Reklama

Kościół

Czy życie dzieci jest w Polsce wystarczająco chronione? Dwa lata od wyroku Trybunału Konstytucyjnego

22 października minęło dwa lata od wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego tzw. przesłankę eugeniczną umożliwiającą aborcję w Polsce za niezgodną z Konstytucją. „Nowe prawo działa” - mówią Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i Zbigniew Kaliszuk z fundacji Grupa Proelio we vlogu przygotowanym z okazji rocznicy wyroku.

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Podkreślają, że w 2021 roku dziesięciokrotnie spadła liczba aborcji dokonanych w polskich szpitalach. Jednocześnie zwracają uwagę na to, że w temacie ochrony życia nienarodzonych dzieci ciągle jest wiele do zrobienia, zwłaszcza w obszarze zwalczania przestępczości aborcyjnej, pracy nad świadomością społeczną oraz organizacji systemowej pomocy dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

W 2020 roku w polskich szpitalach przeprowadzono 1076 aborcji. W 2021 roku było ich już tylko 107. Co więcej ta liczba byłaby znacząco niższa gdyby nie aborcje przeprowadzone w styczniu 2021 roku, przed opublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. „Mamy świadomość, że część osób, które przy poprzednim prawie, dokonałoby aborcji w polskich szpitalach, teraz mogła to zrobić za granicą lub nielegalnie, ale obserwujemy, że przynajmniej częściowo prawo działa. Nawet popierający prawo do aborcji lekarze przyznają, że spotykają się z donoszeniem ciąży przez kobiety, które wcześniej tego nie robiły.” - komentuje Zbigniew Kaliszuk.

Podkreśla, że szczególnie istotnym powodem dla którego liczba aborcji będzie spadać, jest to, że lekarze nie mogą już teraz nakłaniać do aborcji w przypadku podejrzenia u dziecka wady rozwojowej. Mogliby bowiem za to odpowiadać karnie. Wcześniej takie sytuacje regularnie się zdarzały, co fundacja Grupa Proelio udokumentowała w wielu świadectwach rodziców, publikowanych w ramach kampanii „Każde życie jest cudem”. „Diagnozie o niepełnosprawności bardzo często towarzyszą silne emocje i ogromny lęk. Gdy rodzice spotykają się z podpowiedziami aborcji, to niektórzy mogą temu ulec. Fakt, że tej presji już nie będzie, na pewno wpłynie na to, że więcej dzieci będzie miało szansę się urodzić” - ocenia Zbigniew Kaliszuk.


Magdalena Korzekwa-Kaliszuk dodaje, że drugim istotnym czynnikiem, który powoduje spadek liczby aborcji, jest fakt, że prawo wpływa na sumienia ludzi.

Reklama

Przedstawiciele fundacji Grupa Proelio oceniają zmianę prawa, jako niezwykle ważny krok w zakresie ochrony życia nienarodzonych dzieci. Jednocześnie zwracają uwagę na problemy, którymi ciągle trzeba się zająć. Przy okazji rocznicy wyroku organizacje lobby aborcyjnego opublikowały statystyki, według których miały pomóc w przeprowadzeniu 44 tysięcy aborcji niezgodnych z obowiązującym prawem. Zbigniew Kaliszuk podkreśla, że choć te statystyki są mocno zawyżone, to i tak pokazują ogromny problem, którym jest przestępczość aborcyjna. „Nawet jeśli tych aborcji było znacznie mniej niż 44 tysiące, to i tak budzą one ogromny smutek - zginęły dzieci. Tymczasem organizacje aborcyjne nie tylko mogą bez przeszkód działać, ale jeszcze chwalą się w mediach tym, co robią. Oczekiwalibyśmy od władzy, wymiaru sprawiedliwości zdecydowanej reakcji. Nie może być tak, że działają organizacje, których cała aktywność sprowadza się do łamania 152 artykułu Kodeksu Karnego, zakazującego pomocnictwa w aborcjach i nikt ich nie ściga” – mówi.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk zwróciła uwagę na manipulacje jakie zostały wprowadzone do debaty publicznej przez ostatnie dwa lata, w wyniku których duża część osób uwierzyła w to, że zakaz aborcji zagraża kobietom. „Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nic nie zmienił gdy chodzi o sytuację ratowania zdrowia lub życia matki w ustawie. Ale mieliśmy cały szereg manipulacji, w których próbowano sugerować, jakoby wyrok Trybunału zabraniał ratowania kobiet. To jest kłamstwo, ale przeraża mnie jak wiele osób za tym poszło”. mówi. Odnosi się do konkretnych przypadków tragicznych śmierci. „W przypadku Pani Izabeli z Pszczyny komisja lekarska wprost stwierdziła, że doszło do błędu lekarzy, że dokonali oni wielu zaniedbań, ale to nie przeszkadza środowiskom aborcyjnym kłamać i obwiniać wyrok Trybunału winą za tą tragiczną śmierć.” Zbigniew Kaliszuk zauważa, że wykorzystywanie takich zmanipulowanych historii, posłużyło do legalizacji aborcji m.in. w Irlandii i Argentynie. „W debacie publicznej bardzo często nie liczą się fakty, a emocje. Te tragedie wywołują ogromne emocje, za którymi idzie wiele osób, dlatego aborcyjna lewica sprytnie je wykorzystuje. Potrzeba bardzo dużej pracy, aby to odkłamywać i pokazywać jaka jest prawda”.

Reklama

Trzecim ważnym obszarem, który zdaniem fundacji wymaga zdecydowanych działań jest wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Zbigniew Kaliszuk zauważa, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku sprzed dwóch lat nie tylko zakazał aborcji, ale zwrócił też uwagę na konieczność zapewnienia systemowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Ta część wyroku nie została jeszcze zrealizowana. Publicysta podkreśla przy tym, że zbyt mała państwowa pomoc nie może być jednak argumentem za tym, żeby kogokolwiek pozbawiać życia. „Mimo wszystko jesteśmy dobrej myśli” - podsumowuje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, przekonując że to, jak będzie się dalej rozwijać sytuacja ochrony życia nienarodzonych dzieci w Polsce zależy od nas wszystkich i naszego zaangażowania w ten temat.

Fundacja Grupa Proelio działa na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa, rodziny, dzieci i wolności sumienia. W ramach kampanii „Każde życie jest cudem” przedstawiła czternaście reportaży wideo oraz ponad 100 świadectw pisemnych przedstawiających poruszające historie osób, które kwalifikowały się do aborcji. Działalność fundacji można śledzić poprzez stronę https://www.proelio.pl oraz poprzez media społecznościowe: https://www.youtube.com/GrupaProelio , https://www.facebook.com/grupaproelio/ i https://www.instagram.com/grupaproelio/

2022-10-28 14:51

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwamy

Niedziela Ogólnopolska 33/2015, str. 41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

aborcja

AnyaLogic / Foter.com / CC BY

Unia Europejska dofinansowała dwa międzynarodowe ośrodki aborcyjne kwotą 18 mln euro.

Trwa okres pielgrzymek. Głównym celem w Polsce jest Jasna Góra. Jak mówił św. Jan Paweł II, tu bije serce Narodu. W lipcu, już po raz 24., przed obliczem Czarnej Madonny stawiła się Rodzina Radia Maryja. Dziękowała za katolicką wspólnotę, Radio Maryja i Telewizję Trwam. Katolickie media w Polsce to fenomen na skalę europejską, a nawet światową. Walka o miejsce w eterze, a szczególnie na multipleksie, nie była łatwa. Potężne lobbies dążyły do zakneblowania ust katolikom. To się ostatecznie nie udało. Miliony ludzi mogą oglądać katolicką telewizję, która m.in. transmitowała z Częstochowy pielgrzymkę i homilię abp. Andrzeja Dzięgi. Poruszył on sprawy dla wielu polityków i biznesmenów niewygodne, jednakże obecnie najbardziej istotne i palące, związane z tym, co najważniejsze – ludzkim życiem. Nawiązując do skandalicznego głosowania w polskim Senacie w sprawie ustawy o in vitro, czyli zamrażania ludzkich komórek, stwierdził: – Przygotowaliście ustawę zbrodniczą. (...) Wiem, co mówię, i nie boję się tego tak nazwać. Tych, którzy nie wiedzą, kiedy zaczyna się ludzkie życie, odesłał do podręcznika dla uczniów IV klasy szkoły podstawowej. Sugerował, że zwolennicy in vitro i aborcji są po prostu niedouczeni. Miał rację. Śmiało bowiem można założyć, że część to, oczywiście, zwykli głupcy, ale reszta to wyrachowani polityczni i biznesowi cynicy. Ci ostatni zostali niedawno zdemaskowani w Kalifornii. Na upublicznionych nagraniach widać i słychać, jak przedstawicielka największej aborcyjnej pseudokliniki opisuje handel organami zabijanych nienarodzonych dzieci. Okazuje się, że wie, czym handluje i jaką wartość ma człowiek, a raczej jego organy. W parlamencie USA powołano specjalne komisje w sprawie skandalicznych działań tejże placówki, którą nazwano gigantem lobbingowym. Republikanie domagają się wyjaśnień, ale przede wszystkim zaprzestania finansowania z budżetu państwa aborcyjnego kolosa. Bronią go jednak Demokraci. Jednym z instrumentów walki jest nałożenie medialnej cenzury. Duże publiczne pieniądze przeznacza na aborcję także Unia Europejska, ot chociażby w ramach programu o jakże pięknie brzmiącej nazwie: „Milenijne Cele Rozwoju”. Z raportu European Dignity Watch dowiadujemy się, że Unia Europejska dofinansowała dwa międzynarodowe ośrodki aborcyjne kwotą 18 mln euro i, co osobliwe, jednym z nich był właśnie bohater amerykańskiego skandalu. Zazwyczaj unijne instytucje bacznie śledzą afery w USA, co skutkuje nawet powoływaniem własnych komisji śledczych, vide sprawa więzień CIA. Chwilowo nie słychać jednak głosów, aby skontrolować unijne wydatki w aborcyjnym segmencie. W Europie trwa bowiem kanikuła. Niedługo się jednak skończy. Kwestię należałoby podnieść w Parlamencie Europejskim.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję