludzkiej ziemi złożyli daninę krwi.

Tego dnia do kościoła parafialnego w asyście pocztów sztandarowych uroczyście wprowadzono relikwie św. Rafała Kalinowskiego, które symbolicznie wręczyła księdzu proboszczowi Sybiraczka Janina Łaba. W wygłoszonej homilii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na pielęgnowanie pamięci historycznej oraz przedstawił postać świętego zakonnika, wspominając jego pobyt na Syberii. Liturgię ubogacił śpiew chóru katedry gliwickiej. Mieszkańcy Dusznik – Zdroju wyrażają także wielką wdzięczność o. Szczepanowi Praśkiewiczowi relatorowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych za otrzymany dar relikwii św. Rafała Kalinowskiego, które znajdują się w ołtarzu bocznym w specjalnym relikwiarium obok relikwii św. Jana Pawła II i św. Edyty Stein.

Przypomnijmy, że konsekwencją udziału w powstaniu styczniowym Józefa Kalinowskiego, późniejszego św. Rafała, był wyrok śmierci, który zamieniono na dziesięć lat zesłania w Usolu na Syberii w okolicach Irkucka. Jak pisze karmelita bosy o. Tymoteusz Frączek drogę na Sybir niektórzy zwali „przemarszem przez piekło", a pobyt na zesłaniu „przebywaniem na samym dnie piekła". Dla Józefa Kalinowskiego zaś była to droga do świętości. Nie dziwi zatem fakt, że po wyniesieniu na ołtarze św. Rafał został przez byłych zesłańców obrany Patronem Sybiraków.

Dariusz Giemza

Reklama

Dariusz Giemza

Dariusz Giemza

2022-09-20 11:16

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszniki – Zdrój celebrują rok Edyty Stein

[ TEMATY ]

Edyta Stein

św. Teresa Benedykta od Krzyża

Duszniki ‑ Zdrój

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani wraz wiernymi i relikwiami św. Teresy Benedykty od Krzyża

Kapłani wraz wiernymi i relikwiami św. Teresy Benedykty od Krzyża

Obchodzony w Dusznikach – Zdroju Rok Św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), to czas wielu naukowych i duchowych inicjatyw, które stanowią niezwykłą okazję do spotkania z patronką Europy.

W pierwszych dniach lipca w dusznickim kurorcie miała miejsce konferencja naukowa, poświęcona pamięci wielkiej filozof i zarazem wielkiej mistyczce XX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję