Reklama

Aspekty

20 lat stowarzyszenia Praworządny Sulechów

Stowarzyszenie Praworządny Sulechów świętowało 20-lecie swojego istnienia.

2022-11-21 11:49

[ TEMATY ]

sulechów

Praworządny Sulechów

Marek Kuczyński

19 listopada odbyły się obchody 20-lecia rejestracji Stowarzyszenia Praworządny Sulechów, które od początku istnienia współpracuje m.in. z Diecezjalnym Instytutem Akcji Katolickiej. Członkowie, sympatycy oraz samorządowi partnerzy mieli sposobność podsumować działalność w PS oraz współpracę z nami.

Reprezentująca Burmistrza Wojciecha Sołtysa Pani Wiceburmistrz Magdalena Klucznik odczytała list gratulacyjny skierowany przez Burmistrza na ręce Prezesa PS Jacka Wykręta oraz dodała m.in., że mimo występujących nieraz różnic zdań w niektórych obszarach, zawsze udaje się znaleźć "złoty środek", dzięki czemu projekty Burmistrza i innych stron są skutecznie realizowane.

Przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra Pan Piotr Barczak nakreślił rys historyczny samorządności terytorialnej w regionie, wskazując Stowarzyszenie Praworządny Sulechów jako unikalny wręcz przykład srodowiska, które działa niezależnie od sił politycznych, umiejąc zarazem z nimi konstruktywnie współpracować w realizacji swoich założeń programowych. Piotr Barczak od początku wspólpracuje z nami i w trakcie różnych wydarzeń promujemy te same wartości. A początki tej współpracy sięgają znacznie głębiej - wiele osób z tego Kręgu wywodzi się z KSM. Pokazuje to, że otrzymawszy właściwą formację, ludzie Kościoła uczestniczą teraz w działalności podmiotów realiotwórczych, takich jak samorząd terytorialny czy administracja państwowa.

Nawiązując do wspomnianych założeń programowych, pierwszy prezes Stowarzyszenia dr Marek Kuczyński (2002-2006) przedstawił je jako budzenie, aktywizowanie potencjału sulechowskiego i regionalnego środowiska do czynienia dobra, m.in. integracja i wsparcie rodzin, krzewienie patriotyzmu lokalnego i narodowego w oparciu o chrześcijańskie korzenie, zaangażowanie we wsparcie edukacyjne młodzieży, promocja Sulechowa i regionu m.in. przez obecność w mediach ogólnopolskich i regionalnych, a także, a może przede wszystkim, pielęgnacja szacunku do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Reklama

Opisując genezę PS i motywy działań, dr Kuczyński odwołał się do wiary Założycieli w prawdę obiektywną i dobro obiektywne; "wiara ta motywuje nas do bezinteresownego zaangażowania swojego czasu, środków finansowych i umiejętności" - dodał. Jako przykład ludzi zaangażowanych z pobudek czysto ideowych przywołał m.in. Przemysława Mikołajczyka, Stanisława Kaczmara, Zygmunta Zamroziewicza, Bogusława Malickiego. Ostatni z wymienionych był też adresatem podziękowań za zaangażowanie w krzewienie wiedzy na temat historii opozycji antykomunistycznej w Sulechowie, regionie i kraju. Dodajmy, że obok mówcy, obecni na sali Zygmunt Zamroziewicz i właśnie Bogusław Malicki otrzymali od Prezydenta RP m.in. Krzyż Wolności i Solidarności w uznaniu za działalność opozycyjną przed rokiem 1989.

Udział członków i sympatyków w samorządzie terytorialnym przedstawił Stanisław Kaczmar, pokazując konkretne skuteczne działania realizowane dzięki posiadaniu reprezentacji w Radzie Miejskiej i dzięki współpracy ze służbami burmistrza oraz innych podmiotów samorządu terytorialnego. Za przykład niech posłuży zorganizowanie i bieżące finansowanie pochówku dzieci utraconych. "Chodzi o budzenie i umacnianie świadomości kobiet i mężczyzn odnośnie tego, że życie ludzkie kończy się u różnych ludzi na róznych etapach i w każdym przypadku zgonu, od momentu poczęcia, osobie przysługuje godne traktowanie" - dodał.

Obecny prezes Jacek Wykręt nakreślił wizję działań na bliską i bardziej odległą przyszłość: Dotychczasowa działalność będzie kontynuowana, zwłaszcza w zakresie promocji chrześcijańskiej koncepcji rodziny oraz wskazywanie na istotę prawidłowego kształtowania się tożsamości młodego człowieka - tożsamości jako Polak, jako Sulechowianin, biologicznie uwarunkowanej tożsamości jako mężczyzna czy kobieta.

Reklama

Barbara Jasińska - sympatyk PS - opisała zaangażowanie m.in. swoje i współpracowników w budowanie i znakomite funkcjonowanie jednego z najlepszych w regionie (a nawet kraju) - sulechowskiego oddziału położniczego i inicjatyw połączonych, np. szkoła rodzenia. "Obecnym wyzwaniem stało się jednak samo przetrwanie placówki" - stwierdziła w związku z zaistniałym kryzysem kadrowym. Warto dodać, że Barbara Jasińska jest promotorem i certyfikowanym instruktorem naturalnych metod planowania rodziny, a przede wszystkim leczenia, jeśli można użyć tego słowa, bezpłodności.

Reprezentująca Prawo i Sprawiedliwość Krystyna Kochaniak odniosła się do wspomnianej wcześniej genezy Stowarzyszenia: w pracach przygotowawczych i początkowej fazie działalności PS uczestniczyły też osoby (oprócz Mówczyni, m.in. Arleta Lubieniec, Edward Szyjka, Ryszard Górnicki), które w późniejszym okresie obrały drogę aktywności w ramach ogólnopolskich struktur politycznych (jako radni Gminy i Powiatu reprezentują Prawo i Sprawiedliwość). Niemniej jednak, jako że cele są podobne, Stowarzyszenie ma również oparcie w szeroko rozumianych instytucjach państwowych i samorządowych.

"Konkluzją" (finalną częścią) uroczystości był poczęstunek okolicznościowym tortem i wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Na zakończenie odśpiewano Rotę.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do narodu ukraińskiego: w waszym cierpieniu ożywa krzyż samego Chrystusa

2022-11-25 19:08

[ TEMATY ]

papież

list

modlitwa za Ukrainę

PAP/FABIO FRUSTACI

Nie ma dnia, w którym nie byłbym blisko was i nie nosił was w moim sercu i mych modlitwach. Wasz ból jest moim bólem. Dziś widzę was na Chrystusowym krzyżu; was, którzy cierpicie z powodu terroru, rozpętanego przez tę agresję - pisze papież Franciszek w poruszającym liście do narodu ukraińskiego. Zapewnia w nim o nieustannej modlitwie, podziwie i bliskości, względem wszystkich, cierpiących z powodu trwającej wojny.

Publikujemy treść papieskiego listu:

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję