Reklama

Świat

USA: biskupi chcą przypomnieć wiernym nauczanie Kościoła nt. aborcji i homoseksualizmu

Niezmienne stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie aborcji i stosunku do homoseksualizmu zamierzają przypomnieć wiernym biskupi Stanów Zjednoczonych. Jest to jedno z postanowień, jakie podjęli oni na zakończenie swego dorocznego 4-dniowego posiedzenia, które 17 listopada zakończyło się w Baltimore. Wybrano na nim nowych: przewodniczącego (abp Timothy Broglio) i wiceprzewodniczącego (abp William Lori), a także sekretarza generalnego, którym został abp Paul Coakley z Oklahomy – zdeklarowany przeciwnik aborcji.

[ TEMATY ]

USA

aborcja

homoseksualizm

nauczanie katolickie

pixabay.com

W środę 16 bm. uczestnicy obrad wysłuchali także „gorącego” przemówienia abp. Borysa Gudziaka – greckokatolickiego metropolity Filadelfii. Podziękował on katolikom amerykańskim za „potężne wsparcie dla Ukraińców i Ukrainy”. Biskupi poparli także petycje w sprawie wyniesienia na ołtarze trzech Amerykanek z XX i XXI w.

Postanowili również wydać na nowo „Oświadczenie” sprzed 15 lat, które dotyczyło zwłaszcza problemu aborcji. Obecnie ma ono zostać nieco zmienione z uwzględnieniem nauczania Franciszka i decyzji Sądu Najwyższego z czerwca br., która obaliła federalne prawo zezwalające na przerywanie ciąży.

Komentując tę zapowiedź amerykańska agencja prasowa AP zwróciła uwagę, że „biskupom bardzo zależy na tym, aby dotrzeć do sumień wiernych z pouczeniem dotyczącym aborcji (w ramach toczącej się obecnie w Ameryce tzw. wojny kulturowej)”.

O nowej antyaborcyjnej orientacji w episkopacie świadczy także wybór bp. Michaela Burblidge'a z Arlingtonu w stanie Wirginia na przewodniczącego Komitetu (Episkopatu) ds. Ochrony Życia.

Nowy sekretarz episkopatu abp Paul Coakley uzyskał 130 glosami, wyprzedzając kard. Josepha Tobina z Newarku w stanie New Jersey, na którego głosowało 104 zebranych. Warto przypomnieć, że arcybiskup Oklahomy publicznie pochwalił decyzję metropolity San Francisco abp. Salvatore Cordileone o nieudzielaniu komunii św. proaborcyjnej spiekerce Izby Reprezantatow Nancy Pelosi. I to właśnie abp Coakley ma zredagować nowe wydanie wspomnianego „Oświadczenia”. Ta nowa wersja winna powstać przed 2024, gdy odbędą się kolejne wybory prezydenckie i ma być rozpowszechniona przez media i biuletyny parafialne w całym kraju.

Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych chce wzbogacić i rozszerzyć dokument sprzed 15 lat o „wizję Franciszka, która ma więcej do zaproponowania świeckim katolikom i która promuje dialog społeczny oraz poszanowanie środowiska naturalnego. Wizja ta dotyczy także miłosierdzia wobec osób zmarginalizowanych, migrantów i biednych. (…) W 2021 Watykan oświadczył, że nie może błogosławić związków homoseksualnych, ponieważ «Bóg nie może błogosławić grzechu». Niemniej jednak dialog z katolikami o orientacji LGBT stanowi jedną z cech charakterystycznych pontyfikatu Franciszka” – oświadczył abp Coakley.

Reklama

Środowe przemówienie abp. Borysa Gudziaka z Filadelfii – głowy Kościoła greckokatolickiego w USA – było z jednej strony wielkim podziękowaniem w imieniu Ukraińców za wspieranie ich przez Amerykanów, z drugiej zaś wyrazem ich głębokiej wiary w zwycięstwo w tej wojnie. Hierarcha przytoczył głos wykładowców z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, którzy dzień wcześniej, we wtorek 15 bm., doświadczyli zmasowanego ataku rakietowego także na ich miasto: „Lepiej żyć bez elektryczności, ale za to z naszym Chersoniem”.

Biskupi postanowili także poprzeć procesy beatyfikacyjne trzech Amerykanek. Pierwszą z nich jest Michelle Duppong – zmarła na raka w 2014 ewangelizatorka w kampusie Uniwersytetu Marii w Bismarcku w Północnej Dakocie. Dwie pozostałe to żyjące w XX wieku Cora Evans – nawrócona na katolicyzm mormonka ze stanu Utah, która zasłynęła jako mistyczka oraz matka Mary Healy Murphy z Teksasu, założycielka zgromadzenia zakonnego i ośrodków pomocy dla afroamerykańskich dzieci.

2022-11-18 20:13

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ustawodawcy katoliccy muszą sprzeciwiać się prawom sprzecznym z nauczaniem katolickim

[ TEMATY ]

Watykan

politycy

nauczanie katolickie

Karol Porwich/Niedziela

Na obowiązek wyrażenia sprzeciwu przez ustawodawców katolickich wobec projektów ustaw sprzecznych z nauczaniem Kościoła wskazała po raz kolejny Kongregacja Nauki Wiary. Odpowiedziała ona listownie na prośbę włoskiego stowarzyszenia obrońców życia, Pro Vita & Famiglia, by wyjaśniła, w jaki sposób politycy katoliccy powinni reagować na ustawodawstwo sprzeczne z nauką katolicką, a w szczególności promujące ideologię gender. Chodziło szczególnie o projekt proponowany przez deputowanego Alessandro Zana, by uznać za przestępstwo akty „dyskryminacji lub przemocy” ze względu na płeć, orientację seksualną i deklarowaną płeć kulturową (gender). Została ona odrzucona 27 października przez włoski senat stosunkiem głosów 154 do 131.

Kongregacja Nauki Wiary, w dokumencie podpisanym przez jej prefekta, kard. Luisa Ladarię, wskazała na wyraźną krytykę ideologii gender przez papieża Franciszka, wyrażoną w kilku wypowiedziach w czasie jego pontyfikatu, i zauważyła, że ustawodawcy katoliccy muszą sprzeciwiać się prawom niezgodnym z nauczaniem katolickim, jak to określono w wydanej przez nią „Nocie doktrynalnej o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym” z 2002 roku.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję