Reklama

Niedziela Łódzka

W Łodzi powstała Spynka - grupa pomocy dla dzieci polskich i ukraińskich

W łódzkim Centrum Służby Rodzinie (CSR) powstała pierwsza w województwie łódzkim „SPYNKA” – grupa opiekuńczo-edukacyjna dla dzieci ukraińskich i polskich. Spynka – to po ukraińsku „oparcie krzesła” albo „plecy”. Polakom kojarzy się to ze spinką lub spinaczem. Nazwa obrazuje misję programu: wspieramy łącząc, łączymy wspierając.

[ TEMATY ]

dzieci

Łódź

Ukraina

PAP/OLEG PETRASYUK

Wychowawcami w Spynce są opiekunki (ukraińskie i polskie), które zostały specjalne przygotowane do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

- Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie wiedzieliśmy, że musimy pomagać mamom z dziećmi i tę pomoc próbujemy im nieść – podkreśla ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor CSR w Łodzi. Dodał przy tym, że Centrum nie zawiesiło żadnej pomocy dla polskich rodzin ale rozszerza na potrzeby osób z Ukrainy, czego przykładem jest otwarta właśnie. Spynka.

Program SPYNKA realizowany jest od kwietnia 2022 roku przez Fundację Rozwoju Dzieci, która rozpoczęła współpracę przy tym projekcie z Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Fundacją jest organizacją pożytku publicznego. – Zależy nam na tworzeniu małym dzieciom warunków nieskrępowanego rozwoju. Prowadzimy badania, wypracowujemy standardy jakości, wspieramy i szkolimy personel, żeby w sposób jak najbardziej otwarty odpowiadał na potrzeby małych dzieci z różnych miejsc i środowisk – czytamy w informatorze Fundacji.

Reklama

W imieniu włodarzy miasta podziękowania za otwarcie Spynki wyraziła Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Miasta Łodzi. - Myślę, że to będzie ogromna radość dla najmłodszych, którzy tutaj, w tych wspaniałych warunkach będą mogli się komunikować, uczyć się języka od siebie nawzajem. To miejsce, to też bezpieczeństwo dla rodziców, którzy będą mieli to poczucie, że ich pociechy są pod właściwą, profesjonalną opieką – zauważyła Skrzydlewska.

Do łódzkiej Spynki uczęszczają dzieci , które zostały podzielone na trzy grupy wiekowe: grupa stała I – dzieci w wieku 1-3 lata, grupa stała II – dzieci w wieku 4-5 oraz grupa "drop-in" - otwarta na wpieranie codziennie innych dzieci, w wieku od roku do 6 lat.

Spynka w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.

Aktualnie na terenie Polski znajduje się ponad 60 Spynek. Dotychczas powstały one w Łodzi, oraz województwie mazowieckim, śląskim, pomorskim, lubelskim i podkarpackim.

2022-11-18 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”

„Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie” to temat czterodniowego Kongresu organizowanego w Łodzi przez Komisję "Szkoła - Katecheza - Uniwersytet", która jest częścią Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

W czwartkowe popołudnie, w sali kinowej Politechniki Łódzkiej, rozpoczęły się obrady Kongresu. Po krótkiej modlitwie głos zabrał Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego, Przewodniczący Komisji „Katecheza, Szkoła i Uniwersytet” CCEE.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję