Reklama

Zdrowie

Trauma z dzieciństwa dwukrotnie zwiększa ryzyko zaburzeń zdrowia psychicznego

Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa są związane z większym prawdopodobieństwem wystąpienia problemów zdrowia psychicznego – wynika z badań opublikowanych w piśmie „The Lancet Psychiatry”.

[ TEMATY ]

dzieci

Psychiatria dziecięca

Karol Porwich/Niedziela

Zespół psychologów z Wielkiej Brytanii, Brazylii i Afryki Południowej przeanalizował dane dotyczące ponad 4000 brazylijskich dzieci od momentu narodzin do 11. roku życia.

Dzieci, które do szóstego roku życia doświadczyły traumy, były w większym stopniu narażone na zaburzenia lękowe oraz ogólne zaburzenia zdrowia psychicznego. Jeśli trauma doświadczana była pomiędzy 6. a 11. rokiem życia, wzrastało ryzyko ogólnych zaburzeń, a także nerwicy, ADHD, zaburzeń nastroju oraz opozycyjno-buntowniczych.

Ryzyko wszystkich tych zaburzeń było o 50-100 proc. większe u dzieci po traumie niż u rówieśników, którzy tak trudnych i stresujących doświadczeń nie mieli.

Reklama

Traumę definiowano zarówno jako bezpośrednie doświadczenia dzieci (m.in. przemoc czy wykorzystywanie), jak zdarzenia, których były świadkami (np. śmierć lub cierpienie bliskiej osoby).

„Ponad 1/3 biorących udział w badaniach dzieci doświadczyła przed 11. rokiem życia jakiegoś rodzaju traumy, co świadczy o tym, z jak bardzo powszechnym problemem mamy do czynienia” – mówi dr Andreas Bauer z Federalnego Uniwersytetu Pelotas w Brazylii.

2022-11-03 08:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paczuszka dla maluszka

[ TEMATY ]

dzieci

fundacja

Paczuszka dla maluszka

Fundacja Małych Stópek

Informujemy, że 29 listopada rusza VII edycja świątecznej akcji„Paczuszka dla Maluszka”.

Celem inicjatywy jest wsparcie dzieci w domach dziecka, domach samotnej matki, domach pomocy społecznej oraz hospicjach na terenie całej Polski. Akcja podobnie jak w zeszłym roku, ma zakres gólnopolski.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-01-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

Grzegorz Gałązka

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję