Reklama

Niedziela Świdnicka

Ścinawka Dolna. Dni otwartej furty

Siostry terezjanki do swojego domu zakonnego zaprosiły młodzież. To co młodzi zobaczyli i doświadczyli bardzo ich zdziwiło.

[ TEMATY ]

Siostry Terezjanki

Ścinawka Dolna

s. Dawida Prusińska

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Niewielka wspólnota zakonna sióstr świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która na co dzień prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży otworzyła drzwi furty zakonnej, aby młodzi mogli zapoznać się z charyzmatem zgromadzenia.

Tematem dnia otwartego było hasło „Jezus najlepszym fundamentem”, do którego nawiązał w konferencji zaproszony na spotkanie ks. dr Paweł Kilimnik. Dyrektor diecezjalnego domu rekolekcyjnego zachęcał młodzież, aby swoje życie budowali na Chrystusie. - To, że budujemy na Bogu wcale nie oznacza, że będzie łatwo, prosto czy bezproblemowo. Trwały fundament, który tworzymy z Nim, zapewnia, że Jezus będzie z nami, że burze, trudności w życiu codziennym i tak będą, ale On nie zostawi nas samych – tłumaczył.

s. Dawida Prusińska

- Dziewczęta dzieliły się także medytowanym słowem Bożym, a następnie dawały świadectwo wiary. Podczas adoracji eucharystycznej powierzałyśmy Jezusowi swoje lęki, niepewności czy potrzeby. Młodzież skorzystała również z sakramentu pokuty i pojednania i mogła usłyszeć o św. Teresie i jej małej drodze. Myślę, że każdy dobrze przeżył ten czas - relacjonuje s. Natanaela Sienkiewicz.

s. Dawida Prusińska

Reklama

Dzień skupienia nie tylko był wypełniony aktywnością duchową, ale również było coś dla ciała. Posiłki, odpoczynek, wspólna rekreacja, zabawy i tańce otwierały uczestników na siebie.

- Podczas tych krótkich rekolekcji zbudowała mnie postawa młodych ludzi, którzy dzielili się słowem Bożym i mimo młodego wieku z własnej woli przyszli, żeby spędzić czas ze sobą i z Bogiem w dzisiejszym świecie jest to zadziwiające – opowiadała Ola.

Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus (siostry terezjanki) to zgromadzenie zakonne założone 1 sierpnia 1936 przez biskupa Adolfa Szelążka. Obecnie siostry pracują w kilkunastu domach zakonnych w Polsce oraz na Ukrainie i we Włoszech. Zasadniczym polem działalności Zgromadzenia jest praca z dziećmi i młodzieżą, nie mniej jednak w realizacji terezjańskiego charyzmatu uczestniczy każda siostra, jeśli w duchu posłuszeństwa, miłości i dziecięcego zawierzenia Bogu, wykonuje zlecone sobie obowiązki.

Siostry terezjanki w Ścinawce Dolnej posługują od roku 1946 r., gdzie decyzją Administratora Apostolskiego księdza Karola Milika uzyskały zgodę na zorganizowanie domu opieki dla sierot. Od tego samego roku dom zakonny stał się miejscem nowicjatu Zgromadzenia. Tam też odbyła się 30 grudnia 1947, pierwsza po wojnie, a druga w historii Zgromadzenia, Kapituła generalna, na której wybrano m. Bernardę Nakonowską na przełożoną generalną.

s. Dawida Prusińska

s. Dawida Prusińska

2022-09-18 12:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

2023-01-27 08:56

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur_EpiskopatNews

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” - mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa Ocalałego Mariana Turskiego – „Auschwitz nie spadło z nieba”. „Chcemy bardzo uwypuklić, że to był bardzo złożony proces planistyczny, projektujący, zespoły się spotykały, myślały, zmieniały non stop, wszystko w ramach rozwoju obozu” – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, skoro był to proces, to było możliwe włożenie „kija między szprychy” w trakcie rozwoju sytuacji, jednak nie udało się tego zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję