Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI do Polaków

Papież modli się za ofiary huraganów w Polsce

O swojej duchowej bliskości i pamięci w modlitwie zapewnił ofiary niedawnych huraganów w Polsce Benedykt XVI 20 sierpnia w pozdrowieniach w języku polskim, jakie wygłosił do pielgrzymów podczas audiencji generalnej w Castel Gandolfo. Oto tekst wypowiedzi papieskiej: - W minionym tygodniu przeszły przez Polskę niespotykane w tym regionie burze i huragany. Są zabici i ranni. Wielu straciło dobytek całego życia. Wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób ucierpieli na skutek tego żywiołu, pragnę zapewnić o mojej duchowej bliskości i pamięci w modlitwie. I wszystkich was tu obecnych niech Pan Bóg błogosławi!

Katecheza papieska - 20 sierpnia 2008

Święci miesiąca sierpnia

Drodzy Bracia i Siostry!
Każdego dnia Kościół daje nam do rozważań jednego lub kilkoro świętych i błogosławionych, abyśmy ich wyznawali i naśladowali. W tym tygodniu np. wspominamy kilkoro z nich, bardzo drogich pobożności ludowej. Wczoraj był to św. Jan Eudes, który w obliczu rygoryzmu jansenistów - jesteśmy w XVII wieku - promował pogodną pobożność, której niewyczerpane źródła wskazywał w Najświętszych Sercach Jezusa i Maryi. Dzisiaj wspominamy św. Bernarda z Clairvaux, nazwanego przez papieża Piusa VIII „doktorem miodopłynnym”, gdyż wyróżniał się „umiejętnością wydobywania z tekstów biblijnych sensu, który był ukryty”. Tego mistyka, który pragnął żyć zanurzony w „świetlistej dolinie” kontemplacji, bieg wydarzeń doprowadził do podróżowania po Europie, aby mógł w ten sposób służyć Kościołowi, stosownie do potrzeb tamtych czasów, i bronić wiary chrześcijańskiej. Określano go także mianem „doktora maryjnego”, ale nie dlatego, że napisał bardzo wiele o Matce Bożej, lecz dlatego, że potrafił ukazać w tych tekstach zasadniczą rolę, jaką odgrywa Ona w Kościele, przedstawiając Ją jako doskonały wzór życia zakonnego i wszelkiej innej formy życia chrześcijańskiego.
Jutro będziemy wspominali św. Piusa X, który żył w okresie burzliwych przemian historycznych. To o nim Jan Paweł II powiedział, odwiedzając w 1985 r. jego strony rodzinne: „Walczył i cierpiał w imię wolności Kościoła i dla tej wolności okazał się wkrótce zdolny poświęcić przywileje i zaszczyty, aby stawić czoło niezrozumieniu i szyderstwom, gdy uznawał tę wolność za ostateczną gwarancję integralności i spójności wiary” (Nauczanie Jana Pawła II, VIII, 1, 1985, str. 1818).
Najbliższy piątek będzie poświęcony Najświętszej Maryi Pannie Królowej - jest to wspomnienie ustanowione przez sługę Bożego Piusa XII w 1955 r., a które odnowa liturgiczna, zaproponowana przez Sobór Watykański II, umieściła w kalendarzu jako uzupełnienie uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej, ponieważ oba te przywileje stanowią jedną tajemnicę. I wreszcie w sobotę będziemy się modlić do św. Róży z Limy, pierwszej świętej kanonizowanej z Ameryki Łacińskiej, której jest główną patronką. Św. Róża lubiła powtarzać: „Gdyby wszyscy ludzie wiedzieli, co to znaczy żyć w łasce, nie obawialiby się żadnych cierpień i chętnie znosiliby wszelkie kary, łaska bowiem jest owocem cierpliwości”. Zmarła w wieku 31 lat w 1617 r., po krótkim istnieniu wypełnionym wyrzeczeniami i cierpieniem, w uroczystość św. Bartłomieja Apostoła, którego była wielką czcicielką, gdyż poniósł męczeństwo szczególnie bolesne.
Drodzy Bracia i Siostry! Dzień po dniu Kościół umożliwia nam kroczenie we wspólnocie świętych. Hans Urs von Balthasar napisał, że święci stanowią najważniejszy komentarz Ewangelii, są jej aktualizacją na co dzień, toteż ukazują nam rzeczywistą drogę dostępu do Jezusa. Francuski pisarz Jean Guitton opisywał ich „jak kolory cienia w stosunku do światła”, gdyż dzięki odcieniom i akcentom właściwym każdemu z nich odzwierciedlają oni światło świętości Boga. Jakże ważny i pożyteczny jest zatem obowiązek pielęgnowania znajomości i czci oddawanej świętym, obok codziennych rozważań Słowa Bożego i synowskiej miłości do Matki Bożej!
Okres wakacji stanowi z pewnością korzystny czas, aby wziąć do ręki życiorys i pisma zwłaszcza niektórych świętych mężczyzn lub kobiet, ale każdy dzień roku daje nam okazję do zawarcia bliższej znajomości z naszymi niebieskimi patronami. Ich doświadczenie ludzkie i duchowe pokazuje, że świętość nie jest czymś luksusowym, nie jest przywilejem dla nielicznych, nie jest celem niedostępnym dla zwykłego człowieka; w rzeczywistości jest ona przeznaczeniem wspólnym wszystkim ludziom, powołanym do bycia dziećmi Bożymi, powszechnym powołaniem wszystkich ochrzczonych. Świętość jest proponowana wszystkim; oczywiście, nie wszyscy święci są tacy sami: są bowiem, jak wspomniałem, odbiciem światła Bożego. I niekoniecznie wielkim świętym jest ten, który ma szczególne charyzmaty. Jest bowiem bardzo wielu świętych, których imiona znane są tylko Bogu, gdyż prowadzili na ziemi życie, patrząc z zewnątrz, jak najnormalniejsze. I właśnie ci „normalni” święci są szczególnie upragnieni przez Boga. Ich przykład świadczy o tym, że tylko wtedy, gdy pozostaje się w kontakcie z Panem, napełnia On nas swym pokojem i swoją radością i jest się w stanie szerzyć wszędzie pogodę ducha, nadzieję i optymizm. Biorąc pod uwagę różnorodność ich charyzmatów, Bernanos - pisarz francuski, którego zawsze fascynowała idea świętych, i który wielu z nich cytuje w swych utworach - zauważył, że „każdy żywot świętego jest jak nowy rozkwit wiosny”. Niech tak będzie także dla nas! Niech wyjedna nam tę łaskę Maryja, Królowa Wszystkich Świętych, Matka i Ucieczka Grzeszników!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Benedykt XVI - papież

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Modlitwa „Anioł Pański”

O utworzenie korytarza humanitarnego w Osetii Południowej zaapelował 17 sierpnia w Castel Gandolfo Benedykt XVI, przemawiając do pielgrzymów po modlitwie „Anioł Pański”. Papież zapewnił o swej bliskości z ofiarami konfliktu w Gruzji i wezwał do zajęcia się uchodźcami, szczególnie kobietami i dziećmi, którym brakuje środków do życia. Prosił także o modlitwę o to, aby rozejm osiągnięty z pomocą Unii Europejskiej mógł przekształcić się w trwały pokój na drodze dialogu.
W zasadniczym rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę maryjną Ojciec Święty powiedział, że wspólnota chrześcijańska ma pomagać wszystkim w przezwyciężaniu pokusy rasizmu i nietolerancji, a także w dokonywaniu wyborów szanujących godność człowieka.
Benedykt XVI wezwał także, by nie przyzwyczajać się do smutnej rzeczywistości, jaką są liczne wypadki drogowe. Zauważył, że wiele wypadków spowodowanych jest przekraczaniem przez kierowców dozwolonej prędkości i nieodpowiedzialną jazdą. - Prowadzenie pojazdów wymaga poczucia obywatelskiej odpowiedzialności - zaznaczył Papież. Jego zdaniem, chrześcijanie powinni robić rachunek sumienia z tego, jak prowadzą samochody.

Reklama

Pogrzeb bp. Eggera z Bressanone

W katedrze w Bressanone (Brixen) na północy Włoch odbył się 21 sierpnia pogrzeb biskupa diecezji Bolzano-Bressanone - Wilhelma Emila Eggera. Został on pochowany w miejscowej katedrze obok swoich poprzedników z 250 minionych lat. Oficjalnym delegatem Benedykta XVI na tych uroczystościach był patriarcha Wenecji kard. Angelo Scola. Do czasu mianowania nowego ordynariusza duchową diecezją zarządzać będzie arcybiskup sąsiadującego z nią Trydentu - Luigi Bressan, zaprzyjaźniony z bp. Eggerem od czasów studenckich w Rzymie.
Bp Wilhelm Egger, kapucyn, zmarł 16 sierpnia w wieku 68 lat na atak serca, w pięć dni po wyjeździe z Bressanone Ojca Świętego Benedykta XVI. „Śmierć biskupa pozostawiła głęboką lukę” - napisał niemiecki watykanista Johannes Schidelko. Podkreślił on, że jako biskup Bolzano-Bressanone hierarcha ten ciągle zabiegał o dialog i pojednanie w tym niemiecko-włosko-ladyńsko-języcznym regionie, naładowanym emocjami.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze Świętym Pawłem

A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (Rz 5,5).

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór dla Papieża Dobroci

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Adobe.Stock.pl

Św. Alojzy Gonzaga

Św. Alojzy Gonzaga

Święty Alojzy Gonzaga, wraz ze świętymi: Stanisławem Kostką i Janem Berchmansem, należał do grona ulubionych świętych Papieża Dobroci – św. Jana XXIII. Jest patronem młodzieży katolickiej.

Pochodził z bardzo zamożnej rodziny margrabiego Ferdynanda di Castiglione, jednak życie w przepychu tego świata go nie pociągało. Jak sam twierdził, pierwsze nawrócenie przeżył w wieku 7 lat. Na jego drodze od samego początku stawali wielcy święci. Pierwszej Komunii św. udzielił mu św. Karol Boromeusz. Swoje życie duchowe pogłębiał, czytając dzieła św. Piotra Kanizego i Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. Modlił się nawet 5 godzin dziennie. Idąc za głosem powołania, 25 listopada 1585 r., wstąpił do nowicjatu jezuitów w Rzymie. Jego spowiednikiem i kierownikiem duchowym został św. Robert Bellarmin. Alojzy pragnął być kapłanem, jednak w latach 1590-91 Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Wraz z innymi klerykami udał się na ochotnika do szpitala św. Sykstusa oraz do szpitala Matki Bożej Pocieszenia. Jego wyczerpany organizm uległ zarazie. Alojzy zmarł jako kleryk, bez święceń kapłańskich, 21 czerwca 1591 r. w wieku zaledwie 23 lat.

CZYTAJ DALEJ

Starosta Niemirski: nie pozwolimy wyprowadzić lekcji religii ze szkół

2024-06-21 14:54

Karol Porwich/archiwum Niedzieli

Starosta przysuski Marian Niemirski zadeklarował organizowanie lekcji religii w szkołach prowadzonych przez samorząd powiatowy. Ma to związek z zapowiedziami rządu Donalda Tuska, który zlecił przygotowanie rozporządzenia, którego celem jest ograniczenie lekcji religii w szkołach.

Starosta Niemirski powiedział, że lokalny samorząd od lat wspiera zdolną, dbającą o swój rozwój młodzież. - Jeżeli będzie tylko konieczność, będziemy jako samorząd organizować lekcje religii w szkołach, będziemy wspierać wiejskie organizacje i stowarzyszenia, będziemy wspierać działania na rzecz integracji społecznej w naszym powiecie. Bez względu na to, czy będą to rozgrywki sportowe, imprezy kulturalne, eventy charytatywne, czy spotkania środowiskowe. Nie pozwolimy jako środowisko, wyprowadzić lekcji religii ze szkół. Jeśli państwo nie da na to pieniędzy, będziemy sami to finansować. Uważamy naukę religii za wielką wartość w procesie wychowawczym. Ograniczanie religii i historii to kierunek błędny - powiedział starosta Niemirski, który był gościem Radia Plus Radom.

CZYTAJ DALEJ

Gol dla Polski!

2024-06-21 18:37

PAP

Grupa D: Polska - Austria 1:1 w 30. min.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję