Reklama

Polscy księża w Ameryce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Orlando na Florydzie na przełomie marca i kwietnia br. spotkali się księża, którzy na co dzień duszpasterzują wśród Polonii na terytorium Stanów Zjednoczonych. Ich stowarzyszenie - Polish American Priests Association (PAPA) - raz do roku organizuje konwencje w różnych częściach USA, których celem jest dzielenie się duszpasterskimi doświadczeniami, poznawanie się, dialog i - jak to trafnie ujęto - budowanie mostów między polskimi wspólnotami rozrzuconymi po ogromnym terytorium USA. Organizatorzy przygotowują zawsze kilka tematów, do których zaprezentowania zapraszają osoby z zewnątrz. W tym roku do zabrania głosu w sprawie prasy katolickiej adresowanej do Polonii zaproszono redaktora naczelnego „Niedzieli” - ks. inf. Ireneusza Skubisia.
Temat niezmiernie ważny dla polonijnych duszpasterzy poruszył gospodarz spotkania - ordynariusz diecezji Orlando, Polak w trzecim pokoleniu, bp Tomasz Wenski, odpowiedzialny w amerykańskim Episkopacie za sprawy emigracyjne. Wyjaśniał, jak ważna jest pomoc kapłanów w załatwianiu legalnego pobytu dla imigrantów. Księża wspierają swoich od zawsze, ale obecnie trzeba te działania znacznie zintensyfikować, źle się bowiem dzieje w amerykańskim prawie imigracyjnym. Amerykańskim biskupom zależy na tworzeniu grup lobbujących za zmianą owych przepisów, które - zdaniem Kościoła - są złe, krzywdzące i rodzą wiele dramatycznych sytuacji. W grę wchodzi los 12 mln ludzi, w tym także Polaków, a wszelkie propozycje złagodzenia norm prawnych, proponowane czy to przez Kościół, czy przez organizacje optujące za zmianą prawa, są bagatelizowane przez władze lub odrzucane. Ks. Michał Osuch - proboszcz Jackowa, największej parafii w Chicago, twierdzi, że choć działają polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne, firmy prawnicze specjalizujące się w kwestiach imigracyjnych, to Polacy najczęściej przychodzą ze swoimi problemami do księdza, bo do niego mają zaufanie. Zresztą owo zaufanie dotyczy wielu sfer emigracyjnego życia. Na Jackowie wiedzą, gdzie przyjmuje dobry polski lekarz, gdzie ma kancelarię polski prawnik, gdzie można za darmo uczyć się języka, jak załatwić ubezpieczenie, czasem - jak wypełnić urzędowe formularze, słowem - parafia jest instytucją wielofunkcyjną.
Główny spiker spotkania PAPA - abp Józef Życiński podjął temat różnic między duszpasterstwem polskim a amerykańskim. Wielu z obecnych na spotkaniu kapłanów codziennie dotyka tego problemu, pracując w parafiach amerykańsko-polskich, gdzie różnice te są najbardziej dostrzegalne. I nie chodzi tylko o to, że jedne Msze św. odprawiane są po polsku, a inne po angielsku, ale o obyczaje religijne. W amerykańskich parafiach ksiądz pracuje w pewnych ustalonych obyczajem regułach, resztą zajmują się osoby świeckie, co może ograniczać kapłana. Natomiast księża polscy słyną ze swej kreatywności, aktywności w proponowaniu coraz to innych form obecności wiernych we wspólnocie. Są typami liderów, przywódców. Arcybiskup Lubelski zachęcał polonijnych duszpasterzy do tworzenia w parafiach - jak w Polsce - małych grup, w których upatruje przyszłość Kościoła, takich jak np. Neokatechumenat czy Ruch Domowy Kościół.
Rozmowy, które słychać było w czasie oficjalnych i tych nieoficjalnych spotkań, dotyczyły najczęściej specyfiki duszpasterstwa dla ludzi oderwanych od ojczyny, przebywających latami poza krajem. Wielu nielegalnych imigrantów nie miało przez całe dekady szansy na spotkanie z najbliższymi. Powszechny był i nadal jest problem rozbitych z tego powodu rodzin, rozpadu małżeństw, utraty poczucia tożsamości, czasem nieumiejętności odnalezienia się w nowej rzeczywistości.
Ks. Tadeusz Bocianowski, który duszpasterzuje w parafii św. Wojciecha w Buffalo (Nowy Jork), niedaleko wodospadu Niagara, w jednej z najstarszych katolickich parafii Ameryki, twierdzi, że Polacy niezależnie od tego, jaki mieli stosunek do Kościoła w kraju, w Ameryce wcześniej czy później dotrą do katolickiej świątyni. Bo tylko tam poczują się trochę jak w domu. Do jego parafii św. Wojciecha ciągną na polskie Msze św. nawet ludzie, którzy są Polakami w czwartym, a czasem nawet piątym pokoleniu, i nie znają już języka polskiego. Potrafią jednak bezbłędnie wyrecytować „Ojcze nasz” czy „Pod Twoją obronę”, potrafią odpowiadać kapłanowi w czasie Mszy św. Czują swoją polskość, co więcej - szukają jej intensywnie: posyłają do sobotnich szkółek dzieci, wstępują do polskich klubów i organizacji, wyjeżdżają latem do Polski, choć nie mają tam już rodziny.
Ks. Czesław M. Krysa z parafii St. Mary’s w Arcade (Nowy Jork), gdzie Polaków w zasadzie już nie ma, opowiada, jak w Ameryce ludzie szukają swoich korzeni. Jeden z parafian wyznał, że jego babcia ma zwyczaj kropienia święconą wodą ziarna pod zasiew. Ks. Czesław zapytał o panieńskie nazwisko staruszki - brzmiało: Kwiatkowska. Starsza pani nie umiała wyjaśnić, skąd wziął się ten obyczaj - po prostu tak czyniła jej babcia i ona też tak robi. Ks. Krysa uważa, że kultywowanie narodowych zwyczajów, zwłaszcza tych religijnych, jest niezwykle istotne w kształtowaniu poczucia narodowej tożsamości. Co więcej, wielobarwna polska kultura religijna powinna wyjść z zacisza polonijnych parafii i pokazać swe bogactwo światu. Jest w niej bowiem zawarta rzecz niezwykle istotna - to, że polska rodzina zawsze była blisko Kościoła. I tych wartości brakuje współczesnej rodzinie amerykańskiej.
Ks. Felix R. Marciniak natomiast uważa, że emigranci z Polski przeżywają w Ameryce pewien szok religijny - muszą nie tylko przystosować się do nowych warunków życia, ale zaakceptować fakt, że w USA przeważają wyznania protestanckie, że trzeba będzie podjąć niebagatelny wysiłek pokonania w niedzielę wielu mil, by dotrzeć do kościoła katolickiego. Zdarzy się, że wśród sąsiadów nie ma nikogo, kto byłby katolikiem, a w Wielki Piątek Polak na próżno szuka grobu Pańskiego w amerykańskiej katolickiej świątyni, bo takowego nie znajdzie. Nie ma też procesji Bożego Ciała, święcenia pokarmów, Pasterki, Rezurekcji itd. Dlatego rodak wyrusza w długą drogę, by odnaleźć polskiego księdza. A ksiądz ten musi umieć dotrzeć do ludzi, którzy wymagają niemal nieustającego wsparcia duchowego.
Ks. Bocianowski opowiada, że oprócz normalnych zajęć duszpasterskich musi uczestniczyć w każdym wydarzeniu polonijnym w okolicy, w spotkaniach rocznicowych, akademiach patriotycznych, występach artystycznych, musi odpowiadać na prywatne zaproszenia do polskich rodzin. W zasadzie pojęcie „czas wolny” nie występuje - komentuje kapłan. Ks. Marciniak dodaje: - Trzeba umieć pomóc ludziom z rozłączonych rodzin, gdy część rodziny mieszka w USA, a część w Polsce, rodzicom, którzy zostawili swoje dzieci w Polsce, ludziom, którym sypią się małżeństwa. Każdy oczekuje oddzielnej rozmowy. Face to face. Chce rady, zażegnania kryzysu. W takich trudnych sytuacjach polski ksiądz i wspólnota polska stają się drugim domem, nie tylko świątynią, ale także miejscem, w którym łapie się oddech.
Świadomi owej specyfiki polskiego życia na amerykańskiej ziemi, pojawiliśmy się na konwencji PAPA z propozycją współpracy z „Niedzielą”, która jest forum wymiany myśli i doświadczeń, ale także zapisem wydarzeń mających miejsce w polonijnych środowiskach. („Niedziela w Chicago”, która w marcu obchodziła jubileusz 5-lecia istnienia, zmieniła niedawno formułę, stając się „Niedzielą Amerykańską”). Ks. inf. Ireneusz Skubiś w swoim wystąpieniu do polonijnych księży, mówiąc o możliwościach naszego tygodnika, zwracał uwagę na wielką rolę w duszpasterstwie prasy katolickiej, która nie tylko informuje, ale i formuje ludzi. - Księża, którzy doceniają katolicką prasę - mówił - czują wyraźną różnicę: lepiej pracuje im się wśród wiernych korzystających z katolickich mediów. Zastępca redaktora naczelnego Mariusz Książek z kolei zwracał uwagę na internetowe wydanie pisma. Na www.niedziela.pl czytelnik znajdzie, zdaniem wielu, najpełniejszy obraz życia Kościoła polskiego na całym świecie. Mnie natomiast przypadło w udziale opowiedzenie o specyfice tworzenia zaoceanicznego wydania pisma i o możliwościach współtworzenia gazety przez polonijne wspólnoty. Okazuje się bowiem, że parafie polskie, rozrzucone od wschodniego po zachodnie wybrzeże USA, od chłodnej Północy po słoneczną Florydę, często nie wiedzą nawet o swoim istnieniu. Przy okazji rozmów okazało się, że są to świetnie działające, tętniące życiem i pomysłami wspólnoty. Mamy nadzieję, że zagoszczą one wkrótce na naszych łamach. I kto wie, może to one staną się inspiracją dla parafii w Polsce?
Spotkanie PAPA zakończyło się wspólną Mszą św., której przewodniczyli: kard. Adam Maida, bp Jan Yanta, bp Tomasz Paprocki i bp Tomasz Wenski. Na miejsce następnego spotkania wyznaczono Nowy Jork, w którym mieszka najwięcej, po Chicago, Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję