Reklama

Niedziela Świdnicka

Ścinawka Dolna. Dni otwartej furty

Siostry terezjanki do swojego domu zakonnego zaprosiły młodzież. To co młodzi zobaczyli i doświadczyli bardzo ich zdziwiło.

[ TEMATY ]

Siostry Terezjanki

Ścinawka Dolna

s. Dawida Prusińska

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Niewielka wspólnota zakonna sióstr świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która na co dzień prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży otworzyła drzwi furty zakonnej, aby młodzi mogli zapoznać się z charyzmatem zgromadzenia.

Tematem dnia otwartego było hasło „Jezus najlepszym fundamentem”, do którego nawiązał w konferencji zaproszony na spotkanie ks. dr Paweł Kilimnik. Dyrektor diecezjalnego domu rekolekcyjnego zachęcał młodzież, aby swoje życie budowali na Chrystusie. - To, że budujemy na Bogu wcale nie oznacza, że będzie łatwo, prosto czy bezproblemowo. Trwały fundament, który tworzymy z Nim, zapewnia, że Jezus będzie z nami, że burze, trudności w życiu codziennym i tak będą, ale On nie zostawi nas samych – tłumaczył.

s. Dawida Prusińska

- Dziewczęta dzieliły się także medytowanym słowem Bożym, a następnie dawały świadectwo wiary. Podczas adoracji eucharystycznej powierzałyśmy Jezusowi swoje lęki, niepewności czy potrzeby. Młodzież skorzystała również z sakramentu pokuty i pojednania i mogła usłyszeć o św. Teresie i jej małej drodze. Myślę, że każdy dobrze przeżył ten czas - relacjonuje s. Natanaela Sienkiewicz.

s. Dawida Prusińska

Reklama

Dzień skupienia nie tylko był wypełniony aktywnością duchową, ale również było coś dla ciała. Posiłki, odpoczynek, wspólna rekreacja, zabawy i tańce otwierały uczestników na siebie.

- Podczas tych krótkich rekolekcji zbudowała mnie postawa młodych ludzi, którzy dzielili się słowem Bożym i mimo młodego wieku z własnej woli przyszli, żeby spędzić czas ze sobą i z Bogiem w dzisiejszym świecie jest to zadziwiające – opowiadała Ola.

Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus (siostry terezjanki) to zgromadzenie zakonne założone 1 sierpnia 1936 przez biskupa Adolfa Szelążka. Obecnie siostry pracują w kilkunastu domach zakonnych w Polsce oraz na Ukrainie i we Włoszech. Zasadniczym polem działalności Zgromadzenia jest praca z dziećmi i młodzieżą, nie mniej jednak w realizacji terezjańskiego charyzmatu uczestniczy każda siostra, jeśli w duchu posłuszeństwa, miłości i dziecięcego zawierzenia Bogu, wykonuje zlecone sobie obowiązki.

Siostry terezjanki w Ścinawce Dolnej posługują od roku 1946 r., gdzie decyzją Administratora Apostolskiego księdza Karola Milika uzyskały zgodę na zorganizowanie domu opieki dla sierot. Od tego samego roku dom zakonny stał się miejscem nowicjatu Zgromadzenia. Tam też odbyła się 30 grudnia 1947, pierwsza po wojnie, a druga w historii Zgromadzenia, Kapituła generalna, na której wybrano m. Bernardę Nakonowską na przełożoną generalną.

s. Dawida Prusińska

s. Dawida Prusińska

2022-09-18 12:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję