Reklama

Niedziela Sandomierska

Niezłomni do końca

– Ksiądz nie musi się wszystkim podobać. Ważne, aby głosił Ewangelię i żył nią na co dzień. Takie świadectwo pozostawili po sobie duchowni niezłomni – mówił bp Nitkiewicz w Stalowej Woli.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Bazylice konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski odbyły się główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji Kapłanów Niezłomnych oraz w intencji dziękczynnej za 85 lat życia biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego pod jego przewodnictwem. Po Eucharystii odbył się koncert Mszy F-dur J.M.K. Poniatowskiego w wykonaniu Orkiestry Lwowskiej Filharmonii Narodowej, Galicyjskiego Chóru Kameralnego oraz solistów, pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego. Koncert transmitowany przez Telewizję Trwam i Radio Maryja wpisał się w inaugurację obchodów 50. rocznicy poświęcenia i 25. rocznicy konsekracji Bazyliki konkatedralnej. Przed zgromadzoną publicznością, pośród której byli obecni Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski, księża z kurii diecezjalnej oraz z dekanatu stalowowolskiego, prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny wraz z delegacją, wystąpili znani artyści: Olesya Bubela – sopran, Tetyana Vakhnovska – mezzosopran, Andrii Voziian – tenor oraz Viktor Yankovskyi – baryton.

Po przywitaniu zebranych gości przez Przemysława Firka, prezesa Instytutu Promocji Kultury Polskiej, głos zabrał Lucjusz Nadbereżny oraz bp Krzysztof Nitkiewicz. W swoim przemówieniu prezydent Stalowej Woli wyraził wdzięczność Bożej Opatrzności za dar kapłanów oddanych Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie, pośród których wpisuje się posługa bp. Edwarda Frankowskiego. Prezydent miasta zachęcił jednocześnie do większej aktywności ludzi świeckich w obronę księży i biskupów, których autorytet jest nierzadko podważany i odrzucany. Biskup Ordynariusz opowiedział o swoim spotkaniu z bł. ks. Jerzym Popiełuszko w Suchowoli, gdy na krótko przed śmiercią kapłan męczennik odwiedził rodziców. – Ksiądz nie musi się wszystkim podobać. Ważne, aby głosił Ewangelię i żył nią na co dzień. Takie świadectwo pozostawili po sobie duchowni niezłomni. Oni dodają nam odwagi w tym trudnym czasie – powiedział biskup Nitkiewicz.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na zakończenie koncertu bp Edward Frankowski podziękował organizatorom koncertu i razem z Biskupem Ordynariuszem udzielili wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Msza F-dur napisana została przez Księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego dla króla Portugalii Ludwika I. Przemysław Firek, prezes Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej postanowił nadać utworowi nowy współczesny charakter i był pomysłodawcą przemiany „Mszy F-dur” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów.

2022-10-20 09:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję