Reklama

Kościół

Tyniec: coraz większe zainteresowanie wspólnotą oblatów

Wdrażanie reguły św. Benedykta w codziennym życiu cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie wspólnota oblatów tynieckich, która skupia osoby świeckie i kapłanów, liczy już blisko 200 osób.

[ TEMATY ]

oblaci

Tyniec

pl.wikipedia.org

Oblaci pojawili się w opactwie tynieckim pod koniec II wojny światowej i było ich 12. Aktualnie coraz więcej osób wyraża zainteresowanie wdrażaniem reguły św. Benedykta na co dzień w ramach tej formy III zakonu.

Każdy, kto chciałby żyć w ramach wspólnoty tynieckich oblatów jest zobligowany do 2-letniego nowicjatu, a następnie rozeznania czy odpowiada mu taka droga duchowego rozwoju. Oblat jest dopuszczony do wszelkich dóbr duchowych opactwa. Przysługuje mu także pochówek na tamtejszym cmentarzu.

Oblaci przyrzekają żyć w zgodzie z Ewangelią według reguły św. Benedykta i w łączności z klasztorem, odmawiać brewiarz i na pierwszym miejscu w życiu stawiać Eucharystię. Formacja nie jest bardzo czasochłonna i umożliwia realizację zwyczajnych zadań, na przykład małżeńskich, zawodowych czy kapłańskich, bo nie tylko świeccy, ale również kapłani mogą być członkami wspólnoty.

Podziel się cytatem

Reklama

W 2021 r. do nowicjatu przyjęto 28 członków, a w tym już 16. - To rekordowa liczba zgłoszeń. Nie ma miesiąca, by ktoś nie zapytał o możliwość przynależności do naszej wspólnoty. Sądzę, że wynika to z trudnych czasów, na które składają się tak pandemia, jak i wojna na Ukrainie - ocenia Jolanta Nowak-Obczyńska, koordynatorka wspólnoty oblatów tynieckich.

Potwierdza to o. Szymon Hiżycki OSB, opat Tyńca, a jednocześnie opiekun duchowy tamtejszych oblatów. - Ludziom brakuje dzisiaj pokoju i właściwego celu. Reguła św. Benedykta umożliwia ich znalezienie, choć nie zakłada szybkiego nawrócenia, stawiając wymagania, które można jednak realnie spełnić każdego dnia - podkreśla.

Każdy oblat uczestniczy w życiu wspólnoty tak, jak mu na to pozwala życiowa codzienność, w której oblaci starają się zachowywać umiar i czynić wszystko na większą chwałę Bożą. Wspomagają się też wzajemnie i żyją w dobrych relacjach z mnichami.

Podziel się cytatem

Reklama

- Spotykamy się raz w miesiącu w Tyńcu - osobiście lub drogą internetową. Dzięki temu mamy członków w całej Polsce, jak również w Europie. Dwa razy w roku, w Adwencie i Wielkim Poście odbywamy rekolekcje i raz do roku pielgrzymujemy do ważnych dla benedyktynów miejsc - opisuje Nowak-Obczyńska.

Zainteresowani życiem regułą św. Benedykta we wspólnocie oblatów z Tyńca szczegółowe informacje odnajdą na stronie www.oblacitynieccy.pl.

2022-11-10 15:23

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tyniec: benedyktyński Instytut Monastyczny zainaugurował swoją działalność

[ TEMATY ]

Tyniec

benedyktyni

pl.wikipedia.org

Instytut Monastyczny powołany przez Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, dziś oficjalnie rozpoczyna swoją działalność. Celem nowego podmiotu jest upowszechnianie duchowości, historii i teologii monastycznej, zwłaszcza benedyktyńskiej, poprzez działalność o charakterze naukowym, rekolekcyjnym i wydawniczym.

Zakonnicy podkreślają, że opactwo tynieckie, ze względu na swój dorobek na przestrzeni blisko tysiąca lat, jest naturalnym miejscem do stworzenia instytucji, która będzie zajmować się spuścizną szeroko pojętego monastycyzmu. Działanie Instytutu ma także stworzyć okazję do nowych badań w tej dziedzinie w odniesieniu do aktualnych problemów współczesnego świata i Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję