Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: XXVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Konkursu Wiedzy Biblijnej

Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Materiałem źródłowym Konkursu jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu – Edycja Świętego Pawła, 2011 (wersję pdf organizator udostępnia katechecie po zgłoszeniu szkoły). Zakres bieżącej edycji obejmuje Księgę Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem.

Patronat Honorowy nad tą inicjatywą objęli: ks. abp Wojciech Polak Prymas Polski, ks. abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Rejestracji można dokonać na stronie www.okwb.pl  w terminie od 5 września 2022 r. do 24 lutego 2023 r.

Reklama

Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech etapach:
 - szkolnym online (8 – 9 marca 2023 r.),
 - diecezjalnym (20 kwietnia 2023 r.),
 - ogólnopolskim finale (5 – 6 czerwca 2023 r. w Niepokalanowie).

Na laureatów Konkursu czekają cenne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki, atrakcyjne upominki rzeczowe oraz indeksy na kilkanaście kierunków kształcenia w wielu renomowanych uczelniach wyższych w Polsce, m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie czy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Za organizację Konkursu na terenie archidiecezji łódzkiej odpowiada koordynator diecezjalny:

Barbara Kubicka barbara.kubicka@civitaschristiana.pl, tel. 607 370 120

Szczegółowe informacje oraz regulamin można znaleźć na stronie internetowej Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej: www.okwb.pl  oraz na portalu facebook.pl/konkursbiblijny 

2022-09-28 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Opłatkowe spotkanie pielgrzymkowe

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Jak co roku w ostatnią niedzielę stycznia pątnicy i sympatycy Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej spotkali się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym. W tym roku spotkanie ograniczyło się tylko do wspólnej Eucharystii.

W sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, skąd co roku 21 sierpnia wyrusza Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę, zgromadzili się pielgrzymi, którzy co roku wyruszają na pielgrzymkowy szlak. Przybyłych powitał ks. Łukasz Tarnawski, kierownik PPŁ i wyraził nadzieję, że w tym roku licznie wyruszymy w drogę na Jasną Górę, w szczególnie ważnym dla naszej diecezji roku jubileuszowym. W homilii ks. Bogumił Kucyk, przewodnik szóstej grupy pielgrzymkowej, odniósł się do czytań i Ewangelii przypadających na obecną niedzielę. - Chrystus ma władzę nad żywym duchem. Mówi do niego: „Milcz i wyjdź z niego”. Możemy to także powiedzieć i dziś. Ten opętany był w synagodze, tak samo jak i my dziś jesteśmy w kościele. On modlił się, a dopiero jak się Jezus Chrystus pojawił, zło się w nim ujawniło. Zły duch o tym wie , w pewnym momencie zaczyna krzyczeć, chce zagłuszyć miłość dobro. Pokonuje się go nie krzykiem, ale stanowczym milczeniem. Chrystus ma świadomość, że jest Bogiem. Dziś prorok naszych czasów realizuje to, co mówi Bóg, to co mówi Słowo Boże. Jeśli zaczyna po swojemu, próbuje sam zbawić świat, może już sam poddał się mocy szatana. Stara się być podobnym do Pana, realizuje słowo Pana. Jak żona czy mąż chcąc się przypodobać drugiej połowie, starają się spełniać to czego oczekuje ta druga strona (…) Grzech jest silniejszy od tego co daje mi Bóg. Ale mamy łaskę, która nam pomaga. Ta łaska to sakrament pokuty, Eucharystia, w której w pełni uczestniczę. Może chcemy zakrzyczeć zło, które nie są się zakrzyczeć, grzech który jest w nas i ciągle do nas wraca. To ja mam rozpalić wolę Boga ciągle się przemieniać. Postępujmy tak, abyśmy realizowali swoje powołanie i kiedyś się z nim spotkali – mówił ks. Kucyk.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe inspiracje

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Adwent. Kolejny w życiu, ale nadal niezmiennie wyjątkowy. Czekanie na Boga jest warte uwagi, zaangażowania i doświadczania tu i teraz tego, co się dzieje, wrażliwości na ludzi, których spotykamy. Każdy ma swój Adwent do przeżycia. Tylko jak go przeżyć dobrze?

Który to już o Adwent w naszym życiu? Którykolwiek by nie był –nawet ten pięćdziesiąty ósmy jest zupełnie nowy. Jak to w życiu bywa, rutyna przeplata się z ciekawością i nadzieją, bo to przecież jakiś początek.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję