Reklama

Niedziela Łódzka

Świat, do którego jesteśmy powołani - listopadowe spotkanie synodalne IV Synodu AŁ

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Rozpoczął się końcowy etap IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. W sobotę w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się listopadowa sesja synodalna której celem była dyskusja nas dokumentem końcowym Synodu.

Po modlitwie brewiarzowej rozpoczynającej spotkanie synodalne głos zabrał metropolita łódzki, który przypomniał harmonogram trwających od czterech lat prac synodalnych oraz trudności związane z pandemią covid19, czy strajkiem kobiet, który spowodował – jak zauważył abp Ryś – lawinę apostazji oraz odpływu młodych z lekcji religii. - Ilu ludzi w naszych wspólnotach kościelnych jest i czuje się traktowanych podmiotowo. Sami są otwarci, by się zaangażować, by podjąć w Kościele odpowiedzialność, ale i doświadczają otwarcia na ich zaangażowanie? – to jest istotna wartość Kościoła. Jeśli idziemy za tym, co w Duchu Świętym proponuje nam Ojciec Święty, to rozumiemy co Duch podpowiada Kościołowi. Kościół nie zbiera się na synod, ale jest synodalny – to są zamiany, które przechodzimy przez te 4 lata. Pan Bóg zmienił nam widzenie tego, czym ostatecznie jest Synod. Tak czytam te ostatnie lata i ufam, że to są jakieś znaki czasu, które Pan Bóg nam pozwala wspólnie przeżywać – podkreślił łódzki hierarcha.

Metropolita łódzki wskazał na nioski na dalszą wspólną pracę: uczestniczymy w synodzie – który nazwany został pastoralnym – tzn., że pytamy się o misję naszego Kościoła, Kościoła, który jest w Łodzi. Jeśli obchodzi nas misja to porządkujemy te refleksie, to patrzymy na ludzi, do których jesteśmy posłani. Często dziś pojawiają się stwierdzenia - jak wrócić do czasu sprzed pandemii? – nie może być gorszego pytania. Ono koncentruje nas na sobie, ale i uważa czas sprzed pandemii był idealny. Zarówno jedno jak i drugie twierdzenie jest nie prawdziwe. Najbliższy czas powinniśmy poświecić na refleksję w takich 4 punktach:

Reklama

1. Kim jest człowiek, do którego Pan nas posyła? W ostatnim czasie mówiliśmy o tym w czasie 4 lat stosunkowo najmniej. Chcemy zobaczyć człowieka, który jest nam bliski – tzn. człowieka, którego możemy spotkać, interesują nas ludzie, którzy żyją obok nas, Chcemy spojrzeć na nich pozytywnie, bo to będzie miejscem spotkania z nimi. 2. Jakim my jesteśmy Kościołem? Na ile i jacy my jesteśmy i na ile to, co robimy mogłoby być miejscem spotkania z innymi ludźmi? Te pytania będą postawione w drugim punkcie naszej drogi. 3. Jak możemy ewangelizować w Kościele - głosić Chrystusa tam, gdzie jesteśmy? 4. W ostatniej części zbierzemy postulaty i inicjatywy jakie padały w czasie tych 4 lat spotkań synodalnych. Od najbardziej szerokich inicjatyw do najwęższych, tak aby były one pewną propozycją do dalszych prac.

Kończąc metropolita łódzki zapowiedział, że po zakończeniu Synodu Diecezjalnego rozpocznie się aplikowanie wytycznych synodalnych dla konkretnej wspólnoty parafialnej – tzw. synody parafialne.

Po wystąpieniu metropolity łódzkiego głos zabrała prof. Kaja Kaźmierska, która jest autorką tekstu dotyczącego człowieka, do którego my- jako Kościół jesteśmy posłani. Autorka zwróciła uwagę na to - że ten tekst jest pozytywny, choć pojawia się pytanie – co ja definiuję jako pozytywne, a co ktoś definiuje jako pozytywne. Pozytywnie Pan Jezus patrzyła na człowieka, ale i inni – np. Korczak – dostrzegając w drugim dobro – zauważyła.

- Pierwszą trudnością jaką napotykamy jest wizja Kościoła w świecie. Nie ma co się obrażać na to, jaka jest wizja Kościoła, ale trzeba nam się z nią zmierzyć. Mamy doświadczenie życia w gwałtownych zmianach – w zmianie epoki. Musimy mieć świadomość, że społeczeństwo jest procesem, ale to czego doświadczamy jest efektem długotrwałych procesów. Jest to konsekwencja tego, skąd przybywamy i dokąd idziemy. Pewne zmiany, które były – gdybyśmy chcieli to byśmy je spostrzegli bo one już trwają. – dodaje prelegentka.

Reklama

Prelegentka zwróciła uwagę na fakt, że - żyjemy w epoce paradoksów – antytez - które musimy jakoś ze sobą godzić – indywidualizmu i konformizmu. Mamy być indywidualistami, ale jednak musimy się podporządkować pewnym modom, by być zaakceptowanymi. Dostęp do wiedzy – wydaje się, że wiemy wszystko, a tak naprawdę nie wiemy, że nie wiemy. Mamy jakąś wiedzę, ale nie koniecznie to co powinniśmy wiedzieć – tłumaczy prof. Kaźmierska.

Tekst dzieli się na Łódź – wielkie miasto i to, co się dzieje poza miastem. Łódź ucieleśnia trwające przemiany, które obecne są w świecie. Istnieje wielka różnica pomiędzy miastem, a mieszkańcami małych miejscowości i wsi. To z czym borykamy się jako Kościół widać w Łodzi, ale jeszcze nie do końca widać w małych miejscowościach i wsiach. – autorka tekstu.

Po dwóch wystąpieniach nastąpiła dyskusja uczestników synodu na temat dokumentu, z którym wszyscy mieli okazję zapoznać się wcześniej: https://synodlodz.pl/app/uploads/2022/10/Dokument-ko%C5%84cowy-cz.-I-%C5%9Awiat-do-kt%C3%B3rego-jeste%C5%9Bmy-powo%C5%82ani.pdf 

2022-11-06 09:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Boże macierzyństwo jest na wyciągnięcie ręki!

[ TEMATY ]

Łódź

archidicezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W pierwszy dzień Nowego Roku Kościół obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. 1 stycznia obchodzony jest także Światowy Dzień Pokoju, tak ważny w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Dzisiejsza uroczystość kończy oktawę świąt Bożego Narodzenia. Jest to święto nakazane. W parafii Chrystusa Króla na łódzkiej Retkini w sumie parafialnej uczestniczyło wielu wiernych, chcących pomodlić się za swoje rodziny, ojczyznę i za pokój na świecie. W homilii ks. Jacek Kucharski, wikariusz, nawiązał do postaci Matki Bożej, jej roli w życiu Chrystusa i naszym. - Koniec roku wielu próbowało sobie zorganizować, wielu z nas gdzieś wyjeżdżało. Jak się okazuje także niektórzy taka decyzję podejmowali, by obchodzić koniec starego roku i początek nowego w świątyniach. Wiele sanktuariów na świecie organizuje czuwania na początek roku. Jednym z nich jest sanktuarium w Medjugorje. Matka Boża Medjugorska przekazuje orędzie dla świata każdego 25-tego dnia miesiąca. Co roku w grudniu orędzie Matki Bożej zbiega się z pięknymi uroczystościami Narodzenia Zbawiciela. I Matka boska kieruje słowa do wszystkich, którzy chcą te słowa wprowadzić w swoje życie – mówił ks. Kucharski i przytoczył słowa grudniowego orędzie Matki Bożej z Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję