Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 35 lat LOGOS-u

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- W wieczności nie chodzi o długość trwania, ale o jakość życia, postępowania, działania. W wieczności chodzi o to, co się w nas rodzi z Boga. Nie wiem czy wieczne będzie wspominanie premier LOGOSu, ale to, co się tu w was rodzi z Boga, to już teraz jest życiem wiecznym, i już będzie trwać w Bogu. To idzie gdzieś w nad głęboko i to dotyka motywów naszego działania. Warto pytać siebie: co z mojej aktywności, twórczości, działania rodzi się z Boga, a co ze mnie?- pytał abp Grzegorz.

W tym roku mija dokładnie 35 lat od powołania do istnienia diecezjalnego Teatru LOGOS, który działa przy kościele Środowisk Twórczych w Łodzi. Z tej okazji – w niedzielę 6 listopada br. – celebrowana była Msza Święta dziękczynna za 35 lat istnienia teatru, za twórców kultury związanych z Teatrem i Centrum Kultury LOGOS, oraz zmarłych artystów. Liturgii przewodniczył i kazanie wygłosił abp Grzegorz Ryś.

O przemijaniu, życiu wiecznym i o tym, co po nas zostanie i będzie trwać wiecznie mówił podczas jubileuszu Teatru LOGOS metropolita łódzki. - Pragnieniem człowieka jest, by się uwiecznić tutaj na ziemi i żeby trwać, ale to nie jest życie wieczne! Obietnica przychodzi zupełnie w czym innym. <<Już umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom, i są dziećmi Bożymi. Wieczne jest tylko to, co się rodzi z Boga, bo Bóg jest wieczny. W wieczności nie chodzi o długość trwania, ale o jakość życia, postępowania, działania. W wieczności chodzi o to, co się w nas rodzi z Boga. Nie wiem czy wieczne będzie wspominanie premier LOGOSu, ale to, co się tu w was rodzi z Boga, to już teraz jest życiem wiecznym, i już będzie trwać w Bogu. To idzie gdzieś w nad głęboko i to dotyka motywów naszego działania. Warto pytać siebie: co z mojej aktywności, twórczości, działania rodzi się z Boga, a co ze mnie? Przecież się jakoś przedłużę, utrwalę, ktoś będzie o mnie pamiętał. Z Boga rodzi się we mnie to, co jest miłością do ludzi. Narodzić się z Boga to znaczy rodzic się z miłości. Narodzić się do życia wiecznego, narodzić się z Boga, to narodzić się z miłości! – tłumaczył abp Ryś.

Reklama

Tłumacząc zebrany Prawo Lewiratu, metropolita łódzki skomentował egzegezę tego fragmentu Ewangelii przygotowaną przez św. Grzegorza Wielkiego – Bratem, który umarł jest Jezus Chrystus i to On zostawił po sobie Wdowę, którą jest Kościół. Ten Kościół staje przed tobą i mówi do ciebie: wzbudź potomstwo Bratu, który odszedł. Przyłóż rękę do tego, że Jego śmierć nie jest bezowocna. Ale może być tak, że ten, do którego Wdowa – Kościół - przychodzi i mówi: wzbudź potomstwo twojemu Bratu – Jezusowi, a ten patrzy na tę Kobietę i mówi – ty mi właściwie się nie podobasz! I odmawia. I wtedy Niewiasta - Kościół - pluje ci w twarz. Jak Ona prosi: wzbudź potomstwo Jezusowi, a ty mówisz, że nie chcesz mieć z Nią nic wspólnego. To jest klucz do wielu sytuacji w Kościele, gdzie jesteśmy do wielu rzeczy powoływani. Kościół staje przed nami z jakąś konkretną potrzebą i mówi - potrzebuję ciebie - to nie ja mówię, ale to Jezus ci mówi: ja, ciebie potrzebuję. No, ale my możemy mówić – że mało atrakcyjna jest ta Niewiasta. To nie jest chyba dziś, aż takie powszechne, żeby do tej Kobiety się przyznawać. Dziś powszechne jest, żeby opisywać wszystkiej Jej braki, niedoskonałości, grzechy. To dzisiaj jest powszechne. Ja wam bardzo dziękuję, że do tej Niewiasty się przyznajecie, i że razem z Nią Jezusowi zbudzacie potomstwo! To jest niesłychanie ważne. Bardzo, bardzo wam dziękuję! – zakończył.

Po zakończeniu liturgii w Galerii Europejskiego Centrum Kultury LOGOS odbył się wernisaż „Grafiki LOGOSU” Teatr LOGOS rozpoczął swoją działalność 2 listopada 1987 r. z inicjatywy ks. Waldemara Sondki. Tego dnia premierę miał pierwszy spektakl – Zaduszki. Do tej pory LOGOS przygotował 58 spektakli premierowych i zagrał ponad 2200 przedstawień.

Reklama

Jak czytamy na stronie Teatru - w swojej dotychczasowej działalności, artyści pod przewodnictwem dyrektora ks. Waldemara Sondki podejmowali na scenie tematy życia, śmierci, relacji z ludźmi, ale i z Bogiem. Aktorzy teatru LOGOS, a wraz z nimi widzowie, przeżywali na scenie radość, euforię, strach, ból, tęsknotę i szereg niewyrażalnych, choć głębokich emocji. Twórcami związanymi na stałe z Teatrem są takie postaci jak: Waldemar Wilhelm, Bogusław Kierc, Ewa Wycichowska czy Lech Wieleba. Nie sposób wymienić wszystkich aktorów polskich scen teatralnych, którzy przewinęli się przez Logosową scenę.

W trakcie 35 lat działalności Teatru przygotowano szereg premier, wśród których były: Przed sklepem jubilera, Mały Książę, Umarli ze Spoon River, Dialogi Karmelitanek, Salome, Szelmostwa Lisa Witalisa, a w ostatnich latach także Boska komedia czy Gorzkie żale.  

2022-11-07 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pożegnanie śp. księdza kanonika Tadeusza Jędrzejaka

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W środowy wieczór - w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Łodzi – celebrowana była Msza święta żałobna za zmarłego księdza kanonika Tadeusza Jędrzejaka – byłego proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Zgierzu. Uroczystej liturgii przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Nalepa – proboszcz parafii w Jeżowie.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję