Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś w Dzień Ubogich: patrzymy na Jezusa, który wybrał ubóstwo, by nas wszystkich uczynić wolnymi

- W ten VI Dzień Ubogi patrzymy na Jezusa, który wybrał ubóstwo, by nas wszystkich uczynić wolnymi. To jest obietnica dzisiejszej Ewangelii - przez swą cierpliwość posiądziecie wasze dusze. Człowiek może nie mieć niczego ale prawdziwym biedakiem jest, jak nie ma własnej duszy w swoich rękach, jak nie posiada siebie. Jezus może posiąść samego siebie - możesz być wolnym w samym środku swoich doświadczeń. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Już po raz szósty archidiecezja łódzka włączyła się w obchody Światowego Dnia Ubogich, który został zainaugurowany z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka w 2017 roku. Centralne obchody odbyły się w niedzielę 13 listopada, a poprzedzone zostały wieloma inicjatywami towarzyszącymi, które skierowane były do wszystkich najbardziej potrzebujących mieszkańców Łodzi.

Mszy świętej celebrowanej w łódzkiej katedrze o godz. 12:30 przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, a uczestniczyli w niej podopieczni różnych instytucji charytatywnych Archidiecezji oraz ci, którzy z potrzeby serca przybyli do świątyni, aby modlić się za potrzebujących i ubogich miasta Łodzi oraz tych, którzy im posługują.

Zobaczcie do jakiej refleksji nas Jezus zaprasza – apelował w swojej homilii abp Grzegorz - budujecie świątynię, a ona leży w gruzach. Szukacie pokoju - macie wojny. Budujecie domy, a przychodzą trzęsienia ziemi. Produkuje się żywności, spieracie się o zdrową żywność, a macie setki milionów ludzi głodujących. Ludzie wołają wolność, wolność, wolność, a Jezus mówi: przygotujcie się na prześladowania religijne. Ile razy tak jest – przekonali się o tym sami chrześcijanie, że choć stawali w pierwszych szeregach walki o wolność, a potem są pierwszymi ciemiężonymi. Czy to wszystko ma jakiś sens? Czy ta ludzka działalność ma jakiś cel? – pytał metropolita łódzki.

- Na te niedzielę ubogich Pan Jezus nam pokazuje nam w swojej Ewangelii wszystkie możliwe deficyty. Jaka jest odpowiedź? Papież Franciszek mówi, że odpowiedzią jest sam Jezus Chrystus ubogi. Każda inna odpędź jest niewystarczająca. Oczywiście, możemy postawić przy katedrze namioty. Możemy i powinniśmy się cieszyć Zupą na Pietrynie, możemy wszyscy przynieść wypełnione po brzegi tytki - to wszystko możemy zrobić ale… to wszystko, to jest doraźna reakcja na krzyczące w tej chwili zło i krzyczący w tej chwili brak. Żeby było jasne – każda z tych reakcji doraźnych jest ważna i cudowna, i niezwykli są ludzie, którzy za nią stoją, ale odpowiedzią na szaleństwo świata, na szaleństwo wojny, szaleństwo głodu i prześladowań jest Chrystus ubogi. Jezus Chrystus ubogi! – tłumaczył kaznodzieja.

Reklama

Przytaczając słowa Ojca Świętego Franciszka z orędzia na VI ŚDU łódzki pasterz powiedział - jest ubóstwo, które zabija i jest ubóstwo, które wyzwala. Papież sam sobie zdaje sprawę z prowokacji jaka się znajduje w tych słowach. Nigdy by sam się nie zdecydował napisać takich słów, gdyby nie Osoba Jezusa, i gdyby nie ludzie, którzy przez wieki potwierdzili to swoim sposobem życia. – podkreślił metropolita Łódzki.

Kończąc hierarcha dodał - w ten VI Dzień Ubogi patrzymy na Jezusa, który wybrał ubóstwo, by nas wszystkich uczynić wolnymi. To jest obietnica dzisiejszej Ewangelii - przez swą cierpliwość posiądziecie wasze dusze. Człowiek może nie mieć niczego, ale prawdziwym biedakiem jest, jak nie ma własnej duszy w swoich rękach, jak nie posiada siebie. Jezus może posiąść samego siebie - możesz być wolnym w samym środku swoich doświadczeń. – zakończył. Po komunii Abp Ryś udzielił specjalnego błogosławieństwa wolontariuszom, którzy po Mszy Świętej wyszli na ulice miasta Łodzi, aby podzielić się z mieszkańcami chlebem.

Zobacz także: Przesłanie Ojca Świętego Franciszka na VI Światowy Dzień Ubogich 2022

Obok katedry znajdowały się stoiska przygotowane przez wolontariuszy i pracowników Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, oraz Zupy na Pietrynie. Każdy mógł tam otrzymać zupę, gorąca herbatę i ciasto.

Światowy Dzień Ubogich ustanowiony został przez papieża Franciszka i jest owocem Roku Miłosierdzia, który obchodzony był w całym Kościele Powszechnym w 2017 roku.

Ks. Paweł Kłys

2022-11-13 19:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barkowy kerygmat działa!

Niedziela małopolska 30/2018, str. 6

[ TEMATY ]

ewangelizacja

abp Grzegorz Ryś

Łukasz Kaczyński

To bardzo atrakcyjna forma nowej ewangelizacji – mówi o spotkaniach na barce abp Grzegorz Ryś

To bardzo atrakcyjna forma nowej ewangelizacji – mówi o spotkaniach na barce abp Grzegorz Ryś

Dziesiątki prelegentów, tysiące słuchaczy i kerygmat głoszony wciąż na nowo i bez wytchnienia. W lipcu 2018 r. minęło 5 lat odkąd w Krakowie rozpoczęły się spotkania „Ewangelizacja na Barce”

Pierwszy raz Dobrą Nowinę z desek wiślanej barki krakowianie mogli usłyszeć 18 lipca 2013 r. Nikt wtedy nie przypuszczał, że „Ewangelizacja na Barce” przetrwa tyle lat.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję