Reklama

Niedziela Sandomierska

Szczególne miejsce spotkania z Bogiem

Biskup Krzysztof Nitkiewicz dokonał konsekracji świątyni Źródło Miłosierdzia Bożego w Stalowej Woli, którą wybudował zmarły tragicznie ks. Marian Balicki.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczystość rozpoczęła się od programu słowno-muzycznego przygotowanego przez młodzież i dzieci z parafii, opowiadające jej historię pod kierownictwem sióstr zakonnych.

Następnie sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Sandomierskiego, którą koncelebrowali obecni oraz byli duszpasterze, kapłani pochodzący z parafii oraz księża z dekanatu stalowowolskiego. Na wspólnej modlitwie obecni byli Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, wiceminister Rafał Weber, Starosta, komendanci policji i straży pożarnej, dyrektorzy szkół oraz bardzo wielu parafian, którzy własną pracą przyczynili się do rozbudowy świątyni oraz upiększania jej wnętrza.

Na początku Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał pokropienia wodą święconą ołtarza oraz murów świątyni.

W homilii Biskup Ordynariusz mówił o znaczeniu modlitwy przez którą można wprosić u Boga wszystko, czego człowiekowi potrzeba. Podkreślił, że jest ona konieczna dla ludzkiego ducha tak bardzo, jak oddychanie dla życia biologicznego. Zaznaczył następnie, że modlitwa jest także wyrazem stosunku do Boga. Jeśli człowiek się nie modli, to znaczy, że Go nie kocha. Miłość angażuje bowiem całą osobę i to bezgranicznie.

- Jeśli chodzi natomiast o miejsce i czas modlitwy, to decyzja należy do nas. Słyszymy nieraz wypowiedzi różnych celebrytów, którzy twierdzą, że nie muszą chodzić do kościoła, żeby się modlić. A jednak świątynia oraz sprawowana w niej Eucharystia są miejscem i momentem szczególnym. Stąd moja wielka radość, że w obecności Ludu Bożego poświęcam dzisiaj tę parafialną świątynię.

Nie można naturalnie poprzestać na wymiarze czysto obrzędowym, bo wówczas ryty liturgiczne staną się ważniejsze od samego Boga. A stąd już tylko krok do fanatyzmu, do sekciarstwa. Wiara to jednocześnie zaangażowanie w życie parafii i diecezji, miasta i narodu. Aby urzeczywistniało się one we właściwy sposób, potrzeba jednak zjednoczenia z Chrystusem, czego najpełniejszym wyrazem jest uczestnictwo w Eucharystii – powiedział biskup.

Reklama

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Po homilii zebrani w świątyni modlili się litanią do Wszystkich Świętych, a Biskup Ordynariusz namaścił olejem świętym ołtarz oraz ściany budowli, jako znak ofiarowania na wyłączną służbę Bogu. Przez namaszczenie krzyżmem ołtarz staje się symbolem Chrystusa, który przed wszystkimi został „Namaszczony” i tak jest nazwany. Namaszczenie ścian kościoła oznacza poświęcenie go dla kultu chrześcijańskiego całkowicie i na zawsze. Następnie nastąpiło okadzenie ołtarza oraz wnętrza świątyni, jako miejsca, gdzie wierni wznoszą swoje modlitwy do Boga. Kolejnym elementem obrzędu było zapalenie świec ołtarzowych, jako symbol iluminacji świątyni przepełnionej obecnością Boga – dokonał tego proboszcz parafii ks. kan. Wacław Gieniec. Obrzęd zakończył się nakryciem ołtarza i włączeniem oświetlenia. Nakrycie ołtarza wskazuje, że dla chrześcijan jest on miejscem Ofiary Eucharystycznej oraz Stołem Pańskim. Wokół niego stoją kapłani i wierni, a przez tę samą czynność, choć spełniają różne funkcje, sprawują pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz spożywają Ostatnią Wieczerzę. Natomiast oświetlenie ołtarza i kościoła przypomina, że Chrystus jest Światłem, którego blaskiem jaśnieje Kościół, a dzięki niemu także cała ludzkość.

Na zakończenie odśpiewano hymn „Te Deum”. Uroczystość swoją grą i śpiewem uświetniła schola parafialna prowadzona przez siostry Służebniczki Dębickie oraz chór i orkiestra pod kierunkiem Edwarda Choroszko.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

2022-10-16 18:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 12:11

[ TEMATY ]

opłatek

Krakow

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

- Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku, za to wielkie dobro jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

W czasie Mszy św., odprawionej przed opłatkiem, homilię wygłosił kapelan Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, ks. Wiesław Popielarczyk. Podkreślił, że należy zaufać Bogu, by móc pokonywać codzienne trudności. Zauważył, że leśnicy są niezwykłą grupą osób, troszczących się o polskie lasy, by przynosiły pożytek. Pszczelarze przypominają, by dbać o środowisko i aby ludzie znali podstawowe prawdy związane z jego ochroną. – Jesteśmy tu, by dać świadectwo naszej wiary, ufności Bogu, by nabrać siły, odwagi – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję