Reklama

Niedziela Sandomierska

Bunt w Tarnobrzegu

Biskup Ordynariusz mianował do współpracy z proboszczem parafii pw. św. Marii Magdaleny w Tarnobrzegu, księdza administratora.

Ks. Tomasz Lis

Jednocześnie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające odnośnie alienacji działki kościelnej we wspomnianej parafii bez pozwolenia biskupa, oświadczeń finansowych oraz zgromadzonych w parafii intencji mszalnych. Badane są także inne wątki. Wikariusz Generalny oraz Dyrektor wydziału administracyjno - gospodarczego Kurii Diecezjalnej rozmawiali o sprawie mianowania administratora z księdzem proboszczem, który złożył zeznania, a także z grupą parafian.

Chociaż wspomniane decyzje mają na względzie dobro wspólnoty parafialnej, wywołały one skrajnie negatywne reakcje niektórych osób, których wyrazem było obok zbierania podpisów, opublikowanie tzw. listu otwartego na łamach „Tygodnika Nadwiślańskiego”. Jego forma i treść odczytywana jest przez wielu jako nawoływanie do nienawiści wobec Biskupa i Wikariusza Generalnego. Sygnatariusze listu określają się jako „rada parafialna”, chociaż według przepisów III Synodu Diecezji Sandomierskiej, rada parafialna nie jest organem władzy i sprawy personalnej obsady duchowieństwa parafialnego nie wchodzą w zakres jej kompetencji. Jednocześnie, wbrew obowiązującym przepisom kościelnym i RODO, osoby te domagają się udostępnienia niektórych danych osobowych, co nosi znamiona przestępstwa.

W reakcji na te działania, zabrała głos Akcja Katolicka z Tarnobrzega. W wydanym oświadczeniu czytamy między innymi: „Autorzy listu otwartego, których nazwiska przemilczano w artykule, określają się mianem „przedstawicieli Rady Parafialnej parafii pw. św. Marii Magdaleny w Miechocinie”. Działają oni na szkodę Kościoła, wywołując zamęt i siejąc nienawiść. Nie rozumiejąc zasad postępowania kanonicznego, za pomocą gazety dopuszczają się działań niezgodnych z Ewangelią i prawem Kościoła Katolickiego (…). Nawołujemy do powstrzymania się od ataków wobec Biskupa Sandomierskiego i jego współpracowników delegowanych do nadzoru nad właściwym przeprowadzeniem ww. postępowania wyjaśniającego. Niech przywołana w treści artykułu „wiara w zatroskanie pasterza diecezji o żywy Kościół” przejawia się pośród autorów „Listu otwartego” przez ich współpracę i modlitwę, „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17,21)”.

2022-10-17 19:39

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję