Reklama

Niedziela Sandomierska

Żyć dla Chrystusa i wspólnoty

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach świętuje jubileusz 150- lecia istnienia.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Rocznicowe uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kościele parafialnym pw. św. Franciszka Salezego i Andrzeja Boboli. We wspólnej modlitwie dziękczynnej uczestniczyli razem ze strażakami samorządowcy, policja oraz zaproszeni goście. Obecna była generalicja: podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz trzech emerytowanych komendantów głównych tej formacji.

Biskup Nitkiewicz podkreślił w homilii, że nikt nie zostaje strażakiem, żeby mieć wygodne życie, lecz by działać na rzecz dobra: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Mówiąc o roli Ochotniczych Straży Pożarnych w walce z żywiołem oraz w ratownictwie terenowym, Ordynariusz Sandomierski zwrócił uwagę na poświęcenie i odwagę pożarników. Jak zauważył, są one efektem zaufania Bogu oraz płonącej w sercach miłości. Strażacy ochotnicy to jednocześnie osoby przywiązane do Kościoła katolickiego, które angażują się wielkodusznie w życie parafii.

- Wy naprawdę kochacie Kościół. Potraficie uszanować jego ustrój i kompetencje związane ze święceniami czy z urzędami. W ten sposób stoicie na straży jedności i braterstwa. To szczególnie ważne w klimacie nacechowanym pesymizmem i niepewnością – powiedział biskup.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Reklama

Po zakończonej homilii Ordynariusz Sandomierski odmówił specjalną modlitwę oraz poświęcił nowy sztandar gorzyckiej jednostki.

Na dalsze jubileuszowe obchody zgromadzeni przeszli do sali widowiskowej w Domu Parafialnym, gdzie odbyło się zgodnie z ceremoniałem strażacki przekazanie sztandaru oraz przemówienia zaproszonych gości. W trakcie uroczystości zostali także odznaczeni zasłużeni druhowie strażacy.

Ks. Piotr Sosnówka

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach została powołana w 1872 r., a inicjatorem jej powstania był Adam Grzywacz. Po wybuchu I wojny światowej wszyscy strażacy zostali wcieleni do wojska, co dało początek żeńskiej drużynie strażackiej. Wówczas komendantem została Karolina Warzycka, a jej zastępczynią Anna Jarosz. W roku 1927 gorzycka jednostka OSP otrzymała sztandar, natomiast już w latach 60- tych XX w. od pobliskiego zakładu WSK pierwszy wóz bojowy. Rozpoczęto również budowę remizy strażackiej. Po zmianie ustroju w Polsce za zasługi i wzorową pracę Komendant Główny Straży Pożarnej 22 maja 1995 r. włączył gorzycką jednostkę OSP do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Przez 150 lat istnienia straży w Gorzycach służyło w niej ponad pół tysiąca druhów. Wartym podkreślenia jest olbrzymie zaangażowanie strażaków w walkę z powodziami, które nawiedziły gminę Gorzyce w 2001 i 2010 roku.

2022-10-15 20:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Głos z Łagiewnik w Wiedniu

2023-02-02 22:27

Małgorzata Pabis

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik codziennie transmituje Radio Droga z Wiednia

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik  codziennie  transmituje Radio Droga z Wiednia

    Od 1 lutego Godzinę Miłosierdzia z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitować będzie codziennie polonijne Radio Droga z Wiednia.

    Jest to kolejny owoc współpracy, jaka nawiązała się w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ponad rok temu zgłosili się do nas przedstawiciele Wspólnoty Modlitewnej św. Jana Pawła II z Wiednia, która spotyka się w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję