Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Litwa

400-lecie objawień w Szydłowie

Reklama

Z udziałem 20 tys. pielgrzymów z Litwy i różnych krajów Europy, w tym wielu z Polski, odbyła się 14 września główna uroczystość z okazji 400. rocznicy objawień Matki Bożej w Szydłowie. Mszy św. przewodniczył papieski wysłannik - kard. Joachim Meisner z Kolonii. Eucharystię koncelebrował prymas Polski kard. Józef Glemp.
W homilii metropolita Kolonii przypomniał rolę, jaką Matka Boża odegrała w dziejach narodu litewskiego, dla którego „w Szydłowie stała się Litwinką”, wspierając go w trudnych okresach historii. - Jest Ona jedną z was, a wy jesteście Jej dziećmi. Zawsze możecie liczyć na Jej pomoc, Ona was nie zawiedzie - powiedział. Zaznaczył, że od czasu objawień Maryja z Szydłowa jest patronką narodu litewskiego. Arcybiskup Kolonii wskazał także na śmiertelne zagrożenie dla Europy, jakim jest dążenie do oddzielenia człowieka od Boga: - Szydłowskie święto w 2008 r., cztery wieki po objawieniu, mówi nam, że i dziś potrzeba rewolucji modlitwy i pokuty przeciwko panującemu w Europie dążeniu do usuwania Boga ze świata i oddaleniu człowieka od Boga - powiedział.
Przed Mszą św. arcybiskup kowieński Sigitas Tamkevièius pokazał gościom odnowiony Szydłów, m.in. rozległy plac, w centrum którego stoi nowa figura Matki Bożej, zaś zamyka go pomnik Jana Pawła II. Goście zatrzymali się przy nim po drodze do kaplicy Objawienia, gdzie znajduje się kamień, na którym - jak głosi tradycja - przed 400 laty objawiła się Matka Boża.
Wśród pielgrzymów z Polski byli wierni z diecezji drohiczyńskiej i ełckiej wraz ze swymi biskupami Antonim Pacyfikiem Dydyczem i Jerzym Mazurem. Były także harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Na uliczkach Szydłowa można było usłyszeć nie tylko języki litewski i polski. Byli tam także pielgrzymi z Białorusi, Łotwy, Estonii, USA.
Na zakończenie Mszy św. zebranych pozdrowił także kard. Józef Glemp, zwracając się do „kochanych sąsiadów Litwinów”. Porównał objawienia w Szydłowie i w Lourdes oraz zachęcił do zaproszenia Maryi do naszej codzienności.

Francja

Prześladowania chrześcijan tematem szczytu: UE - Indie

Reklama

Pogromy chrześcijan w Orisie będą tematem szczytu Unia Europejska - - Indie, który odbędzie się w dniach 29-30 września w Paryżu. - Włoską propozycję, aby szczyt zajął się tym zagadnieniem, zaakceptowało 27 ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas nieformalnego spotkania na początku września - poinformował szef dyplomacji Włoch Franco Frattini.
Szczyty europejsko-indyjskie odbywają się od 1994 r. regularnie, a w 2004 r. obie strony zawarły porozumienie o strategicznym partnerstwie. Wrześniowemu spotkaniu przewodniczyć będą premier Indii Manmohan Singh i prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Bodźcem do podjęcia międzynarodowych kroków wobec Indii stała się też zapewne ostatnio odbyta wizyta Benedykta XVI we Francji, w czasie której spotkał się z prezydentem Sarkozym. Odwołań do sytuacji w Indiach obserwatorzy watykańscy doszukują się w tekstach przemówień wygłoszonych przez Papieża podczas tej pielgrzymki. Na zakończenie wieczornej procesji maryjnej w Lourdes, 13 września, Benedykt XVI wspomniał m.in. o cierpieniu w dzisiejszym świecie. „Myślimy o niewinnych ofiarach cierpiących z powodu przemocy, wojen, terroryzmu, głodu, niesprawiedliwości, klęsk żywiołowych i kataklizmów, nienawiści i ucisku, zamachów na ich ludzką godność i podstawowe prawa, na ich wolność działania i myślenia (...). Nie mogę pominąć tych, którzy cierpią z powodu imienia Chrystusa i za Niego umierają” - powiedział wtedy Ojciec Święty.
Od końca sierpnia w stanie Orisa trwają pogromy chrześcijan. Liczbę ofiar ocenia się już na ponad 100 osób. Fundamentaliści hinduistyczni spalili ponad 50 kościołów i ok. 4 tys. domów chrześcijan. Akty fanatyzmu roznoszą się także na inne regiony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dubaj

Kara za picie soku

Sąd w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) skazał rosyjską turystkę i obywatela Libanu na zapłacenie grzywny za to, że w miejscu publicznym w ciągu dnia pili sok, gdy trwał muzułmański miesiąc postu - ramadan. Według wymiaru sprawiedliwości, oboje naruszyli porządek społeczny w tym świętym dla wyznawców islamu okresie.
Za złamanie tego zakazu art. 313 kodeksu karnego Emiratów przewiduje karę grzywny w wysokości do 2 tys. dirhamów (ponad 500 dolarów USA), a w szczególnych przypadkach można nawet trafić na miesiąc do więzienia.
Młodzi ludzie oznajmili w czasie rozprawy, że nie wiedzieli o takich przepisach. Sąd uwzględnił okoliczności łagodzące, uznał ich jednak za winnych i wydał wyrok, iż muszą zapłacić grzywnę w wysokości tysiąca dirhamów.
W okresie postu muzułmanie nie mogą nic jeść ani pić od wschodu do zachodu słońca, przy czym Koran bardzo wyraźnie określa, kiedy jest mrok: gdy nie można odróżnić nitki białej od czarnej. Po zapadnięciu ciemności post nie obowiązuje i wierni mogą normalnie spożywać pokarmy.

Ludzie

Abp Gianfranco Ravasi

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury abp Gianfranco Ravasi stwierdził, że eksperyment przeprowadzony niedawno w genewskim ośrodku CERN, będący próbą odtworzenia powstania materii, może budzić podziw, ale mówienie o odkryciu tajemnicy stworzenia jest jednak przesadą.
Komentując eksperyment w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), który ma odtworzyć Wielki Wybuch, abp Ravasi oświadczył: - To byłoby piękne, gdyby nauce udało się wytłumaczyć całą rzeczywistość. Dodał, że fakt, iż przy okazji mowa była o możliwości odkrycia tzw. boskiej cząsteczki, należy bardziej do retoryki aniżeli do teologii. - W każdym razie to bardzo znaczące, że poszukując symbolu, nauka ucieka się do wiary - powiedział abp Ravasi.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, który przemawiał w Watykanie podczas prezentacji założeń konferencji na temat ewolucjonizmu, zapowiedział, że Kościół nie przeprosi Darwina, jak uczynili to anglikanie, ponieważ nigdy go nie potępił.

Krótko

Po upadku giganta finansowego - banku inwestycyjnego Lehman Brothers w USA i groźbie upadku ubezpieczeniowego potentata AIG świat obiegła fala niepokoju. Spadki zanotowały wszystkie giełdy. Najgorsza sytuacja była w Moskwie, gdzie po raz pierwszy w historii wstrzymano handel akcjami.

Niedawne huragany mocno zniszczyły Kubę. Rząd szacuje straty na 5 miliardów dolarów, Czerwony Krzyż mówi o 10. Niemal na całej wyspie zaczyna brakować wody pitnej, lekarstw i żywności.

Wzrosła liczba głodujących na świecie. W 2007 r. doliczono się, że już 925 mln ludzi cierpi głód. Powodem są wzrastające ceny żywności.

Ambasada Amerykańska w Jemenie 17 września stała się celem ataku terrorystycznego. Przed budynkiem zdetonowano samochód pułapkę. Zginęło 16 osób, w tym sześciu terrorystów. Wśród ofiar nie było pracowników ambasady.

Na Ukrainie koniec pomarańczowej koalicji. Po tygodniach sprzeczek i oskarżeń ugrupowanie premier Julii Tymoszenko i prezydencka frakcja Nasza Ukraina zerwały koalicję. Ukrainę czekają zapewne przedterminowe wybory parlamentarne.

88 osób zginęło w katastrofie samolotu linii Aerofłot na Uralu. Wśród pasażerów znalazł się rosyjski generał, były dowódca wojsk rosyjskich w Czeczenii.

Iran nie wstrzyma wzbogacania uranu - oświadczył prezydent Mahmud Ahmadineżad, wykluczając spełnienie kluczowego żądania światowych mocarstw i bagatelizując groźbę dalszych sankcji wobec Iranu.

Parlament Europejski proponuje, by dzień 23 sierpnia ogłosić Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Jak poinformowały służby prasowe PE, postulat ten znalazł się w pisemnej deklaracji, której inicjatorami byli głównie posłowie z krajów bałtyckich.

Mohamed to imię najczęściej nadawane chłopcom urodzonym w Brukseli - wynika z przedstawionych przez belgijski resort gospodarki danych statystycznych. Pod względem popularności wyprzedza Adama i Rayana.

Chorwacja może stać się członkiem Unii Europejskiej już w 2010 r. - powiedział w Pradze komisarz do spraw rozszerzenia Unii Olli Rhen podczas konferencji o perspektywach europejskiej integracji Bałkanów Zachodnich.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

2025-05-01 09:26

[ TEMATY ]

konklawe

kard. Camillo Ruini

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini skończył niedawno 94 lata. Pomimo podeszłego wieku i problemów z poruszaniem się pozostaje uważnym obserwatorem życia Kościoła i sytuacji we Włoszech i na świecie.

Przez wiele lat ten najbliższy współpracownik Jana Pawła II był jedną z najbardziej wpływowych osobistości w Kościele we Włoszech. 1 lipca 1991 r. Jan Paweł II mianował go swoim wikariuszem dla diecezji rzymskiej oraz archiprezbiterem Bazyliki św. Jana na Lateranie - funkcje te pełnił do 2008 r. Od 1986 r. był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Włoch, a w 1991 r. został jej przewodniczącym – był nim aż do marca 2007 r. Przez wiele lat przewodniczył też projektowi kulturalnemu Konferencji Episkopatu. Jako wikariusz Rzymu był jednym z głównych organizatorów Roku Jubileuszowego 2000.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Trzecia niedziela wielkanocna

2025-05-02 12:17

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Magdalena Pijewska/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Arcykapłan zapytał apostołów: «Surowo wam zakazaliśmy nauczać w to imię, a oto napełniliście Jeruzalem waszą nauką i chcecie ściągnąć na nas odpowiedzialność za krew tego Człowieka?» «Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi – odpowiedział Piotr, a także apostołowie. Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego wy straciliście, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wywyższył Go na miejscu po prawicy swojej jako Władcę i Zbawiciela, aby zapewnić Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów. Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni». I zabronili apostołom przemawiać w imię Jezusa, a potem zwolnili. A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla Imienia Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję