Reklama

Niedziela Sandomierska

Czas dziękczynienia i przemiany

Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Woli Rusinowskiej obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Eucharystii z tej racji przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z Biskupem Mszę św. koncelebrowali ks. Mieczysław Marszałek, proboszcz parafii, księża rodacy oraz kapłani z dekanatu.

W dziękczynnej modlitwie uczestniczyli: p. Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, druhowie strażacy oraz licznie zebrani parafianie, którzy swoją pracą oraz wsparciem materialnym przyczynili się do powstania i upiększania świątyni.

Bp Nitkiewicz mówił w homilii o świętowaniu jubileuszu zgodnie z tradycją starotestamentalną oraz chrześcijańską. Zauważył, że obok dziękczynienia za Boże błogosławieństwo, konieczne jest jednocześnie pojednanie z Bogiem i z ludźmi. To wymaga z kolei osobistego nawrócenia.

Reklama

- Na dzisiejszy jubileusz można patrzyć wyłącznie w kategorii sukcesów, wspominając to co, było piękne, a nawet jeśli zdarzyły się rzeczy mniej przyjemne nie mają one znaczenia. Może ktoś mówi sobie: Bóg najwyraźniej akceptuje mnie takim jakim jestem, z moimi grzechami i przyzwyczajeniami, w przeciwnym razie dawno by mnie ukarał. Więc wszystko pozostaje jak dotąd.

To bardzo uproszczona interpretacja. Bóg na pewno nie jest mścicielem, który bierze natychmiastowy odwet za każdą zdradę i występek. On zbyt mocno nas kocha. Dlatego daje czas, byśmy się nawrócili i naprawili wyrządzone zło. Przypomina jednocześnie, że wszystko ma swój kres i mówi przywołując tragiczne wypadki w Jerozolimie: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”. Tyle że tutaj chodzi o zbawienie lub potępienie wieczne. Alternatywą dla Nieba jest piekło, stąd każdy musi sam zdecydować. Bóg ze swojej strony pragnie wyłącznie i bezinteresownie naszego dobra – powiedział biskup. Zauważył jednocześnie, że owocem osobistego nawrócenia będzie także odnowa parafii i nawrócenie duszpasterskie, których tak bardzo potrzeba.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na zakończenie Eucharystii bp Nitkiewicz podziękował parafianom za zaangażowanie w życie parafii oraz poprosił o modlitwę w intencji powołań.

Początki duszpasterstwa w Woli Rusinowskiej, która terytorialnie w tym czasie przynależała do parafii w Majdanie Królewskim, sięgają czasów II wojny światowej, kiedy podczas miesięcy letnich odprawiano niedzielne Msze święte w salce szkolnej. W latach 1943 - 1945 nabożeństwa odbywały się w baraku obok szkoły, gdzie mieszkały i nauczały religii siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Starowiejskich. Następnie zakupiono w Rzeszowie poniemiecki barak (1946 r.), który adaptowano na tymczasową kaplicę. Stanęła ona na placu Józefa Kowala. Budowa nowego, murowanego kościoła odbywała się w latach 70-tych XX w. Samodzielna parafia w Woli Rusinowskiej erygowana została w 1972 r. Kościół parafialny pw. św. Józefa Robotnika wzniesiony został w latach 1971 - 1972 na podstawie szkiców sporządzonych przez ks. Józefa Muchę z Niechobrza. Pracami kierował ks. Władysław Szypuła. Przystępując do budowy świątyni wykorzystano pozwolenie na postawienie obiektu gospodarczego. Władze państwowe kilkakrotnie wstrzymywały inwestycję i nakładały na budowniczych kary pieniężne. Poświęcenia świątyni dokonał abp Ignacy Tokarczuk w 1972 r.

2022-10-22 16:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję